Скот о односима два народа: САД у Србији виде дуговечног пријатеља (ФОТО)
Америка у потпуности подржава приоритете Србије, истакао је он
САД виде у Србији дуговечног пријатеља, поручио је данас амбасадор САД Кајл Скот на отварању изложбе "Kralljevina Србија и Сједињене Америчке Државе" у Архиву Србије.
Прочитајте и:
- Александар Вучић отворио изложбу "Краљевина Србија и Сједињене Америчке Државе": Дубоки корени пријатељства нас повезују!
- Премијерка Ана Брнабић након посете Америци: Посвећени смо интензивној сарадњи наше две земље! То је добро за нас!
- Снажна порука израелског председника: Земун има "ауторска права" у стварању ционизма (ФОТО)
Скот је истакао да документа на изложби откривају велико поштовање и дивљење које су Американци осећали према српском народу и осликавају искрену наклоност између два народа.
Како је навео, пријатељство и поштовање, очигледнији пре више од једног века, и данас су јако важни и представљају резултат богатства веза између обичних људи наша два народа.
- Моји земљаци су препознали љубав Срба према слободи и независности, њиховој херојској броби у Првом светском рату и зато еј толико Американаца прихватило борбу Срба као сваоју - рекао је Скот.
И данас, поручио је, Америка у потпуности подржава приоритете Србије, њене напоре да се одрже мир и стабилност у региону, заједничку потребу за правдом и достојанством, подстицај за реформе и европске интеграције, како би се осетила владавина права и људске слободе које представљају срж успешне и динамичне економије и демократије.
Изразио је захваност Архиву Србије на заједничком обележавању српско-америчког пријатељства изложбом, и председнику Србије Александру Вучићу што присуством на изложби заједно прослављају 100 година од тренутка који представља темељ пријатељства два народа.
Подсетио је да је председник САД Вудроу Вилсон наредио да се 28. јула 1918.српска застава вијори над Белом кућом поводом Српског дана, што је био први пут да се застава неке друге земље завијорила над кућом америчког предсеника.
Захваљујући блиском пријатељству Вилсона и Пупина амерички председник је добро разумео са чиме се српски народ суочавао током тешких година рата и желео је да им ода почаст и њиховој посвећености борби за слободу и независности.
Скот је истакао да је Михајло Пупин допринео таквом односу, али да није био једини, нити 1918. година била јединствена по том питању.
Он је казао да су Срби обогатили америчку, али и друге културе, у готово свим сферама - научници, проналазачи, уметници, спортисти...