НИКАД ВЕЋА УЛАГАЊА СРБИЈЕ У СПОРТСКУ ИНФРАСТРУКТУРУ: Поред националног стадиона, нићи ће ВЕЛЕЛЕПНИ објекти широм земље!
Улагање Србије у спортску инфраструктуру је све веће. Поред Националног стадиона, градиће се нови стадиони широм земље, а најављена су и већа улагања у инфаструктуру осталих, "мањих" спортова...
Српски фудбал је до пре пар година био негледљив, трибине празне, а то су у стопу пратили и резултати српских клубова у Европи. Исто тако, све учесталији порази фудбалске репрезентације довели су све поштоваоце и љубитеље најбитније споредне ствари на свету у Србији у стање очаја.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/11/19/pjimage_5.jpg?itok=1LGQ4FFH)
ПРЕДСЕДНИК СРБИЈЕ САСТАО СЕ СА ЧЕЛНИМ ЉУДИМА САНКТ ПЕТЕРБУРГА: Вучић разговарао са делегацијом Руске Федерације (ФОТО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/11/17/257503130_321964903082871_1327230811781205247_n.jpg?itok=FGUCSN5J)
СРПСКО ЗДРАВСТВО НА ЧЕЛИЧНИМ НОГАМА! Шокантне бројке - ево колико је држава ЗАИСТА улагала у овај систем
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/10/06/vv.jpg?itok=O6zq0c0f)
ХРВАТИ НЕ МОГУ СРБИЈИ И ВУЧИЋУ ДА ОПРОСТЕ УСПЕХ: Срамни напади Јадранке Косор - одговор је потпуно разоружао
Међутим, бљесак српских клубова у Европи у претходних пар година је ипак вратило наду. Ту се пре свега мисли на успехе вечитих ривала, Звезде и Партизана. И док су се клубови жаргонски речено "подигли", репрезентација Србије није успевала у својим напорима да обрадује нацију. Све до недеље увече, када је фудбалер Фулама, и најбољи српски стрелац у историји репрезентативног фудбала постигао гол у 90. минуту утакмице и тако утишао "Ла Луж" и око 60.000 навијача Португалије, а Србију одвео на толико ишчекивани Мундијал у Катару, који ће по свему судећи бити спектакуларан.
Подсетимо, Фудбалски клуб Црвена Звезда се 2017. године после више од деценије пласирала у неко европско такмичење под окриљем УЕФА. И то је био само почетак. Након тога уследио је и историјски улазак у групну фазу најелитнијег клупског такмичења на свету, Лиге шампиона, и то два пута заредом. Успеси вечитих претходних година донео је и бољи клупски коефицијент, који сада Србију ставља у такав положај, да ће већ кроз две сезоне имати највероватније два представника у квалификацијама у Европи!
Српски клупски фудбал се дигао из пепела, а то је препознала и држава, која је својим улагањима у претходним годинама поспешила прогрес фудбала у Србији.
"Рак рана" српског клупског фудбала је управо инфраструктура, на шта стручњаци већ годинама упозоравају. Лоши терени и лоши услови на стадионима сигурно отежавају српским клубовима да буду такмац у Европи и стављани су у неравноправном положају са европским "аждајама". Сем вечитих ривала, ретко који клуб може да се похвали добрим условима за рад. Условима који су неопходни, како би српски тимови имали веће шансе у Европи.
"Србија 2025"
Међутим, ствари су кренуле на боље, садашња власт на челу са председником Србије Александром Вучићем, препознала је моменат и значај улагања у спорт.
На представљању Програма "Србија 2025" председник је рекао да је улагање државе у систем спорта највеће икада у свим сегментима, па и у спортској инфраструктури. Најавио је улагања у наредних пет година од пола милијарде евра.
- Данас имамо 265 одсто више медаља на годишњем нивоу, него што смо имали у периоду од 2000. до 2014. године - рекао је Вучић.
Улагањем у спортску инфраструктуру држава улаже у здравље грађана свих узраста и унапређење квалитета провођења слободног времена у свим крајевима Србије, рекао је тада Вучић.
После 63 године од оснивања, Завод за спорт и медицину спорта Републике Србије добиће национални тренинг - центар Србије. То ће према плановима бити најсавременији центар за спорт и медицину спорта Србије, чиме би постао један од пет таквих центара у Европи. Такође, нови тренинг центар добиће и кошаркаши где ће на једном месту бити задовољена потреба свих репрезентативних селекција, као и национални одбојкашки центар, национални тренинг-центар за стрељаштво...
Градиће се Национални фубалски стадион у Београду као и нове фудбалске арене широм Србије. Сви они ће испуњавати услове за учешће у европским и светским лигама и могућност организације највећих међународних фудбалских такмичења. На тај начин, како је рекао Вучић, интегришу огромне и туристичке и привредне потенцијале и привлаче велике инвестиције и садржај.
"Резултати не долазе сами од себе"
Председник је недавно у емисији "Ћирилица" на телевизији "Happy" потврдио још једном да ће Србија улагати у спортску инфраструктуру и открио шта се тренутно гради од спортских објеката:
- Људи треба да знају да спортски резултати не долазе сами од себе, морате да имате подршку за те људе. Градимо велики центар за борилачке вештине на Кошутњаку, градимо боксерски центар, одбојкашки центар, градимо спортску инфраструктуру која годинама постоји у Европи. Градимо стрељану и очекујемо више медаља на Олимпијским играма у Паризу, а посебно у Лос Анђелесу.
Председник се дотакао и стањем у ватерполу.
- Погледајте нам лигу у ватерполу, имамо четири јака клуба. Проблем Партизана је у људима који су га водили. Деведесетих су неке рекли дајте нам базен да га водимо, дошло се до девет милиона евра губитка. Сада људи херојски раде да га извуку. Није то фудбал. У кошарци бисте некако преживели - истакао је Вучић и додао:
- Са базенима каснимо, урадићемо их!
Србија ће коначно имати Национални стадион
Фудбалска репрезентација Србије ће коначно добити свој дом. Иако се помињало да ће Национални фудбалски стадион бити саграђен у неком од новобеоградских блокова или на макишкој страни Београда, коначна локација је ипак Сурчин.
Реч је о земљишту између обилазница око Сурчина и Остружничког моста.
Стадион ће моћи да прими око 60.000 навијача, простираће се на 35 хектара, а са пратећим објектима и садржајима на укупно 430 хектара.
У истом комплексу је планирана изградња технолошког парка који ће просторно захватати највећи део земљишта, а велики простор је предвиђен за градњу неопходне пратеће саобраћајне инфраструктуре - 10.000 паркинг места за аутомобиле и 500 паркинг места за аутобусе.
На обележавању почетка радова на изградњи саобраћајнице Нови Београд - Сурчин која ће повезати Београд са аутопутем "Милош Велики", председник је и најавио почетак радова и изградњу новог дома фудбалера Србије.
- Изградња Националног стадиона ће бити изванредан развојни пројекат за општину Сурчин, али и за целу Србију. Већ ове године крећемо у изградњу, биће велелепан, добрим делом ће бити од дрвета и биће један од најмодернијиих стадиона у Европи - рекао је Вучић.
Недалеко одатле налази се нова саобраћајница Нови Београд - Сурчин од 7,9 километара која ће за 10 до 12 километара скратити излаз на аутопут "Милош Велики".
Председник је такође рекао да ће Национални стадион постати нови центар окупљања грађана и привредника, пошто ће ту бити изграђена добра инфрасртуктура и постојаће добра саобраћајна веза са градом.
Изградња нових стадиона широм Србије
Српску јавност углавном занима улагање у изградњу Националног стадиона као и реконструкција стадиона Звезде и Партизана. Међутим други "мали" клубови радили су у договору са својим градовима уз помоћ државног врха, да се донесе нешто ново, те ће тако широм Србије "нићи" нови велелепни фудбалски објекти.
Улагања у спортску инфраструктуру никад нису била већа. Председник Србије Александар Вучић најавио је изградњу стадиона широм Србије. Градиће се од Врања и Лесковца, преко Краљева, Лознице, Крушевца, па све до Новог Пазара, Зајечара, Сремске Митровице, Ниша...
Председник Србије се управо дотакао и ове теме у емисији на телевизији "Happy".
- Градимо три стадиона, у Зајечару, Лесковцу и Лозници. Национални стадион почиње да се гради пре краја године. Веома је важно да верујемо у себе, јер тада можемо да постигнемо резултат.
Председник је том приликом посебно истакао изградњу Националног стадиона у Сурчину, за који је рекао да ће бити најлепши, од Беча до Атине.
- Градимо болнице, а зашто не бисмо и стадионе. Мађари су нам одржали лекцију за стадион ТСЦ-а у Бачкој Тополи. Знате шта ће за Лесковац да значи стадион и колико ће талената да изнедри. Национални стадион ће да буде најлепши од Беча до Атине - рекао је Вучић и додао:
- Цене квадрата на Лединама ће да буду дупло скупље, отварате још један део града.
Ево како изгледа поменути стадион у Бачкој Тополи који је саграђен у договору са Фудбалским Савезом Мађарске и тамошњом власти:
Стадион у Тополи је права "лепотица", а објекти налик овоме нићи ће и у осталим крајевима Србије.
Српски фудбал добија ново рухо
У даљем тексту, доносимо вам и детаљније информације о томе, где ће се градити нови фудбалски објекти, који ће несумњиво допринети квалитету фудбала у Србији, самим тим и изнедрити још мноштво талента.
Нова реконструкција "Чаира"
Град Ниш је први кренуо у обнову стадиона ФК Раднички, познатији као "Чаир". Реконструкција 2013. није била у потпуности довршена. Тако сада овај објекат чека ново освежење, те је тако најављена нова реконструкција.
"Чаир" у Нишу има више намена, али га пре свега користе фудбалери Радничког, који се тренутно такмиче у Суперлиги Србије.
Дом фудбалера Радничког би требало би да добије нови травнати терен са подземним прскалицама за заливање и савременим системом за дренажу и одводњавање.
Такође, најављена је и изградња потпуно нове западне трибине "Чаира", а потом и реконструкција свих осталих трибина, као и постављање крова.
Погледајте како би "Чаир" требао да изгледа на крају радова, за које се још не зна тачан завршетак, пре свега због ситуације са пандемијом коронавируса.
У овај пројекат ће бити уложено око 17 милиона евра и очекује се да ће примати око 25.000 људи.
Реконструкција градског стадиона у Суботици
У Суботици су се одлучили на реконструкцију постојећег Градског стадиона, дом фудбалера Спартака који се такође такмиче у Суперлиги Србије.
Услови УЕФА су само један од разлога због којих су се челни људи Суботице, у договору са ФК Спартак, одлучили на реконструкцију и проширење Градског стадиона.
Градски стадион је већ добио потпуно реконструисану атлетску стазу, (која је коштала 52 милиона динара, тј. око 440.000 евра) и травнату подлогу, код које је урађена и комплетна дренажа са заливним системом (коштало 20 милиона динара, тј. око 170.000 евра). Такође, нови пројекат обухвата и подно грејање подлоге.
Реконструисани стадион у Суботици ће имати капацитет од 8.600, што ће бити довољно да се "пређе" минимални услов УЕФА од 6.000 места. Стадион ће бити изграђен према "категорији 4" УЕФА прописа.
Ево како ће излгедати:
Стадион у Зајечару је увелико у изградњи, а налазиће се на Хиподрому у Зајечару. Терен ће имати дренажу и грејање као и капацитет од преко 8.000 места. Вредност ове инвестиције би требала да буде око 28.5 милиона евра. Стадион ће бити изграђен без атлетске стазе, а завршетак радова планиран је за 2022. годину.
Нови фудбалски стадион у Крушевцу, судећи према урбанистичком пројекту, градиће се око 2,5 км југоисточно од центра града и део је стамбено - пословног комплекса планираног на локацији старог аеродрома. Предвиђено је да се комплекс површине нешто веће од 31.000 м2 састоји од фудбалског терена, атлетске стазе, западних и источних трибина, ограде терена, ограде стадиона, степеништа, одговарајућег броја улаза-излаза и паркинг простора. Стадион ће користити ФК Јединство 1936, а пројектовани капацитет би био 1.300 седећих места.
Град Лозница такође може да се похвали изградњом новог стадиона, чији су радови увелико у току.
Судећи по најављеном, стадион у Лозници (Лагатор) биће један од лепших у Србији. Од априла се ради на изградњи овог објекта, који ће имати око 8.000 седећих места. По завршетку, имаће УЕФА 4 стандард етикету.
Подсећамо, сви стадиони који ће се градити, углавном ће испуњавати УЕФА услове.
"Чика Дача" ће добити нов изглед
Одборници Скупштине града Крагујевца усвојили су Предлог измене и допуне Плана генералне регулације Насеља Вашариште - стадион "Чика Дача". Тако је испуњен први корак, а стадион би био по свим УЕФА стандардима четврте категорије.
Пројектом новог стадиона, капацитета око 20.000 гледалаца, била би обухваћена и реконструкција постојеће управне зграде, три додатна терена и део са зградом за јуниоре.
Поред реконструкције "Чика Даче" очекује се изградња нових стадиона широм земље. Како ће изгледати ти нови објекти погледајте у видеу испод:
Поред тога, већ годинама се спекулише и о реконструкцији постојећих стадиона Црвене звезде, Партизана, па и Војводине, недавно је најављена реконструкција популарног "Карађорђа" у Новом Саду, али за сада нема неких назнака када би реконструкција могла да почне.
"Никад већа улагања у спорт"
Министар омладине и спорта Вања Удовчић истакао је да је Србија ове године веома успешно организовала велики број међународних такмичења, која су била сјајан маркетинг за нашу земљу. Најавио и велика улагања у спорт у наредном периоду.
- Клубови у првој и другој лиги ће добити помоћ, најбољих осам у спортовима индивидуално ће добити средства, 1,2 милијарде динара добиће 300 клубова у четири колективна спорта и 11 појединачних спортова. Укупно 2,3 милијарде динара смо издвојили за наш спорт и показујемо колика је снага и финансијска стабилност државе и колико је спорт свима значајан. Једна смо од земаља која ни дана није каснила са исплатама, давања су никада већа и спорт нам враћа та велика улагања - рекао је Удовичић.
Тренутна власт у Србији нашим спортистима подршком коју им на сваком кораку пружа, даје прекопотребни ветар у леђа, како би нас све чешће увесељавали својим успесима.
Да је такав ветар у леђа државе неопходан, како власти, тако и народа, недавно је у интервју за телевизију "К1" објаснио и селектор репрезентације Србије, Драган Стојковић Пикси. Он се осврнуо и на детаљ пре поласка репрезентације у Лисабон, када је председник државе ушао у авион и пружио подршку фудбалерима:
- То је био показатељ колико те држава подржава и додатни ветар у леђа. Тај моменат је био једна ударна игла - рекао је селектор и по ко зна који пут напоменуо да је јединство, подршка државе и народа најбитнија, како би успеси какав је остварила недавно репрезентација Србије постали нормални и константни.
Србија ће после изградње свих нових фудбалских и не само фудбалских објеката, коначно имати пристојну инфраструктуру и стадионе достојне за одигравање европских утакмица у свим спортовима.
Висине награда које наши спортисти добијају такође све више расту, а више о томе можете да прочитате кликом ОВДЕ.