Милијарду евра за најважнију животну ставку: Ових 16 установа ће донети дуг живот грађанима
Од почетка 2013. године запослено је 25.270 радника у области здравства
За пет година држава је уложила једну милијарду евра за здравство.
Новац се улаже у обнову и изградњу здравствених уставнова, али и у младе кадрове који ће чинити окосницу здравственог система у будућности.
Од почетка 2013. године запослено је 25.270 радника, а одобрено је 10.449 специјализација и ужих специјализација.
Реконструкција Клинике за интерне болести у Војводини завршена је у децембру 2020. године. У Клиничком центру Војводине, после 60 година од изградње, тада је отворена комплетно реконструисана Клиника за интерне болести, у којој су смештене Клиника за нефрологију и клиничку имунологију, Клиника за ендокринологију, дијабетес и болести метаболизма, Клиника за гастроентерологију и хепатологију и Клиника за хематологију. Реч је о објекту укупне површине 5.100 квадратних метара чија је реконструкција износила 682,4 милиона динара. Капацитет реконструисаних клиника за интерне болести је 163 постеље, а у том објекту запослено је око 100 лекара и 200 медицинских сестара и техничара.
У Општој болници Врбас у фебруару 2021. године завршена је реконструкција вредна 120 милиона динара. Реконструисани су мокри чворови, улази и излази из зграде,сва купатила, топловод, струја. а изграђен је нови довод кисеоника и замењена је санитарија и керамика. Обезбеђени су и нови уређаји за дијагностику и лечење пацијената попут ултразвучног апарата са четири сонде, као и програм за нови приступ у ултразвучној дијагностици. Купљена су и два покретна рендгена, као и флет панел за пренос снимака, а поправљен је и стари радиолошки апарат који је опет у функцији.
Обнова Опште болнице Пирот одвија се у три фазе, а прва фаза завршена је крајем 2021. године. Вредност радова прве фазе реконструкције износила је око 3 милиона евра. Прва је фаза енергетске ефикасности, друга фаза подразумева реконструкцију система за грејање и климатизацију и трећа фаза односи се на комплетно унутрашње уређење објекта. У плану је сређивање и петог спрата Болнице, који тренутно није у функцији.
Изградња дечје клинике Тиршова 2 биће завршена до 2024. године, на стогодишњицу оснивања педијатрије у Београду, а вредност пројекта је 75 милиона евра. Нова болница простираће се на преко 66.000 квадратних метара чиме се испуњава норматив од 118 квадрата по болницкој постељи, а имаће и гаражу на четири подземна нивоа са 524 паркинг места. Предвиђено је да 30.000 квадрата буде медицински простор са осам најсавременијих операционих сала и 36 кревета интензивне неге. Комплекс је пројектован за укупно 286 болничких кревета који ће бити распоређени у 154 собе.
За реконструкцију Здравственог центра Аранђеловац издвојено је око милијарду динара. Додатна средства су издвојена за набавку опреме, а реконструкција је почела током 2020. године. Након завршетка свих радова, Здравствени центар Аранђеловац биће једна од најсавременијих здравствених установа у Србији која опслужује територију Аранђеловца, али и територију Тополе и једног дела Љига.
Реконструкција Опште болнице Лозница једно је од највећих улагања државе у Лозници. Нови хируршко-гинеколошки блок Опште болнице у Лозници има 6.000 квадратних метара на три спрата. Уз седам операционих сала, ту су интензивна и полуинтензивна нега, амбуланте и више од 30 соба. Држава је у градњу уложила 950 милиона динара, а први пацијенти се очекују одмах након техничког опремања. У протекле две године у Општу болницу уложено је више од милијарду и по динара, а реконструисано и изграђено више од десет хиљада квадрата. По завршетку радова Здравствени центар у Лозници имаће 32.000 квадрата, 8.000 више него сада.
Клиничко болнички центар Војводине у реконструктивним радовима је од краја 2020. године и у оквиру тих радова доградиће се ламела Б и Ц Ургентно дијагностичког центра, која обухвата површину већу од 33.000 хиљаде квадрата. Ту ће се налазити хируршки блок са 16 операционих сала, јединице интензивне и полуинтензивне неге и стационар са укупно 348 кревета. Вредност радова је 28,5 милиона евра.
У реконструкцију Клиничког центра Србије у првој фази уложено је 69 милиона евра, а у другој још 43 милиона евра. Радови су почели пре три године, а нова зграда само што није завршена. У новом Клиничком центру Србије биће и Клиника за ендокрину хирургију, која први пут добија свој независни простор, Клиника за хематологију, за гастроентерологију, Клиника за кардиологију, у нову зграду сели се и Ургентни центар, који ће између осталог имати и више сала за реанимацију. Имаће 31 операциону салу, 15 спратова, као и двокреветне собе, биће готово 900 лежајева интензивне и полуинтензивне неге. Нова зграда имаће 86.000 квадратних метара, од тога је 27.000 новог простора и 59.000 квадрата реконструисаног.
Клиничко болнички центар Земун константно се реконструише и модернизује од 2012. године. Током 2021. године Клиничко-болнички центар "Земун" добио је ангио салу за комбиновану дијагностику и интервенције на крвним судовима и нови мултислајсни скенер у које је уложено 1,55 милиона евра. Најављена је и изградња додатне зграде болнице где ће се налазити и центар за вантелесну оплодњу, имаће 2.500 квадрата и бити дневна болница, а биће проширени капацитети онкологије и центра за дијализу.
Изградња здравственог комплекса "Каменица 3" почела је током 2020. године и одвија се у две фазе, а прва фаза је завршена у септембру 2021. године. "Каменица 3" имаће око 8.000 квадратних метара за лечење онколошких пацијената, као и део намењен лечењу поремећаја срчаног ритма. Поред тога, гради се и ПЕТ центар на 1.200 квадрата. Вредност пројекта је 3,7 милијарди динара.
Током 2020. године почели су радови на адаптацији Опште болнице Прокупље у износу од 2,5 милијарде динара. То ће по завршетку радова бити Здравствени центар Прокупље који ће објединити Дом здравља и болницу, односно примарну и секундарну здравствену заштиту. У та два објекта радиће нешто мање од 900 запослених.
Средином 2020. године започета је реконструкција Опште болнице Смедеревска Паланка, а вредност радова је више од три милијарде динара. Рок за завршетак радова је 2023. година. У кругу болнице ће бити изграђен и хелиодром који ће, осим Смедеревске Паланке, користити и Велика Плана.
Општа болница Лесковац добиће потпуно ново рухо, а радови су у току од 2020. године. У првој фази радова замењени су кров и столарија, а урађена је и нова фасада. Друга фаза радова подразумева комплетно унутрашње уређење болнице и набавку савремене опреме, а за то су обезбеђене четири и по милијарде динара. Болница ће добити и магнетну резонанцу и нове скенере и рендген апарате, а на располагању ће бити и нове операционе сале и ново одељење интензивне неге.
Реконструкција Опште болнице Горњи Милановац одвија се у три фазе, тренутно је завршена прва фаза радова која је подразумевала реконструкцију фасаде, замену прозора, врата и кровног покривача, а током ове године очекује се и реализација друге фазе, односно реконструкција свих одељења. У трећој фази ће се спровести реконструкција у технолошком смислу. За овај пројекат опредељено је милијарду и 500 милиона динара, а у оквиру модернизовања болнице планирано је око 300 милиона динара за набавку нове опреме.
Реконструисана је и Универзитетска дечија клиника Тиршова, а током радова извршена је комплетна санација клинике, педијатрије, хируршких амбуланти, кардио шок одељења и реконструкција амфитеатра. Вредност пројекта је 9 милиона евра за реновирање и куповину нове опреме. За потребе лечења најмлађих набављен је најмодернији апарат за магнетну резонанцу, као и више од 100 апарата друге медицинске опреме. У Тиршову је стигао и флуороскопски рентген, покретни рентген, Ц лук, ултразвук, лапароскопски лук, машине за анестезију и остала најсавременија опрема, а изграђена је и потпуно нова ангио сала са опремом за електрофизиологију срца на којој се први пут у Србији и региону могу спроводити дијагностичке и терапијске процедуре аритмије код деце.
Током 2017. године отворен је Клинички центар Ниш, реконструкција и изградња новог објекта коштала је 32 милиона евра, а укупна инвестиција била је 53 милиона евра. Клинички центар у Нишу има 50.000 квадрата, 38 клиника и 1.525 болничких постеља, што га чини другим највећим здравственим центром у Србији после Клиничког центра Србије. Једна зграда КЦ Ниш је реконструисана, а друга је направљена из темеља и има седам нивоа. Клинички центар Ниш има банку крви, посебан простор за трансплантиране пацијенте, као и простор за буђење пацијената из анестезије.
Здравствени систем претрпеће велике промене у наредним годинама - "Мастерплан" на којем ради Министарство здравља предвиђа спајање и реорганизацију установа, могућност "размене" лекара и опреме, поделу установа на регионе, а изабрани лекари ићи ће на терен у посету најстаријим пацијентима.
Према Мастерплану, планирање се у здравству више неће радити према капацитету установе, већ према броју становника, њиховим потребама и могућности установе да пружи услугу. Промене ће се реализовати у фазама - у првој фази у прве три године, у другој фази од четврте године и у наредне три године, и потом дугорочно, најкасније до 15 година.
Сва досадашња улагања у здравство и многе друге области можете видети на сајту delagovore.rs