СИТУАЦИЈА СА КОРОНОМ НЕ ЈЕЊАВА! Тидоровић поручује: "Можемо да пооштримо мере"
Трећа доза антиковид вакцине и у Србији ће се највероватније давати месец дана раније него до сада - односно после пет месеци од примљене друге дозе.
О овом предлогу стручњака за имунизацију још треба да се изјасни Кризни штаб, чије заседање је премијерка Ана Брнабић најавила за данас. Ово тело, иако смо у међувремену оборили досадашње рекорде по броју оболелих и преминулих, није заседало већ три недеље.
Међу представницима државе и лекара, ни пред нову седницу нема јединственог става о томе како да се даље боримо са ковидом: лекари су за ограничавање контаката, а други део Штаба против рестриктивнијих мера, наводе "Новости".
По свим епидемиолошким принципима, са оволиком распрострањеношћу коронавируса, прекидање контаката је најбржи начин да се ширење заразе заустави. Тај захтев ће, како су се у интерним косултацијама договорили, лекари у Кризном штабу изнети "на сто", иако је јасно да за такву меру немају подршку већине у овом телу. И премијерка Ана Брнабић, која председава Кризним штабом, јасно је рекла да није за пооштравање мера, јер сада за "оружје" имамо вакцину, што ситуацију чини битно другачијом од оне када смо морали да се затварамо.
ДАНАС СЕДНИЦА КРИЗНОГ ШТАБА - ХОЋЕ ЛИ БИТИ НОВИХ МЕРА? Какав нас сценарио чека и колико ће корона наставити да се шири
НА РЕСПИРАТОРУ МЛАДИЋ (22) У ТЕШКОМ СТАЊУ! КЦ Војводина има додатни проблем, а то је вода
ПРЕД СРБИЈОМ ЧЕТИРИ СЦЕНАРИЈА: Др Тиодоровић открива - ОВЕ КОНКРЕТНЕ МЕРЕ важиће у наредних 15 дана
Епидемиолог Бранислав Тиодоровић, члан Кризног штаба, каже да ће медицински део овог тела ипак предложити примену неких мера које су непопуларне, као што је ограничавање радног времена макар на десетак дана, смањивање дозвољеног броја окупљених људи на мањи број од 500, али и обавезну вакцинацију појединих група људи као што су здравствени радници. Заложиће се, опет, и за обавезан ковид сертификат.
Представницима државе у Кризном штабу, међутим, много је "ближа" стратегија да се убрза вакцинација.
"Излазна стратегија из ситуације да се сваки дан бележи по више хиљада новозаражених вирусом корона је врло јасна: да у року од 10 до 15 дана треба вакцинисати 20 до 25 одсто оних који нису вакцинисани, и да се тако проценат имунизованих подигне на 70 одсто. То је немогућа мисија, али можемо да пооштримо мере", каже Тиодоровић..
Пракса показује да то није песимистичан став, јер је за девет месеци, од када је почела масовна имунизација вакцинисано укупно 53,6 одсто одраслог становништва, а последњих месеци је имунизација готово замрла. Сада смо у ситуацији да делта сој пробија имунитет вакцинисаних.
Професор др Душан Попадић, имунолог, потврдио је у понедељак, за "Новости", да је у Националном телу за имунизацију (НИТАГ), отворена дискусија о томе да ли да се скрати време између друге и треће дозе антиковид вакцине и да ли то треба да важи за све.
- Идеја је да идемо на бустер дозу после пет месеци после друге - каже проф. Попадић. - То је принцип који је применио Израел.
Према подацима из ковид-болница, до пробоја имунитета код вакцинисаних у највећем броју случајева не долази два-три месеца после вакцинације, него после пет месеци.
- Управо та чињеница нам показује да би требало скратити време између друге и треће дозе вакцине на пет месеци, и то посебно за имунокомпромитоване и старије особе код којих брже слаби заштита стечена имунизацијом - каже за "Новости", професор др Тања Јовановић, вирусолог.
Претрчавање на црвено
За дан је битку са короном изгубило још 50 људи, а вирус је потврђен код 5.983 особе. Од 6.511 пацијената у ковид-болницама 256 је на респираторима. Проф. др Небојша Лађевић, руководилац Центра за анестезиологију и реаниматологију УКЦС, каже да су Инфективна клиника и ковид-болница у Батајници изузетно оптерећене:
- Капацитети су попуњени и углавном колико се отпусти пацијената, толико се нових сваког дана прими - рекао је Лађевић. - У овом таласу епидемије има све више пацијената који захтевају механичку потпору. Илуструјући ризик од тешке форме болести навео је да је то као
да вакцинисани прелази улицу на пешачком, на зелено светло, а невакцинисани претрчава на црвено у пуном саобраћају.