Сергеј Лавров данас у Београду: Обележава се 180 година дипломатских односа Србије и Русије
Александар Вучић и Сергеј Лавров ће сутра присуствовати презентацији мозаика централне куполе Храма Светог Саве на Врачару
Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров данас долази у посету Србији.
Лавров долази у Србију у склопу обележавања 180 година од успостављања дипломатских односа, али ће на дневном реду његових разговора са српским званичницима, како се очекује, бити и актуелна политичка питања и тренутно стање билатералних односа, ситуација у региону и економија.
Прочитајте и:
Шефа руске дипломатије вечерас ће не Аеродрому "Никола Тесла" дочекати српски колега Ивица Дачић, а одмах затим у вили "Мир" примиће га председник Србије Александар Вучић. После састанка предвиђене су изјаве за медије.
Вучић и Лавров ће сутра присуствовати презентацији мозаика централне куполе Храма Светог Саве на Врачару. Мозаик на куполи Храма Светог Саве завршен је и на висини од 65 метара представља Христа у чину вазнесења на небо.
Реч је о једном од највећих пројеката мозаичког украшавања у свету. Украс, тежак 40 тона, сачињен је у Москви, прављен годину дана а онда потпм превезен у Београд. Дело је деведесет руских уметника предвођених чувеним Николајем Мухином.
Израду је финансирала руска фирма „Гаспромњефт" са четири милиона евра.
Планом посете предвиђено је да руски министар сутра уручи Орден пријатељства Ивици Дачићу.
Иначе, 23. фебруара 1838. године српски кнез Милош Обреновић примио је у Крагујевцу првог руског конзула у Србији Герасима Вашченка чиме је и озваничено успостављање дипломатских односа.
Уочи доласка у Београд, Лавров је у Москви присуствовао отварању изложбе посвећене јубилеју, поручивши да су Русија и Србија увек спремне да пруже руку једна другој, да међусобно поштују своје интересе.
- Промене које су се десиле у Европи и свету у протекле две деценије не могу да се не одразе на наше земље. Оно што се никада не мења је спремност да помогнемо једно другом, наше искрено осећање међусобног саосећања и поштовања. Данас наше државе су пред новим задацима и разумемо и поштујемо међусобне интересе. Ценимо наше стратешко партнерство и уверен сам да ћемо га даље развијати у име добробити наших народа - поручио је Лавров.
Путин шаље ОРДЕН Дачићу: Знак великог пријатељства
Пред Лавровљеву посету у Сочију је у недељу одржано је 16. заседање Међувладиног комитета за трговину, економску и научно-техничку сарадњу на којем су шеф српске дипломатије и потпредседник руске владе Дмитриј Рогозин потписали Протокол сарадњи.
На састанку је констатовано да је у претходној, 2017. години, спољнотрговинска размена између две земље повећана у односу на 2016. годину и износила је 2.5 милијарде долара.
Закључено је да је циљ да се поред веома добрих политичких односа што више развијају и да се искористе све погодности Споразума о слободној трговини и садашње преговарање да тај споразум важи за све чланице Евроазијске уније.
Када је реч о политичким темама које ће бити у фокусу, очекује се да ће свакако бити речи о питању Косова.
Званична Москва снажно подржава политику Србије по том питању и не признаје једнострано проглашену незавсност Косова.
Своје ставове о томе Русија је врло оштро износила пред Саветом безбедности УН, увек се позивајући на поштовање Резолуције 12 44, а поводом 10. годишњице од тог једностраног акта из Москве су поручили да је та територија још једна "црна рупа", где цвета корупција, расте претња од тероризма, а ниво безбедности критичан.
Када је реч о европским интеграцијама Србије и сарадњи са Русијом и Евроазијском унијом с друге стране, Лавров је пре неколико дана у интервјуу за Јуроњуз рекао да је за Москву то апсолутно нормалан пут развоја спољних веза Србије.
ПУТИН ЗАГРМЕО: Пустили сте духа из боце признавањем независности Косова
Ипак, скренуо је пажњу да стављањем Србије пред избор "или са Русијом, или са Западом", ЕУ чини исту грешку која је довела до украјинске кризе када се друштво поделило, као и да су било какви ултиматуми у савременом свету, укључујући поруке да Србија неће ући у ЕУ док не призна Косово и не приклони се спољној политици Брисела, крајње непристојни.