СКУПШТИНСКО ЗАСЕДАЊЕ: Посланици данас о спречавању насиља у породици
Скупштина Србије почеће данас нову седницу на чијем дневном реду ће бити и Предлог закона о спречавању насиља у породици, који би требало да омогући бржу реакцију државе у случајевима насиља у породици изрицањем хитне мере удаљавања насилника.
Тај законски предлог разматрало је више скупштинских одбора, а државни секретар у Министарству правде Радомир Илић је рекао да је новим решењима предвиђено да државни органи, пре свега полиција процени ризик и на основу тога насилнику изрекне меру удаљавања из породице на 48 сати и забрану приступа.
За насилника је, каже Илић, предвиђена И затворска казна од 60 дана у случају да прекрши хитну меру удаљавања из породице и забрану приласка жртви, а нова решења треба још више да заштите жртву породичног насиља.
Велика новина предложеног закона, према речима Илића, јесте вођење евиденције насилника и оних против којих је било пријава за насиље у продици.
На седници одбора за људска и мањинска права и равноправност полова чула су се и мишљења да би евиденција насилника требало да се трајно чува, а не само пет година како је предвиђено предложеним решењима.
Нови закон, како је навео Илић, треба да омогући бољу координацију државних органа и размену информација, а предвиђа обуку државних органа за поступање у предметима насиља у породици.
Држава показала спремност да се обрачуна са насилницима
Председник Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова Мехо Омеровић рекао је да је држава показала спремност да се обрачуна са насиљем у породици, те да нови закон даје могућност да се проблем "сасече".
Омеровић је навео да је спречавање насиља у породици на врху приоритета, те да је одбор указивао на тај проблем и алармантну ситуацију с озбиром на велики број жена које су страдале у породичном насиљу.
На седници тог одбора била је и Тања Игњатовић из Аутономног женског центра, невладине организације која се 20 година бави проблемом насиља над женама.
Она је навела да је електронска евиденција насилника одлично решење И да треба да се чува трајно, али и да се предложена законска решења морају прецизирати како би могла да се примене у пракси.
Игњатовић је истакла да закон у облику у коме је предложен нема обавезујућу снагу, те да у том смислу треба предвидети дисциплинску одговорност представника државних органа који не поступају по закону.
Предлог закона о спречавању насиља у породици, као и још три законска предлога која ће се наћи на новој седници парламента која почиње сутра, разматарали су и одбори за уставна питања и законодавство, за правосуђе, и за европске интеграције.
На дневном реду седнице биће и измене Кривичног законика, Предлог закона о организацији и надлежности државних органа у сузбијању организованог криминала, тероризма и корупције и измене Закона о одузимању имовине проистекле из кривичног дела.
Чланови Одбора за правосуђе, државну управу и локалну самоуправу прихватили су већином гласова предлог председника Одбора Петра Петровића да парламент обави заједничку начелну расправу о свим предложеним законима.
Државни секретар у Министарству правде Радомир Илић рекао је на седници Одбора за правосуђе да су сва четири предлога закона системски повезана, те да Кривичног законик има највећи број измена, којима се третирају кривична дела против привреде и против службене дужности, а са циљем борбе против корупције.
Како је навео Илић, измене и допуне Закона о одузимању имовине проистекле из кривичног дела односе се на измене које се тичу усклађивања домаћег са законодавством ЕУ.
Одбор за уставна питања и законодавство размотрио је предложене законе и оценио да су у складу са Уставом и правним системом Србије.