ОД ОПТУЖНИЦЕ, ХАПШЕЊА ДО ПРЕСУДЕ: Хронологија 26 година дугог процеса против Ратка Младића (ФОТО/ВИДЕО)
Данас у 15.00 часова доношење другостепене пресуде Ратку Младићу
Жалбено веће Механизма за кривичне судове у Хагу објавиће у три сата после подне, другостепену пресуду Ратку Младићу, објављено је на сајту Механизма. Процес против Младића траје већ 26 година, откада је подигнута прва, тада обједињена оптужница против њега и Радована Караџића.
ДАНАС ПРЕСУДА ГЕНЕРАЛУ РАТКУ МЛАДИЋУ: Председник Вучић се у име Србије обраћа Савету безбедности УН
"ПОНОСНА САМ, ИЗЛАГАЊЕ ПРЕДСЕДНИКА БИЋЕ ИСТОРИЈСКО" Вучић и Брнабић данас на Седници савета безбедности УН
МЕЊА СЕ УСТАВ СРБИЈЕ! Народна скупштина донела одлуку
Прва слика Ратка Младића после 16 година скривања била је она из Специјалног суда на дан његовог хапшења 26. маја 2011. Дванаест сати раније, зором, лоциран је у Лазареву, селу надомак Зрењанина, у кући једног рођака. Вест да хашки бегунац више није на слободи прво су пренели хрватски медији, да би званична потврда касније стигла из Београда.
- У име Републике Србије обавештавам вас да је данас током јутарњих сати ухапшен Ратко Младић у акцији коју су извеле координисано БИА и служба за откривање ратних злочина - изјавио је Борис Тадић, некадашњи председник Србије.
Ратко Младић оптужен је пре потисивања Дејтонског споразума и то за: геноцид, злочине против човечности у БиХ, против цивилног становништва као и за држање припадника мировних снага.
Друга оптужница стиже крајем 1995. године, а терети га за геноцид и злочине на подручју Сребренице. У лето идуће године, Претресно веће МКСЈ издало је налог за хапшење ратног команданта Војске Републике Српске.
Уследиле су године потраге и лажних информација о његовом кретању. Истиниту вест о хапшењу Младића, Запад и регион дочекали су аплаузом, део грађана Србије негодовањем.
- Има у неколико градова окупљања грађана, засад се то држи под контролом. У Београду и Новом Саду, и још неким градовима. Најављена су нека окупљања у наредним данима - рекао је Ивица Дачић, некадашњи министар унутрашњих послова.
Наредних пет дана делило је Ратка Младића од изручења Хагу. Прво појављивање у судници – кратко салутирање, одбијање да саслуша оптужницу, а потом молба да због здравстевног стања веће буде стрпљиво с њим.
- Ја сам генерал Ратко Младић. Ја сам се родио на чисти понедељак 1943. године - истакао је генерал Ратко Младић, некадашњи командант Војске Републике Српске.
У мају 2012. почело је суђење генералу Младићу, а захтев одбране да се ослободи кривице и пусти на слободу је одбијен. Током четири године суђења саслушано је готово 600 сведока и изнето 10.000 доказних предмета. Првостепена пресуда донета је у новембру 2017, а Младић удаљен из суднице због коментарисања поступка.
- Све је ово чиста лаж - изјавио је тада Младић.
Пресуда је изречена после дуже паузе током које је Младићу позлило.
- Судско веће осуђује Ратка Младића на доживотну казну затвора - прочитао је судија Алфонс Ори.
Ратко Младић последњу деценију је у Хагу. Уочи одласка у притвор имао је четири жеље – јагоде, телевизор, неку Толстојеву књигу и да посети ћеркин гроб.
Рођен је 1943. године у селу Божановићи код Калиновика, у Босни и Херцеговини.
Војну академију завршио је у Београду, а службовао је у Македонији и Приштини. Команду у Книну преузима 1991. године, годину касније у Сарајеву. Био је и командант Војске Републике Српске од 1992. до 1996. године.