РАСКРИНКАНЕ ЂИЛАСОВЕ ЛАЖИ! Посматрач ОЕБС-а потврдио: "Гласање је било РЕГУЛАРНО, накнадне критике ПРИСТРАСНЕ!"
Потврдио оно што цела Србија зна.
Азај Гулијев, посланик у парламенту Азербејџана, шеф делегације те земље у Парламентарној скупштини ОЕБС-а и посматрач на децембарским изборима у Србији, у ексклузивном интервјуу за Информер каже да је гласање у нашој земљи оцењено као регуларно и без већих неправилности!
ВУЧИЋ СА ГЕНЕРАЛОМ БРИГЕРОМ: Безбедност српског становништва на КиМ и одржање мира и стабилности у региону представљају приоритет
СРБИЈИ ТРЕБА МЛАЂА ВОЈСКА! Министар Вучевић саопштио: "Враћање војног рока нема везе са дешавањима на КиМ"
СРБИЈА СЕ СПРЕМА ЗА "ТОТАЛНУ ОДБРАНУ"! Ево како ће ТАЧНО изгледати служење ВОЈНОГ РОКА
СРБИЈА СЕ СПРЕМА ЗА "ТОТАЛНУ ОДБРАНУ"! Ево како ће ТАЧНО изгледати служење ВОЈНОГ РОКА
То је, истиче Гулијев, званичним документом потврдила и међународна посматрачка мисија. Према његовим речима, свака накнадна критика и осуда од стране појединаца укључених у посматрачки процес нема политички значај и може се сматрати пристрасном.
- ОЕБС је главна институција која треба да спроведе дужну процену изборног процеса у свим фазама на основу документа из Копенхагена из 1990. године. И друге међународне организације могу се придружити овој мисији и да заједно са ОДИХР-ом направе заједничку изјаву о прелиминарним налазима и закључцима. У Србији је било тако.
Ипак, чули смо супротне ставове посматрача из аустријске Социјалдемократске партије и Зелене странке, који су потписали записнике у којима није било неправилности, а онда су дан након избора у неким медијима почели да говоре о наводним неправилностима...
- Извештај ОЕБС-а једини је веродостојан и прихватљив документ који даје било какву референцу у вези са проценом целокупног изборног процеса, укључујући изборни дан. Било какав накнадни коментар или тумачење овог званичног документа нема политички ефекат. Не знам ко је дао изјаве које сте споменули и шта су тачно рекли, али верујем да такве покушаје треба сматрати индивидуалним наступом и политички мотивисаним судом тих појединаца.
Позитивно оцењено гласање на 93 одсто бирачких места
Није ли необично да су неки међународни посматрачи отворено против једне политичке опције, а здушно подржавају другу?
- Налаз и закључке о ванредним парламентарним изборима у Србији обелоданили су ОЕБС, Парламентарна скупштина ОЕБС-а, Парламентарна скупштина Савета Европе и Европски парламент на заједничкој конференцији за новинаре одржаној 18. децембра 2023. године. Та изјава одражава неке критике и указује на недостатке, који не бацају сенку на легитимност избора. Позитивно је оцењено гласање на 93 процента од 1.220 посматраних бирачких места.
Посматрали сте многе изборе, да ли је уобичајено да неко на дан избора не изнесе примедбе и то потврди потписом, а онда прича све најгоре о изборном процесу?
- Од 2005. године сам активан као посматрач ОЕБС-а на изборима у око 15 земаља, координатор сам и вођа краткорочне посматрачке мисије ОЕБС-а у четири земље. Не знам за друге међународне организације, али добро знам шта је улога, обавеза и одговорност посматрача ОЕБС-а предвиђена Кодексом понашања. Према мом скромном сазнању, никада нисам видео да је било ко од међународних посматрача јавно поткопао или довео у питање званичну процену Међународне изборне посматрачке мисије. Али треба да знате да су процена ОЕБС/ОДИХР-а и заједничка изјава о прелиминарним налазима и закључцима увек критични, без обзира на ниво демократије једне земље.
Да будемо потпуно јасни, да ли је за вас завршена прича о изборима у Србији?
- Лично сам обишао више од десет бирачких места на дан избора и нисам приметио никакве неправилности. Такође, разговарао сам са великим бројем домаћих и међународних посматрача и нисам чуо притужбе. Не бих да се упуштам у домаћи политички дискурс у Србији, али морам да кажем да нема разлога да се, што се тиче међународних посматрача, ставља под знак питања легитимност српских парламентарних избора.
(Србија Данас/Информер)