СКАНДАЛОЗАН ОБРАЗАЦ ЗА ЗАПОШЉАВАЊЕ У ВЕЛИКОЈ ПЛАНИ: Траже фотографију, висину, тежину, али и ОВЕ ПОДАТКЕ
Многи кандидати су се осећали веома непријатно
Грађани који конкуришу за посао у компанији Мацарон моде у Великој Плани, која ће се бавити текстилном индустријом, треба да уз молбу за посао приложе и своју фотографију.
-Кад смо пријатељица и ја образац који смо узеле у фабрици попуниле и однеле назад, тамо су нам рекли да морамо да донесемо и по једну фотографију. Мислиле смо да се човек шали, али он нам је одговорио да је тако наредио власник. Осећале смо се врло непријатно, али треба нам посао, па смо донеле и фотографије – каже једна од кандидаткиња, која је замолила да јој не наводимо име.
Њена пријатељица истиче да је уз образац намерно ставила фотографију од пре 20 година, а да је неке рубрике у обрасцу доживела као удар на своје достојанство.
- У шестој сам деценији живота, па сам се послужила лукавством. Све у нади да ћу на тај начин добити прилику да разговарам са власником и убедим га да ме прими. Радила сам у више фирми, попунила многе молбе за посао, али ово је први пут да од мене неко тражи неке податке које ја и моји укућани не поверавамо ни најближој родбини - рекла је кандидаткиња.
Власник Мацарон моде је Сафет Сеглам из Истамбула, бизнисмен нашег порекла, који је пре два месеца Модну конфекцију „Перкон“ са 6.600 квадратних метара простора, на више од 70 ари земљишта у центру Велике Плане, купио за 23.500.000 динара. Он је најавио да ће запослити 150 радника, углавном жена, које ће се бавити шивењем гардеробе.
-Шта ће њему моја фотографија? Ако испуњавам стручне услове, ваљда ће ме он или неко од његових сарадника позвати на разговор, па ће тада видети и како изгледам. Ја по овоме мислим да жене које нису лепе неће ни позивати на разговор – каже наша саговорница.
Занимљиво је да у обрасцу пријаве за посао, који је исписан на српском и турском језику, постоји и рубрика у којој кандидати треба да наведу своју висину и тежину.
-Као да је у питању избор за мис и мистера Поморавља, а не пријем радника у текстилну фабрику – каже Душан Марић, помоћник председника општине.
ВЕЛИКА ПЛАНА: А од претходне општинске власти 130 милиона динара дуга!?
СКАНДАЛ У ВЕЛИКОЈ ПЛАНИ: Општина новцем грађана асфалтирала сокак локалном богаташу
Али то није све. Кандидати треба да наведу и следеће податке: број деце, број чланова породице који су запослени, како ће долазити на посао, да ли имају алергију, да ли имају неки здравствени проблем, имају ли „дуг који су у обавези да плате“ и, веровали или не, чланове породице који не могу да брину сами о себи.
Марић сматра да је у питању брутално задирање у приватност.
-Недопустиво је од неког тражити да у молби за пријем на посао даје податке о својим здравственим проблемима и члановима породице који не могу да се брину сами о себи. Разумем да неки од ових података могу бити интересантни за послодавца, разумем да се о неким подацима који се тичу приватности, евентуално, разговара у четири ока, кад и ако кандидат буде позван на разговор, али тражити то на овај начин је скандалозно. А тек колико је непристојно тражити од некога да вам напише да ли има дуг – истиче Марић.
Он сумња да је у питању својеврсна „дискриминација у најави“.
-Дај боже да грешим, али ја ово читам и тумачим овако: ко по нечијој процени није довољно леп, ко је дебео и ко има више мале деце, а посебно ко има неки озбиљнији здравствени проблем или неког коме је потребна туђа нега, тај има врло мале или никакве шансе да добије посао – наставља помоћник председника општине.
Управо да би спречила овакве појаве, Влада Србије је, још док је премијер био Александар Вучић, припремила нацрт Закона о родној равноправности по којем ће послодавцу бити забрањено да приликом разговора за посао пита жену о брачном и породичном животу. Тако ће газдама бити забрањено да жену питају да ли је удата, да ли планира да рађа још деце, када намерава да се уда...А посебно ће бити санкционисано уколико буду тражили да се уз пријаве на конкурс приложи и фотографија.
За оне који буду кршили ове одредбе предвиђене су новчане казне у распону од 500.000 до 1.500.000 динара. За сваки појединачни случај кршења закона.
Забрињавајуће је што овакве обрасце, који су увреда за достојанство сваког човека, грађанима у својим канцеларијама већ месец дана деле и поједини високи општински функционери.
Сеглам избегао разговор
Марић каже да је пре десетак дана, након што му је више грађана који су конкурисали за посао у Мацарон моде скренуло пажњу на спорни образац, телефоном позвао Сеглама и предложио му да се виде.
- Добронамерно сам хтео да му скренем пажњу на овај али и још неке спорне ствари које прате отварање његове компаније, а које му пакују појединци из Велике Плане, који ноге поломише саветујући га и додворавајући му се. Све у жељи да извуку личну корист и у фабрици запосле што више својих људи. Био је врло љубазан, рекао је да ћемо се видети следећег дана, али није дошао на разговор. Претпостављам да му је неко од „саветника“ тако сугерисао.