Реформе здравственог система у Србији: Без листи чекања за зрачења
Лепе вести
Државни секретар у Министарству здравља Ференц Вицко истакао је данас да је наставак реформе здравственог система приоритет и изразио је очекивање да ће, крајем јануара, нестати листе чекања за зрачења.
Једна беба је већ умрла: Зараза са Косова се шири на целу земљу, све већи број оболелих
Тада би требало да почну да раде сви нови акцелератори, чиме би се испунила квота којој тежимо да на 250.000 становника дође један уређај, рекао је Вицко на панелу о здравству на 17. Економском самиту Србије под називом "Мапа пута ка унапређењу конкурентности".
Он је указао да ће током новембра бити уведен е-рецепт у Београду, а потом и у осталим деловима Србије, систем који ће олакшати живот хроничним болесницима, који неће морати више стално да долазе код изабраног лекара.
Према његовим речима, медицина постаје све скупља и савремена технологија напредује, што подразумева да и све више кошта.
- Набављамо скупе апарате а немамо средстава која су опредељејена за текуће одржавање, као ни ако дође до квара. То може довести до заказивања и поновног појављивања листе чекања - објаснио је Вицко.
Указао је да постоје средства за текуће и буџетско одржавање, али да постаје све јасније да се приликом куповине скупих апарата закључују и уговори о одржавању, који предвиђају посебно наплаћивање делова који се мењају пре него што се апарат поквари, пре него што се определе средства за поправку.
- Може се десити да, ако се у једном тренутку поквари више апарата, немамо средства, нарочито ако је то крајем године, дошли би у ситуацију да неки апарат не ради неколико месеци - указао је он.
Што се буџета министарства тиче, Вицко не очекује велике промене за наредну годину, али указује да би желео да се она средства која се уштеде остану у здравству, јер би се тиме могла остваривати улагања којима би се цео здравствени систем довео у ситуацију да буде још ефикаснији и квалитетнији.
Рекао је да је тренутно најбитније да се настави информатизација, односно повезивање здравствених установа у једну информатичку мрежу, како би све било видљиво - ко, шта и по којој цени ради.
Државни секретар у Министарству финансија Мирјана Чојбашић указала је да се буџет Министарства здравља за девет месеци остварује како је и планирано и да је искоришћеност средстава у овом сектору 70 одсто.