"Сањам убијене, њихова тела ": Исповест америчког новинара који је дошао ДА СЕ ИЗВИНИ СРБИЈИ за бомбардовање!
- Људе је бомбама убијала моја земља, а нико за то није кажњен - амерички новинар о НАТО бомбардовању и убиству 16 радника РТС
Извињење у име владе Сједињених Америчких Држава које је истраживачки новинар Џереми Скејхил (45) упутио члановима породица трагично настрадалих радника РТС-а током бомбардовања ове медијске куће априла 1999. године, одјекнуло је у јавности. Речи које је суоснивач The Интерцепт-а изрекао на отварању дводневне међународне конференције "Крај некажњивости за злочине против новинара", која је у уторак и понедељак одржана у Београду, како тврди, никада нико од званичника САД неће изговорити.
"Убили су њих 16, али не и ИСТИНУ О ЗЛОЧИНУ": Након ДВАДЕСЕТ ГОДИНА ОД БОМБАРДОВАЊА РТС-а проговорио ХЕРОЈ!
РУСКИ БРАТ који нас НИЈЕ НАПУСТИО: Открио НАЈПОТРЕСНИЈУ СЦЕНУ агресије, па упутио ПОРУКУ НАТО пакту (ВИДЕО)
"Издајниче, где си био на Косову? Сад ћу да ти покажем!" ХАОС У СТУДИЈУ, ГОСТИ СЕ УМАЛО ПОТУКЛИ, ТЕША ИХ ЈЕДВА РАЗДВОЈИО!
- Много сам научио те 1999. године у Србији. После сам ишао у Ирак, Јемен, Авганистан и Сомалију. Покушавао сам да причам са људима за које наша влада каже да су нам непријатељи. Престао сам када сам схватио да ме то уништава као човека. Видео сам превише мртвих. И данас имам кошмаре када ми у сан дођу сцене из Ниша, где сам видео шта су касетне бомбе урадиле људским телима. И ужасно је да влада која тврди да је најдемократскија у историји користи такво дивљачко оружје на пијаци. Сећам се и лица убијених у чијим сам домовима био - каже Скејхил.
- Влада САД и даље тврди да је бомбардовање РТС-а било легитимно и правда нападе на новинаре који су уследили после тога. Мени је било важно да породицама жртава кажем "опростите", зато што то ни од кога нису чули. Када сам видео њихова лица, нисам могао да не кажем "извините". Они то заслужују да чују и од много моћнијих људи од мене, али то се неће догодити - прича Скејхил, који је у Србију засуту бомбама дошао као двадесетпетогодишњак.
Као млади новинар, у вечери када је требало да добије награду за радио-репортажу, Ричард Холбрук саопштио је да је НАТО успео да "угаси РТС". И док су неке његове колеге на то аплаудирале, Скејхил и његова колегиница Ејми Гудман одбили су да приме награду у тим условима. У покушају да поставе питање: "Зашто?", избачени су са доделе. Скејхил се затим упутио ка Србији.
- Због, како су навели, медијске пропаганде, РТС је проглашен легитимном метом. А пропаганде има свуда. Бомбардовања Ирака не би било да америчке медијске куће нису промовисале лажи које су Буш и Чејни говорили свету. САД немају чисте руке када је реч о медијима и пропаганди. Си-Ен-Ен и "Њујорк тајмс" нису државни медији, а ипак промовишу погледе државе. САД су имале најодвратнију пропаганду када су приказале девет пута убрзан снимак погађања путничког воза у Грделичкој клисури, јер су хтеле да кажу да је то била грешка - истиче Скејхил.
Убиство 16 новинара РТС-а било је, како каже, "прелазак Рубикона". Чињеница да нико за то није одговарао и да правда није задовољена, према мишљењу Скејхила, и данас свима шаље поруку да постоје околности у којима је дозвољено убијати новинаре. Зато му је, признаје, и долазак на овај догађај био веома важан. Тврди да је остала велика мрља владе САД због убиства људи који су радили свој посао, и да је то једна од најшокантнијих епизода у модерној историји ратовања.
Скејхил је у Србију први пут дошао са само годину и по новинарског искуства. Није радио, како каже, политичке приче, већ је ишао на места која су бомбардована и разговарао са преживелима и сведоцима страдања.
Ђани Ћурчић о протестима против бомбардовања: "Шиптари" ме "убијали", изгубио сам 2 милиона због штрајка!
Мистерија чудне пилуле: Шешеља ТРИ ПУТА ПОКУШАЛИ ДА УБИЈУ У Хагу, а на мети је био и чувени српски генерал!
Студенти Правног поставили Скота НА МЕСТО! Ненад му поставио ПИТАЊЕ, поклонио КАРТУ и фотографију МИЛИЦЕ РАКИЋ
- Било ми је јасно да људе бомбама убија моја земља и било ми је важно да моји сународници чују њихову причу. Постао сам новинар у време популарог демократског председника Клинтона, и тада сам научио лекцију о моћи. Нема разлике између демократског и републиканског пројектила. То су бомбе САД. Он је био демократски председник који је бомбардовао европску државу и убио 16 новинара - признаје овај Американац.
Новинари у САД нису данас храбрији зато што се многи од њих супротстављају Трампу, тврди Џереми Скејхил:
- Кад је Барак Обама, "господин добитник Нобелове награде за мир", започињао нове ратове, нико од њих му није постављао шкакљива питања. Волели су га јер је био паметан и образован. Трамп је кловн, звезда ријалитија и лако га је нападати. Ко је постављао тешка питања Билу Клинтону, ко Обами? Нико. Уједно, сви знају да су у Вашингтону моћни новинари пријатељи моћним политичарима. А пријатеља не понижавате пред људима. Тај "брак" између елитних новинара и политичара је разлог зашто нико не преиспитује одлуке владе САД - рекао је новинар.