ПОНОС СРПСКЕ ОДБРАНЕ: Ова "паметна" бомба проналази терористе и ликвидира их!
Александар Лијаковић, директор Дирекције за комерцијалне послове Yugoimport СДПР-а, о новитетима српске наменске индустрије
Питали смо Александра Лијаковића, директора Дирекције за комерцијалне послове "Yugoimport СДПР Ј.П." који су то новитети на овогодишњем Осмом међународном сајму наоружања "Партнер 2017" одржаном у Београду.
Главни организатори овог сајма наоружања су заједно Београдски сајам и Југоимпорт као суорганизатор, а Министарство одбране је покровитељ сајма.
Он је указао да су на овогодишњем сајму приказани новитети Војно-техничког института и Југоимпорта. Као и то, да се од крупних новитета могу видети у хали 1 и напољу, они новитети који су се могли видети први пут током вежбе "Челик" када су приказани јавности.
ДИРЕКТОР СДПР: Оглас за посао се врти на локалним тв станицама, нема партијског запошљавања
ЛАЗАНСКИ: Не може неко ко нема квалификације да коментарише новог министра одбране
- Југоимпорт приказује неколико својих капиталних борбених система које иначе приказује последњих година. То су примера ради, возило „Милош“ које је презентовано пре неколико месеци током посете тадашњег премијера а садашњег председника Србије Великој Плани - каже Лијаковић за Србија Danas.com
- Затим, приказано је возило „Лазар 3“ и систем „Нора“ који је иначе већ више година у развоју и производњи, мада спада у новија средства. Док је премијера на сајму пре свега вишелансирни ракетни систем „Шумадија“, затим самоходна топ-хаубица високог степена организације „Александар“ и то су два капитална система која су приказана на овогодишњем сајму - објашњава Лијаковић.
Он је указао на то да је осим та два система премијеру на овогодишњем сајму имао и један нови систем лансера ракета са повећаном брзином дејства са полуаутоматским навођењем.
Лијаковић сматра да се тим системом смањује време припреме дејства и да се њиме може уништити са много више ефикасности такозвани временски критични циљ или циљ који се појављује и губи после одређеног кратког времена.
Ексклузивно са сајма наоружања: АЛЕКСАНДАР и ЛАНСЕР за ракету "Шумадија"! (ФОТО)
- Овим средством се смањује време, дејствује се и гађа успешније и у такве системе спада наша "Нора", ту спада и "Александар", с тим да је он још ефикаснији, као и „Шумадија“ која је такође капитални ракетни систем. Ту је такође и систем малих лаких авиобомби, лаких вођених авиобомби које су намењене за лансирање са беспилотних хеликоптера и беспилотних авиона - каже Лијаковић и додаје:
- Те бомбе су малих димензија, дужине су 700 mm, пречника 80 mm, масе 10 кг са бојевим главама 4,5кг и лансирају се са лаких авиона и хеликоптера који су маскирани својим малим димензијама, слабијим звуком и служе за напад на значајне циљеве у анти-герилској борби и анти-терористичкој борби.
АТРАКЦИЈА САЈМА НАОРУЖАЊА: Погледајте војни авион СОВА - модернизовану верзију "Утве 75"!
- На пример, имате групу терориста на неком месту, они су скривени. Њих уништава неколико таквих бомби бачених из хеликоптера. Оне имају ИНС и ГПС систем за навођење. Дакле, реч је опет о домаћој технологији. Све то омогућава такође уништавање прецизно важног малог циља од значаја на бојишту у смислу специјалних операција и антитерористичких операција. То су те вођене бомбе - објашњава Лијаковић за наш портал Србија Danas.com.
Он је указао и на хеликоптер „Стршљен“ који је премијерно приказан у Абу Дабију и који је у развоју и за који се очекује да ће бити спреман на јесен и додаје да се ових дана очекује лансирање бомби са летелица, тако да испитивање треба да крене ускоро и да се у следећих неколико месеци очекују добри резултати како би производња могла почети након кратког временског периода.
Према Лијаковићу, најважнији системи су „Шумадија“ и „Александар“. "Александар" је назив који је дат за систем самоходног артиљеријског оруђа 155 mm, "МГС-25" са потпуно новим решењем, аутоматског пуњача и нове иновације даљинског управљања ватром из кабине, са дванаест пуњења у пуњачу.
- Приликом гађања добија се брзина од шест, а трудићемо се да буде седам или осам пројектила у минути и тиме ћемо добити врло ефикасно средство које за разлику од "Норе" која испаљује три пројектила у минути, овде ће снага бити дупло већа - додаје он и наставља:
Министар одбране Ђорђевић: Вежба Платинасти вук 2017. успешно реализована
- Тиме се омогућава ефикасније дејство, ефикасније напуштање положаја након опаљења, мада "Нора" и даље остаје у производњи и даљем развоју. Њен концепт такође има неке своје предности, али систем "Александар" је високо софистициран и ту је конкуренција на светском тржишту. Једино Британско-шведски систем "Арчер" (Стрелац) има сличан базни концепт, али другачија техничка решења - каже Лијаковић. и додаје да систем "Арчер" представља "традицију енглеског Средњег века" и указује на "коришћење такозваног дугог лука у Енглеској, којима су уништавали коњанике и оклопнике, док ми у нашим називима имамо "Лазара" и "Милоша" што упућује на наш Средњи век и нашу традицију.
Зоран Ђорђевић нови министар рада и социјалне политике
- "Александар" је ново средство које је базирано на новим технологијама, али нећемо напуштати ни развој "Норе" - сматра Лијаковић.
- "Шумадија" је нешто врло значајно и посебно, нешто сасвим ново. У бившој Југославији 80-их година последњи пут је било покушаја да се уђе у развој ракетног система ватрене подршке на 300 км и то су бии системи на бази једне вођене ракете мало већег пречника са разним врстама мотора. Сви ти пројекти нажалост тога доба, нису реализовани - каже он.
Почела провера стално задејствованих снага и снага за хитно реаговање Војске Србије
[[{"fid":"803293","view_mode":"default","fields":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"Višenamensko оклопно борбено возило \"Miloš\"","field_file_image_title_text[und][0][value]":"Višenamensko оклопно борбено возило \"Miloš\"","field_source_type[und]":"1","field_predefine_image_source[und]":"5173","field_izvor[und][0][value]":"","field_image_final_source[und][0][value]":"Foto: Србија Danas"},"type":"media","attributes":{"alt":"Višenamensko оклопно борбено возило \\\"Милош"","титле":"Вишенаменско оклопно борбено возило \\\"Miloš"","class":"media-element file-default"},"link_text":null}]]
Он додаје да је "наш најачи систем тог доба био систем "Оркан" и у то време био је један од најмоћнијих те врсте. Његов наследник је требао да буде систем домета 120 км са пречником ракете 350 mm са четири ракете а његов развој је омео рат деведесетих".
- У систему "Шумадија" који је модуларни вишецевни ракетни систем ватрене подршке све је подређено ракети. Ракета је дугачка од 6 до 8 метара, док је бојна глава масе око 200 кг - каже наш саговорник за портал Србија Danas.com.
Он додаје да је реч о ракетама "Јерина 1" и "Јерина 2" (имена имају историјски контекст). "Јерина 1" је вођена ракета, домета 285 км, са корекцијом путање на бази система ИНС/ГПС и лансира се из модула који садржи две ракете, док је "Јерина 2", мањег домета, око 70 км и невођена ракета и лансира се са модула који садржи шест ракета.
Показна вежба на Ади Циганлији: Грађани да не улазе неприпремљени у воду! (ФОТО)
Како каже наш саговорник, "све компоненте ракете, затим осетљиви делови, млазњак и остало, све је то производ српске памети".
Према њему, вишецевни ракетни систем "Шумадија" испаљује четири ракете које падају у пречнику од 100 метара, то је све јако прецизно на даљину од 285 км, посебно када се ради о великим главама од 200 кг масе са великим бројем парчади.
- Четири такве ракете би имале велику ефикасност. У Абу Дабију смо имали приказ саме ракете и целокупна јавност није имала никакву примедбу - каже Лијаковић и наставља указујући на то да систем има свега 3 минута време одзива, што значи да од момента када се сазна за циљ до момента упаљења пролази три минута, а испаљене су 4 ракете за 30 секунди или минут.
АНА БРНАБИЋ У ТЕШКОЈ РЕЧИ ТВ ПИНК: Радујем се новим изазовима, бићу храбра да наставим реформе
- Те ракете лете до тог циља неких 4 минута лета и тиме се практично за свега 7-8 минута од момента када сте сазнали да имте циљ, за то време је он погођен што је веома важно када је реч о циљевима који могу да промене положај - напомиње наш саговорник.
- То су циљеви, попут хелиодрома, зграда, упоришта терориста, авионских писта и слично - изричит је он.
Наш саговорник је споменуо и вишенаменски брзи борбени чамац, који припада категорији савремених чамаца који је намењен за извршење широког спектра активности, укључујући и против терористичку и анти-герилску борбу.