ПУПИН СТИЖЕ У ОТАЏБИНУ УЗ САГЛАСНОСТ АМЕРИКЕ: Пренос посмртних остатака српског научника за Србију велика ствар!
Најава председника Вучића после свечаности у Прањанима
Пренос посмртних остатака великог српског научника Михајла Пупина у Србију била би велика ствар, рекао је председник Александар Вучић поводм иницијативе у САД да се испуни Пупинов аманет.
Вучић са владикама два сата очи у очи: Одлучена важна ствар у односу Србије и Црне Горе!
ВУЧИЋ ЗОВЕ НА КЉУЧНЕ РАЗГОВОРЕ: Србија на корак од НОВЕ ВЛАДЕ
Марковић раскринкао Бору Солунца: "По њему закон треба да важи за све осим за опозицију"
Истакао је да никаква одлука о томе није донета, али да ће се се тиме озбиљно позабавити.
- То би била важна ствар за нас, надам се да ће амерички пријатељи изаћи у сусрет. Али да видимо детаље, па да доносимо одлуку о томе - рекао је Вучић.
Шеф спрске дипломатије Ивица Дачић је у јуну на састанку с амбасадором Годфријем рекао да је Пупин имао жељу да буде сахрањен у Србији и да надлежни у министарству већ дуже време разматрају могућност преноса његових посмртних остатака из Њујорка у Србију, за шта је потребна сагласност потомака и власти САД.
Постоји могућност да у Пупиновом родном Идвору, у Банату, никне меморијални центар који би заједнички градили Србија и САД. То би био још један мост повезивања две земље, где је у суботу обележена 76. годишњица мисије Халијард, операција спасавања више од 500 америчких пилота.
- Бескрајно сам захвалан Прањанима, Милановцу, Чачку, Љигу, Шумадији што су 1944. године осветлали образ Србији - рекао је Вучић на церемонији и истакао да су Срби тада постали браћа по оружју с Американцима, Енглезима и Канађанима.
Председник Фондације Хилијард Џон Капело изразио је задовољство изградњом меморијалног комплекса.
- Сада овде можемо да одамо почаст народу тог краља, који је показао храброст, као и српским војницима, и генералу Драгољубу Михаиловићу Дражи, који су штитили земљу од фашиста и супроставили се фашизму - рекао је Капело.
Додао је да свако побољшање односа између САД и Србије има велики значај за регион јер је Србија кључна за сигурност и стабилност региона који је део Европе.
Михајло Пупин (1858-1935) рођен је Идвору, у Банату.
Четири деценије је био професор на Колумбија универзитету. За почасног конзула Краљевине Србије промовисан је 1912. године. Имао је 34 патента, а за књигу "Од пашњака до научењака" добио је Пулицерову награду.
Као резултат пријатељства Пупина и америчког председника Вудроа Вилсона, 28. јула 1918. године на Белој кући завијорила се српска застава у знак захвалности српском народу и војсци за допринос у Првом светском рату. Пупин је учинио много да обезбеди америчку подршку Србији током Првог светског рата, а заложио је и сву имовину као гаранцију за ратни кредит, коју је САД дала Србији за набавку оружја у Првом светском рату.