КАКО ЈЕ ЗАПЕЧАЋЕНА СЛОБИНА СУДБИНА? Договор Дел Понтеове и Ђинђића о изручењу Милошевића - један ДЕТАЉ је био кључан
Ако је веровати бившој тужитељки Хашког трибунала, судбина Слободана Милошевић запечаћена је у Лугану скоро годину дана пре његовог формалног пребацивања у Хаг.
Две деценије после изручења бившег председника Србије и СР Југославије Хашком трибуналу и једнако толико дугих и непродуктивних полемика "да ли је тако морало бити", и даље је једнако интригантна прича коју сам, као извештач из Хага, објавио у крагујевачкој Светлости и НИН-у крајем децембра 2003. године.
ЗАВРШИЛИ У СПАВАЋИМ СОБАМА ВИЛЕ МИР: Огласио се Ивковић и детаљно испричао шта су радили ноћ пре хапшења Милошевића
ОДБИО ДА ПРОМЕНИ ИДЕНТИТЕТ И НЕСТАНЕ: Милошевић се мирно обријао киселом водом уз агрегат и спремио за одлазак у затвор
"ОДВЕЗАО САМ ГА СВОЈИМ КОЛИМА НА ВМА" Јовановић открио до сада непознате детаље у вези са Милошевићем
Тај "детаљ" вероватно може делимично помоћи и разумевању како је трасирана маршрута од хелиодрома на Бањици преко америчке базе "Орао" код Тузле и холандског војног аеродорма у Ајндховену до ноћног слетања хеликоптера у круг затвора у Схевенингену (Милошевићу се званично као датум доласка у Хаг води 29, а не 28. јун, како се обично мисли).
У једној од пауза суђења, када се "не догађа ништа", у Прес-центру Трибунала разговарао сам са колегама из агенције Сенса о начину рада МКСЈ и у једном тренутку они су ми рекли да је Милошевићева предаја договорена са ДОС-ом још пре његовог пада. На моје скептично: ма хајде, уследио је ефикасан одговор – добио сам на руке, месец дана стар, транскрип изјаве Карле дел Понте за ТВ продукцију агенције Сенса.
Главна тужитељка МКСЈ обелоданила је први пут детаље договора о изручењу Слободана Милошевића, до тада потпуно непознате јавности.
Карла дел Понте је, најпре, испричала како је уочи септембарских избора 2000. успоставила контакт са тадашњим опозиционим лидером Зораном Ђинђићем.
- Треба да кажем да сам личне контакте са Ђинђићем морала да држим у потпуној тајности, тако да за њих нису знали ни овде у канцеларији Тужилаштва. Једног викенда отпутовала сам у Лугано да бих се с њим састала. Сећам се да је дошао са супругом, за њега је то очигледно била прилика да се мало одмори, у Швајцарској - рекла је некадашња главна тужитељка Хашког трибунала.
Те суботе смо се састали у полицијској станици у Лугану. Наравно, њега тамо нико није познавао тако да смо могли мирно да разговарамо три-четири сата. Дакле, разговарали смо тамо у канцеларији шефа полиције, и морам одмах признати да сам одмах имала врло добар утисак о личности господина Ђинђића. Сећам се да ми је на крају тог састанка обећао да ће Милошевић бити изручен Хагу - рекла је Дел Понтеова.
Главна тужитељка потом објашњава да је, након што је ДОС преузео власт у Србији, наставила да одржава, поред званичних, и тајне контакте са Ђинђићем, било лично било преко емисара.
- Дан уочи Милошевићевог хапшења у Београду, била сам у Скопљу, у Македонији. Он ме је позвао и рекао да шаље једног свог помоћника да ми пренесе новости. Дошао је исте вечери и рекао ми: Сутра ћемо ухапсити Милошевића. Сећам се да ми је рекао да за то зна само троје или четворо људи, али да ће ствар бити обављена - казала је тужитељка МКСЈ.
На крају ТВ интервјуа Дел Понтеова објашњава и како је текла операција пребацивања Милошевића у Хаг 28, и 29, јуна 2001. године.
- Било је важно да (српске власти – прим. ур.) успоставе контакте с нама, како бисмо могли да ступимо у везу са НАТО-ом и видимо како ће се то обавити. Наравно, све време операција је чувана у потпуној тајности. Али били су то врло напети тренуци јер се до последњег часа, док он стварно није био у хеликоптеру, није знало да ће операција успети. Могло се, на пример, догодити да одбије да уђе у хеликоптер. Било смо, дакле, у телефонском контакту са Београдом, а тамо су били и наши људи које смо послали да прате шта се догађа. И све је добро прошло. (...)
Сећам се да смо били овде (у Трибуналу), славили смо, отворили смо боцу црног вина, које чак није било ни добро, морам признати, и пили смо из папирних чаша. Био је то, на известан начин, тренутак олакшања након великог посла који смо обавили", испричала је Дел Понтеова.