"ПЛАШИМ СЕ ДА ЈЕ РУБИКОН ПРЕЂЕН..." Вучић је у јучерашњем обраћању искористио овај устаљени израз, а многи не знају ШТА ТО ЗНАЧИ
Председник Србије Александар Вучић се након повратка из Брисела састао са представницима Срба са КиМ, а након тога уследило је и обраћање медијима.
Председник Србије је у историјском обраћању јуче споменуо и да је "пређен Рубикон", а многи не знају шта значи овај израз.
"ПОГРОМА НЕЋЕ БИТИ" Вучић: То је моја порука свима који живе овде и свима у свету!
ШУРУЈУ СА АЛБАНЦИМА, ХОЋЕ ДА ЛОВЕ СРБЕ НА КиМ: Ово су Чеченски терористи о којима је говорио председник Вучић (ФОТО)
ПРИШТИНА ИМА СПИСАК ЗА ЛИКВИДАЦИЈУ СРБА! Вучић открио језиве планове лажне државе
- Грчевито ћемо тражити компромис наредних десет дана. Надам се да ћемо успети. Да ли верујем у то? Плашим се, чак и када то успемо, да нас чека следећа 'кривина' брзо, па следећа и плашим се да је Рубикон пређен - рекао је Вучић.
Шта значи прећи Рубикон?
Први војсковођа који је са својим трупама прешао Рубикон био је Гај Јулије Цезар. Тај чин великог Римљанина био је толико значајан да је касније преточен у устаљени израз прећи Рубикон, са значењем: „учинити одлучан корак”, „повући неки одлучујући, пресудан потез” и сл.
Рубикон (латински Рубицо) име је некадашње граничне реке између старе Италије и цисалпијске Галије. (Верује се да је Рубикон данашња речица Фјумичино у Ромањи, мада има и мишљења да би то могли бити и Узо или Пизатело.) Та мала река имала је посебан значај у римском праву, јер ниједан генерал није имао овлашћење да је пређе са својом војском (на тај начин закон је штитио Рим од потенцијалних унутрашњих војних претњи). Прелазак Рубикона био је пресудан моменат у животу Јулија Цезара, па и целе Римске империје.
Из историје је познато да је Цезар, након великих успеха на бојном пољу и сталног напредовања у политичкој хијерархији, 60. пре н. е. створио тријумвират поделивши власт са прослављеним војсковођом Гнејем Помпејем и богатим Красом. Цезар, Помпеј и Крас владали су заједно седам година, до Красове смрти (53. пре н. е.). После тога тријумвират се распада, а Цезар се оштро сукобљава са Сенатом, којем се замерио још 59. пре н. е. доносећи, као конзул, демагошки аграрни закон. Његови односи са Помпејем постају непријатељски. Истовремено, у престоници настају велики нереди и комешања. Стога Цезар, који се тада налазио у јужној Галији, доноси одлуку да крене на Рим. Упркос строгој забрани Сената, он са својом XIII легијом, 10. јануара 49. пре н. е., прелази Рубикон и улази у Италију. Кажу да је тада изговорио ону чувену фразу, која ће с временом постати изрека: Алеа иацта ест (изговара се: „алеа јакта ест”) – „Коцка је бачена”, или, тачније, према грчкој верзији: Алеа иацта есто – „Коцка нека буде бачена”. Тиме је дошао у отворен сукоб са Помпејем и започео велики грађански рат, из којег је изашао као победник.
Након тога Цезар формира још седам легија, учвршћује свој положај у Италији, Шпанији и Африци, побеђује Помпејеву војску у бици код Фарсала у Тесалији (48. пре н. е.) и даје се у потеру за својим великим ривалом, који је у међувремену уморен код Пелузије. Затим је неколико година водио успешне борбе по Египту, Малој Азији и Галији. Након муњевите победе над понтским краљем Фарнаком код Зеле (47. пре н. е.) послао је Сенату, сада чувену, лаконску поруку: Вени, види, вици! („Дођох, видех, победих!”). Савладавши тако све своје непријатеље, Цезар је постао једини и неограничени господар Римске империје.
Пресудан корак на том великом путу до славе био је, како се могло видети, прелазак мале пограничне реке између Италије и Галије. Јасно је онда што је устаљени израз прећи Рубикон добио значење: „начинити одлучан корак” или „повући одлучујући, пресудан потез”.
Зна се да Цезар није био само војсковођа и владалац него и успешан реформатор и писац. Написао је мемоаре под насловом Де bello Gallico („О галском рату”) и Де bello цивили („О грађанском рату”). Извршио је и реформу календара, који се по њему назива јулијански. (То је такозвани стари календар, којим се код нас још служи православна црква.) Али оно по чему се он у ширим круговима, изван историчарских, највише памти и помиње, то су изреке Алеа иацта ест и Вени, види, вици, а посебно израз прећи Рубикон.