СКУПШТИНА СРБИЈЕ: Михајловић: Грађани неће имати додатне трошкове за одржавање зграда
Посланици ће данас разматрати и предлоге закона.
Потпредседница Владе и министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић изјавила је данас да се Предлог закона о становању и одржавању зграда тиче сваког грађанина, а треба да омогући да Србија коначно 2017. добије стратегију стамбене политике и да обезбеди минимум одржавања сваке зграде.
Навела је да је 90 одсто стамбених објеката направљено без уважавања стандарда енергетске ефикасности и истакла важност рационалног понашања у трошењу енергије. Када је реч о трошковима одржавања, Михајловић каже да станари ништа више новца за то неће издвајати него што су до сада издвајали, и истакла да је важно да се зна каква је структура тог новца и како се користи.
Ко је одговоран за одржавање зграде
Било је, каже, ситуација да падају фасаде са зграда, те да не раде лифтови у зградама, те да треба да знамо ко је одговоран за то да не падне фасада са зграде и не убије некога.
Наводећи да је појава професионалних управника зграда наишла на доста отпора оних који не желе увођење реда у тој области, Михајловић је рекла да је постојање професионалних управника у ЕУ обавеза, а да је предлозеним законом избор на станарима да ли ће изабрати свог управника који ће водити рачуна о управљању зградом.
- Имамо опцију да управник буде станар зграде, ако то станари одлуче али ако не желе свог комшију за управника, они ће заједно са Привредном комором одлучити ко ће управљати зградом - каже Михајловић.
Избор управника зграде
У случају да ту не буде договора, локалне самоуправе ће са Привредном комором на одређени рок изабрати принудног управника, који ће постојати само у оним стамбеним објектима где станари не могу да се договоре о управљању зградом, а такав управник мораће да положи одређене испите и да поседује лиценцу.
Предложени закон, како је навела министарка, први пут решава питање застићених станара и власника станара, а детаљно дефинише однос према социјалном становању и групе које се појављују као корисници социјалног становања - жртве породичног и партнерског насиља и бескућници.
Образлажући измене Закона о комуналним делатностима, Михајловић каже да нова решења детаљно прецизирају шта су комуналне делатности, уводе принцип конкурентности и могућност да се много стабилније финансирају комуналне делатности, а први пут ће омогућити да се уважава мишљење грађана када је реч о квалитету услуге.
Посланици данас треба да размотре и предлоге закона о управљању аеродромима и о транспорту опасне робе, као и измене закона о комуналним делатностима и о јавно-приватном партнерству и концесијама. На дневном реду је и потврђивање Споразума између Владе Србије и Уједињених нација о Централној канцеларији Пројекта Транс-европске железнице и потврђивање Мултилатералног споразума о комерцијалним правима у ванредном ваздушном авио-превозу у Европи.
Како се наводи у образложењу, закон о управљању аеродромима, доноси се како би се створили услови за давање аеродрома у концесију, што би био начин за "обезбеђивање средстава за развој, односно комерцијализацију аеродрома у Србији". Закон о транспорту опасне робе садржи нова решења у области транспорта опасне робе чији је циљ да ову област саобраћаја приближи стандардима који се данас примењују у Европској унији, наводи се у образложењу.