Родитељи ОПРЕЗ: Више од 4.000 деце у Србији жртве НАПАДА НА ИНТЕРНЕТУ
Различите претње и увреде
Више од 4.000 деце у Србији је у претходних годину дана било жртва напада на интернету од стране педофила и насилника или је добијало различите претње и увреде, открила је државна секретарка Министарства телекомуникација Татјана Матић.
Прочитајте и:
Од ове бројке, 91 случај спада у пример тешког педофилског напада и истражују га полиција и Тужилаштво за високотехнолошки криминал.
Татјана Матић, државна секретарка Министарства трговине, туризма и телекомуникација, објаснила је да је током 2017. године Национални контакт центар за безбедност деце добио 4.000 пријава за узнемиравање најмлађих на интернету.
- У прва три месеца Националном контакт центру су се јављали само забринути родитељи и бабе и деде, а сада су се оснажила и деца. Ових 4.000 случајева обухвата веома широк дијапазон начина узнемиравања деце - од злоупотребе фотографија и крађе идентитета до тешких случајева педофилије, предаторства и вршњачког насиља. Ови тежи случајеви подразумевају кривичну одговорност и због тога их одмах прослеђујемо Одељењу за високотехнолошки криминал МУП-а Србије, тужилаштву и Министарству правде - објаснила нам је Матићева.
Са њом се слаже и тужилац за високотехнолошки криминал Бранко Стаменковић, који је потврдио да су у претходној години од Националног контакт центра за безбедност деце на интернету добили велики број пријава и да ће сви одговорни сносити кривичне санкције. Уз то он је и напоменуо да због непотпуних пријава тужилаштво има велике проблеме у раду и покретању поступака.
Ово је листа "најнеобразованијих" земаља, а ево где је Србија
- До сада смо примили велики број обавештења од стране Националног контакт центра за безбедност деце на интернету и они догађаји који могу имати кривичноправну последицу се обрађују тужилаштву. Ипак, у највећем броју случајева сусрећемо се са великом препреком у нашем раду и поступању, а то је анонимност особа које пријављују догађаје и недовољна одређеност чињеница на које указују. Због свега тога смо спречени да квалитетно водимо поступак - објаснио нам је Стаменковић.
Остављају трагове
ИТ стручњак Драган Варагић сматра да Служба за високотехнолошки криминал веома лако може ући у траг педофилима и предаторима јер су неопрезни и не разумеју се превише у интернет.
- Педофили углавном делују преко интернета, јер им он пружа анонимност и могућност да пошаљу поруку какву год желе. Злоупотребљавају дечју наивност, али и њихову недовољну обученост за интернет. Ипак, неопрезни су и није их тешко открити. Проблем је само када се дете упеца и пристане на сусрет у "реалном животу". Све овакве случајеве треба пријавити Служби за високотехнолошки криминал, која ће веома лако ући у траг таквим људима - јасан је Варагић.
Од "како је у школи" до "хоћеш секс?"
Педофили углавном делују скривени иза лажних профила, а контакт са малолетном особом остварују постепено. Почиње са знатижељом, лепим речима и похвалама, настави се са изјавама симпатија и љубави, а на крају се помиње и секс. О томе говори и случај родитеља чија је ћерка била жртва педофилског напада на интернету.
- Моја ћерка, дванаестогодишња девојчица, дописивала се са особом која се крила иза слике привлачног младића од двадесетак година. Очигледно је предатор оценио да ће таквом сликом најлакше привући пажњу женског детета које тек улази у пубертет. За неколико дана разменили су више од стотинак порука... Почело је са испитивањем о школи, друговима и другарицама, брзо се прешло на питања какве дечаке воли, да би, када је дописивање одмакло, педофил почео да јој се улагује, говори јој како је лепа и како му се свиђа - каже наша саговорница и додаје да су ствари врло брзо отишле предалеко:
- У једној поруци предложио јој је да се виде и поменуо је и реч "секс". Тада се моја ћерка уплашила и све ми је пријавила, а случај смо пријавили полицији.