Сима Аврамовић о избору судија: Угледати се на проверена европска решења
Аврамовић наводи да постоје два становишта
Декан Правног факултета у Београду Сима Аврамовић каже да су се у јавности искристалисала два опречна становишта о радној верзији амандмана на Устав Србије у области правосуђа а да је он мишљења да се треба угледати на проверена решења која постоје у европским државама.
Једно становиште је, објашњава, оно које се често пејоративно назива "судократија", а према коме саме судије и тужиоци треба да имају главну или чак једину улогу при избору својих колега.
Прочитајте и:
Према другом виђењу, законодавна и извршна власт треба у одређеној мери да учествују у процесу избора на правосудне функције, а део јавности је спреман да то квалификује као угрожавање независности судова, каже он за "Политку".
Међутим, ретка је савремена демократија у којој три гране власти не контролишу једна другу, као што је то случај и с америчким моделом "провере и равнотеже".
Он сматра да треба да се угледамо на проверена решења која постоје у европским државама.
Наводи пример да у Немачкој после сложене процедуре судије бира министар правде, а у Француској председник.
- Али, ми нисмо ни Немачка ни Француска. Ми узоре треба да тражимо у државама којима смо сличнији попут Чешке, Словачке, Словеније, Хрватске, Аустрије из које смо у 19. веку често успешно трансплантирали право и поред разлика у степену развијености друштва - каже Аврамовић.
Сваки експеримент у тој сфери би био веома опасан и не треба понављати туђе грешке. Стога је неопходно изнаћи праву меру у равноправности грана власти, избегавајући експресна решења, рекао је Аврамовић.
Дачић на конференцији у Београду: Не одустајемо од дијалога у тражењу решења са Приштином
Према његовим речима, питање независности судија се банализује тиме што се често своди првенствено на питање поступка њиховог избора јер независности судије не зависи само од тога.
- Изузетно је важна стабилност и сталност судске функције, а били смо сведоци да се чак и то начело некада може довести у питање. ВС С и о томе одлучује и зато је његова политизација опасна колико и његова затвореност.
Када га питају откуд у политици Аврамовић цитира Де Гола: "Политика је исувише озбиљна ствар да би се њоме бавили само политицари".