ВУЧИЋ СЕ СРЕО СА 50 ЛИДЕРА: Резултати петодневног учешћа председника Србије на ГС УН
Договорене посете шефова трију великих држава
Више десетина сусрета са званичницима, разговори са више од десет шефова држава и влада најутицајнијих светскиих држава, договорене посете тројице председника Србији - Америке, Француске и Турске - само је део оног што је обележило петодневно учешће председнка Србије Александра Вучића на Генералној скупштини УН у Њујорку.
Ивица Дачић након Њујорка: Очекује нас озбиљан дипломатски напор, Србија има огромну подршку
Сусрет у пролазу: Александар Вучић упитао Пацолија где је нашао те гласове
Сам председник рекао је синоћ да је веома задовољан свеукупном посетом Њујорку.
Према првим проценама, Вучић је претходних дана разговарао са око 50 светских лидера, од Скандинавије до Африке, а када се на то додају сусрети које је имао и шеф дипломатије Ивица Дачић, то достиже бројку и од 100.
Контакти које је на Ист Риверу имала наша делегација, према оценама аналитичара, одлична је основа за даљи дипломатски продор наше земље, одбрану националних интереса у међународној арени, али и привлачење нових инвестиција.
За многе је "најопипљивији" резултат активности на маргинама ГС то што је први човек Беле куће Доналд Трамп прихватио Вучићев позив да дође у Србију, што је најављен долазак француског председника Емануела Макрона почетком 2018. и утаначена посета шефа турске државе Реџепа Тајипа Ердогана за 10. октобар.
Међутим, не треба занемарити разговоре које је Вучић имао са премијерима Норвешке, Белгије и Шведске, чије фирме су веома присутне у Србији. Договорено је да премијер Белгије Шарл Мишел ускоро посети Србију, а Вучић је оценио да су му се "врата наде" шире отворила пошто званични Брисел жели да снажније подржи бржи пут наше земље у ЕУ.
Сусрет са руским шефом дипломатије Сергејем Лавровом још једном је потврдио чврсте везе двеју држава, а Вучић је поновио да Београд не улази у НАТО и да неће увести санкције Москви. Порука о доследној политици војне неутралности пренета и генералном секретару Алијансе Јенсу Столтенбергу.
После сусрета са Антониом Гутересом, генералним секретаром УН Вучић је рекао да секретар веома цени утицај Србије и да је тражио мишљење наше земље по неким питањима.
Вучић са званичницима у Њујорку: САД у потпуности подржавају европски пут Србије
Током боравка у Њујорку Вучић је разговарао са Џорџом и Алексом Соршем, који су, како је пренео, желели да чују каква су наша виђења догађаја на Балкану и будућности у региону.
- То је прилика да своје погледе изнесемо на најважнијим местима у свету и да чујемо како размишљају сви они који немају обавезу да увек мисле како ми мислимо - рекао је председник поводом сусрера које је имао.
Председник Вучић из Њујорка јасно поручује: Јача улога УН значи и мање бахатости и ароганције
Напад породице Битићи због Трампа
Виши заменик помоћника државног секретара САД Елизабет Милард на састанку са Вучићем тражила је објашњење за паљење амбасаде САД у Београду и убиства браће Битићи. Вучић је после овг разговора објаснио да Вашингтон тражи хапшење одговорних. Навео је да је вест о доласку Трампа изазвала реакцију породице Битићи који су напали и њега и Трампа због потврде доласка у Србију.
О случају Амбасаде, рекао је да САД траже командну и политичку одговорност за оне који су по њиховом мишљењу утицали на то да полиција не обави свој посао како би требало: - Рекли смо да је поступак за тај напад одавно у току и да не постоји ниједан разлог да се било шта зауставља.