ШЕФ ДИПЛОМАТИЈЕ ПРЕДСТАВИО ВУЧИЋУ "НОН ПЕЈПЕР" Мења се приступ Аустрије - ево шта то значи за Србију
Министар спољних послова Аустрије Александер Шаленберг поручио да регион Западног Балкана што пре мора да осети европско благостање.
Мора се наћи начин да људи у земљама кандидатима имају осећај да је чланство у Европској унији нешто о чему се озбиљно мисли и што већ сада има конкретне резултате. Овај регион мора да се развија у правцу европског благостања.
Ово је главна порука министра спољних послова Аустрије Александера Шаленберга после састанака са председником Србије Александром Вучићем у Београду, на којем је представљен нон-пејпер, којим Аустрија жели да промени приступни процес и предлаже убрзано укључење земаља кандидата у институције, политике и фондове ЕУ.
ЕУ ЗВАНИЧНО ПОСТАВИЛА УСЛОВ СРБИЈИ: Хитно уведите санкције Русији и признајте Косово - следи важно гласање у Бриселу
"ХВАЛА ШТО НАС ЧИНИТЕ БОЉИМ ЉУДИМА" Ана Брнабић у Београдској филхармонији - представљено идејно решење за нову дворану
ГОДИШЊИЦА БИТКЕ НА КОШАРАМА: Почела комеморативна академија у Београду - присуствује премијерка Ана Брнабић (ФОТО)
Европа сад!
Очекујемо да овај регион Западног Балкана постане ван сваке сумње део Уније, да се овде спроведе европски начин живота
Александер Шаленберг.
Корак по корак
Председник Србије после састанка са Шаленбергом рекао је да је аустријског министра упознао са изазовима са којима се суочавају земље Западног Балкана на свом европском путу.
- Министар Шаленберг је представио нон-пејпер којим Аустрија жели да садашњи процес проширења учини много опипљивијим, али и креира могућност да се државе кандидати постепено интегришу у политике Европске уније које су од користи за све њих - саопштио је Вучић после састанка.
Александер Шаленберг је коаутор аустријског нон-пејпера са министарком за европска питања Каролином Едштадлер. Они се у документу, између осталог, залажу за убрзани приступ земаља кандидата програмима финансирања ЕУ пре стицања пуноправног чланства.
Већа ЕУ
Најважније је то што су поједине чланице ЕУ прихватиле искрено чињеницу да ће Европска унија бити већа.
Јадранка Јоксимовић.
То би значило десет пута више пројеката за Србију из ЕУ фондова у односу на садашње стање. Поређења ради наведимо да је укупан износ инвестиција из Европске уније у Србију за последњих 10 година 17,4 милијарде евра, док је Хрватска као најмлађа чланица ЕУ само 2020. године од Уније добила 10 милијарди евра!?!
О аустријском предлогу који би из ЕУ фондова десетине милијарди наменио Западном Балкану говорио је у Београду Александер Шаленберг на конференцији за новинаре после састанка са министром спољних послова Србије Николом Селаковићем. Шаленберг је рекао да је од првог обећања у Солуну, на коме су шефови држава ЕУ поставили темеље савремених односа са земљама Западног Балкана, прошло чак 19 година.
- То је предуго. Наш предлог је да се према државама региона, корак по корак из једне области у другу, било да је реч о енергији, саобраћају или нечем другом, односимо као према пуноправним чланицама. Говоримо о региону пуном крвавих сукоба, разочарања, конфликата, а погледајте где смо сада... То треба да буде инспирација земљама попут Србије, али и људима у Приштини, Сарајеву. То је једини прави пут. А Европа је прави оквир за тако нешто - објаснио је Шаленберг.
Он је нагласио да нон пејпер није направљен због сукоба у Украјини, али је нагласио да је напад Русије изазвао велики шок, који се осећа свуда у свету, па и овде.
- Русија је својим потезима прешла и изван саме Украјине и могла би дестабилизовати друге просторе. Мислим да је од суштинског и геостратешког значаја за ЕУ да сада јасно кажемо да очекујемо да овај регион Западног Балкана постане ван сваке сумње део Уније, да се овде спроведе европски начин живота. То је најбоља заштита од дестабилизације - истакао је Шаленберг.
Проширење важно
Коментаришући аустријски нон-пејпер и поруке министра Шаленберга у Београду, министарка за европске интеграције Јадранка Јоксимовић каже да те поруке јасно показују да су поједине чланице ЕУ прихватиле искрено чињеницу да ће ЕУ бити већа.
- Мислим да ја најважнија порука та да ће се у наредним годинама, брзином коју свако појединачно са Западног Балкана оствари својим реформским и политичким чињењем, остварити проширење. Што се тиче разних нових идеја, мислим да је превише нових назива за нешто што је нова методологија већ донела као могућност убрзања. Србија је једина на активан начин ту методологију прихватила и разумела, о чему сведочи чињеница да смо све преговарачке структуре прилагодили новим захтевима. Све ћемо саслушати и уважити, а наш фокус је на даљој разради и примени нове методологије - закључила је Јоксимовићева.