РЕЗУЛТАТИ САМИТА У БИРСЕЛУ: Заједничка порука лидера региона - Балкан никад даљи од ЕУ
Председник Србије Александар Вучић учествовао је на самиту у Бриселу.
- Прошла су времена у којима неко може да слободне и независне државе уцењује притисцима. Ми смо у Брисел дошли код пријатеља.
Ми смо у Брисел дошли код пријатеља.Верујем у европску будућност Србије и Западног Балкана. Заједно ћемо се борити на том путу поштујући себе и верујући да заједнички можемо много тога да урадимо. То да смо уплашени и да смо много мали, а неки много велики, оставите неком другом, то су приче за малу децу.
Ову поруку послао је јуче председник Србије Александар Вучић, који је са лидерима региона у Бриселу учествовао на самиту ЕУ - Западни Балкан. Трочасовни састанак са врхом ЕУ завршен је без конкретних резултата: Србија није добила отварање кластера, БиХ статус кандидата, Скопљу и Тирани није дато зелено светло за почетак преговора, а тзв. Косову нису укинуте визе.
ЈАСНЕ ПОРУКЕ ИЗ БРИСЕЛА: Вучић "Србија је независна земља, неће Хрватски премијер и председник да воде нашу политику"
КЉУЧНЕ ТАЧКЕ САМИТА У БРИСЕЛУ! Вучић: "Још једном се ништа није догодило" (ФОТО)
"СИГУРНО ЋЕМО СТИЋИ У ЕВРОПУ, АЛИ У НАРЕДНОМ ВЕКУ" Еди Рама након самита "У Бриселу историјски дан, али у негативном смислу"
Вучић је на заједничкој конференцији са премијерима Северне Македоније и Албаније, Дмитром Ковачевским и Едијем Рамом, потврдио да је Београд критикован од стране представника многих чланица ЕУ због украјинско-руског питања и неувођења санкција Москви, али је и нагласио да је задовољан добром дискусијом на састанку.
- Нажалост, још једном се ништа није догодило. Верујем да наши пријатељи из Скопља и Тиране заслужују почетак преговора. То је неопходно, јер су обе земље испуниле све захтеве ЕУ. Али ми не смемо да плачемо и кукамо, наше жалопојке ништа неће променити, морамо да наставимо да радимо, да мењамо себе набоље.
Он је рекао да је Србија повећала трговинску размену са ЕУ за више од 30 одсто, да ће ове године достићи цифру од 40 милијарди евра, што је веома значајно за малу Србију:
- Неизмерно смо захвални председнику Европског савета Шарлу Мишелу и свима онима који су нас подржали на нашем европском путу. Дискутовали смо о свему.
Указао је и да је у последња четири месеца у европским медијима одштампано 2.629 чланака о Србији након руског напада на Украјину, а о томе како наша земља угрожава цео регион Западног Балкана, БиХ, Косово:
- А ништа се није догодило. Моје питање за све вас јесте да ли сте чули извињење од свих тих медија. Нисте. И ми не тражимо правду. Нисам овде да бих оправдао своју позицију. Ја морам да заступам интересе нашег народа. Србији је рат донео много проблема, али ћемо учинити све да се они реше и тек по завршетку сукоба могу се сагледати његове последице.
Председник је још једном нагласио да верује у европску будућност региона, као и да ће Србија урадити све да сачува себе. На питање у вези са Украјином, Вучић је рекао да је Србија у Генералној скупштини УН већ гласала против руске агресије на Украјину, и да подржава територијални интегритет ове земље, као што, истиче, подржава и територијални интегритет Србије, што, констатује, није случај са већином земаља ЕУ.
Најогорченији због тога што је Брисел јуче пружио руку региону, али му затворио врата, бар судећи по порукама које је послао после састанка, био је албански премијер Еди Рама.
Он се иронично осврнуо на поруке лидера ЕУ да је био историјски дан због одлучивања о додељивању статуса кандидата Украјини:
- Ово је заиста био историјски дан, али у негативном смислу. За Западни Балкан су имали хвалоспеве, дивне речи за нас, сви су рекли да се осећају лоше што не могу да испуне обећања. Осећао сам се лоше данас у Бриселу, јер смо дошли као гости, а не као Европљани. Такође, осећам дубоку тугу за ЕУ, жао ми их је и надам се да можемо да им помогнемо.
Подсетио је да је Северна Македонија већ 17 година кандидат за чланство ЕУ и да је чак променила име, а Албанија чека осам година.
- Замислите да Француска промени име. Бугарска која нас кочи је срамота, али она није једини разлог за заустављање процеса ширења ЕУ. Такође, у Србији је популарност Владимира Путина веома велика и не разумем зашто се Београд притиска до крајњих граница у погледу санкција. Не треба притискати Србију због Русије, јер она није у позицији да постигне ствари веома брзо и ако притиснемо Србију, могли бисмо то да платимо европском будућношћу ове земље.
И Ковачевски је поручио да Скопље троши драгоцено време које нема, а да је то што није донета одлука да започну преговоре велики удар на кредибилитет ЕУ.
Вучић је поручио и да има "мање фрустрације" него Рама и Ковачевски:
- Урадићемо све што можемо да постигнемо што се тиче европских права до децембра. А тада нећемо славити, али верујем да ћемо бити у бољем расположењу. Заједно смо у овоме, треба што чешће да говоримо једним гласом и да нас препознају као представнике Западног Балкана.
Иначе, након састанка ЕУ - Западни Балкан било је најављено обраћање Мишела, председнице Европске комисије Урсуле фон дер Лајен и француског председника Емануела Макрона, али је све отказано.
Пре састанка врх ЕУ утркивао се ко ће послати лепше поруке за регион, али без конкретних обећања, па је тако европски шеф дипломатије Ђозеп Борељ рекао да "не смеју да дозволе да се европски пламен угаси на Западном Балкану", а Мишел да је овај простор приоритет за ЕУ. И немачки канцелар Олаф Шолц рекао је да је од највећег значаја да земље Западног Балкана, после 20 година од давања европске перспективе, добију веродостојно обећање да ће добити могућност да приступе Унији.
Спречавање "малигног утицаја"
Председница Европског парламента Роберта Мецола изјавила је да проширење ЕУ доприноси безбедности Европе. Она је навела и да то "спречава малигни утицај трећих земаља које имају другачије интересе у односу на основне европске вредности".
"НЕ ОЧЕКУЈТЕ ПРИЗНАВАЊЕ"
На питање да прокоментарише то што је немачки канцелар Олаф Шолц отворено рекао да очекује да Србија призна тзв. Косово, председник Србије Александар Вучић кратко је одговорио:
- И ја сам њему рекао да ми то не очекујемо.
Немачки канцелар у неколико наврата је "запретио" да ће Београд морати да призна лажну косовску државу ако жели да постане члан ЕУ.
"Беч уз Београд"
Председник Вучић јуче се на маргинама скупа у Бриселу састао са савезним канцеларом Аустрије Карлом Нехамером. Током разговора који је Вучић оценио као одличан, још једном је пружена подршка Аустрије нашој земљи на путу европских интеграција. Вучић је прихватио позив да посети Беч.
Позција за Моретијеву
Европски парламент изабрао је јуче Алесандру Морети за нову председавајућу Делегација ЕП за Србију, односно Одбора за стабилизацију и придруживање ЕУ - Србија. Моретијева, која је у ЕП посланица социјалиста и демократа из Италије, на тој позицији ће наследити Тању Фајон.
БОНУС ВИДЕО: Украјински дронови "лове" руске војнике ноћу