Шокантан интервју некадашњег шефа обезбеђења: "Ђинђића покушали да убију у Шапцу? Избили смо му пиштољ у последњем тренутку"
Владимир Влада Вукосављевић својевремено је био вршилац дужности шефа обезбеђења Демократске странке кад се на њеном челу налазио Зоран Ђинђић.
Вукосављевић је у једном интервјуу открио непознате детаље о страначком обезбеђењу демократа. О овоме је говорио неколико месеци пре 5. октобра 2000. и доласка ДОС-а на власт.
- Зоран Васиљевић Васа је формирао обезбеђење у Демократској странци још 1991. кад је био (Драгољуб) Мићуновић. Мене су звали повремено, кад им је требало нешто изузетно, с тим што сам ја био у неким другим комбинацијама у то време. Право обезбеђење странке настало је током протеста 96/97 - испричао је Вукосављевић.
На питање шта ради страначко обезбеђење, рекао је да се највише баве обезбеђењем председника странке.
ВЕДРАНА РУДАН ДИГЛА РЕГИОН НА НОГЕ! "Посвађала сам се са таксистом због Констракте, она је ФЕНОМЕНАЛНА жена"
Једна ноћ преокренула је Момчилов живот, а онда је све кренуло наопако: Он сада има само једну жељу - да му помогнемо (ФОТО)
НАЈНОВИЈА ПРОГНОЗА ЗА ЛЕТО: Ево какво нас време онда чека у јуну, јулу и августу
- С тим што ја координирам и друге послове, ако се одржава неки скуп или неко од потпредседника иде негде где је потребно обезбеђење. Пошаљем некога или одем сам, све зависи од тежине. Већ петнаест година то радим професионално, али је код нас тек одскора почело то да се организује преко фирми за обезбеђење лица и објеката. Пре тога је било оно познајем га, има везе, има срце, познаје борилачке вештине и онда га узмем. Ишло се преко везе. Сада су основане фирме за обезбеђивање и ми смо такође покушали да то озваничимо, пре свега због ношења оружја. Међутим, код подношења захтева мора да се наведе кога чуваш. И онда, када смо ми написали кога чувамо, звао нас је начелник ОУП-а Врачар и рекао да нема шансе да добијемо дозволе за ношење оружја - испричао је Вукосављевић у интервју за Време.
Говорећи о потреби да страначко обезбеђење буде наоружано, Вукосављевић истиче да су имали много случајева када је на њих потезано оружје.
- Рецимо у скорије време у Шапцу, па у Прокупљу, уосталом такав је то посао. Ако немаш наоружање, такорећи си без руке. Мораш да се довијаш на хиљаде начина, мораш то да надокнадиш информацијама, да спречиш да уопште до неке такве ситуације дође - рекао је Вукосављевић.
Према његовим речима, сарадње са МУП-ом нема уопште.
- Кад смо радили онај скуп 19. августа у Београду и кад смо отишли код начелника ОУП-а Стари Град, он нам је рекао: "Ви то организујте, ви обезбеђујте, ми немамо ништа с тим". Мада би било нормално да са њима имамо сарадњу, да размењујемо информације. Та сарадња постоји само са онима који чувају људе блиске властима - рекао је Вукосављевић.
О томе како се ангажује страначко обезбеђење, Вукосављевић је рекао да би неко био члан обезбеђења ДС не сме да буде кривично гоњен.
- Не можемо да дозволимо да се странци прилепи етикета да окупља криминалце или тако нешто. Даље, треба да буде спортиста, да познаје бар неку борилачку вештину, ја сам рецимо био репрезентативац у кик-боксу, али сам добар и у џудоу, рвању, Васа у каратеу. Такође, важно је знати да овај посао не ради гола сила, то је оно последње што користимо. Потребно је имати неки утицај на околину, везе, познанства, информације - рекао је Вукосављевић.
Према његовим речима, што се странке тиче, врло је тешко ангажовати човека који је био уз власт.
- Поставља се питање да ли је могуће да немаш баш никог другог него мораш баш њега, људи сумњају у њих. Много значи нечија лична гаранција. Ако сам га ја довео, значи да ја гарантујем за њега да неће направити нешто што ће наштетити угледу странке - рекао је Вукосављевић.
Он се тада присетио и једне од опаснијих ситуација са којима се страначко обезбеђење нашло.
- Десило се то у Шапцу кад је човек извадио пиштољ и чак потезао ороз, али смо ми успели да га спречимо да убаци метак у цев и да пуца. Кад смо се кретали ка центру града приметили смо групу људи која је била сумњива, мотрили смо на њих. Они су добацили неколико погрдних речи, али ми на то не обраћамо пажњу, могу да причају шта год хоће. Али у неком тренутку смо видели сумњиве покрете једног човека од неких четрдесет две-три године. Двојица смо се одмах издвојили, ја са једне и још један момак са друге стране, и када је завукао руку у јакну, видели смо да вади пиштољ. Одмах смо скочили, онај момак га је ухватио за пиштољ, ја сам га бацио на земљу, прискочила су нам у помоћ још двојица, избили смо му пиштољ... Остатак екипе је остао уз Зорана Ђинђића - рекао је Вукосављевић.
Додао је да су тог човека пријавиИи полицији, али да не зна шта је са њим после било. Присетио се и тренутка када је сазнао да су чланови обезбеђења Вука Драшковића погинули на Ибарској магистрали.
- Са Звонком сам се познавао петнаест-двадесет година. Друге момке сам познавао бар десетак и били смо другари, највише преко спорта. Буде ти тешко у тренутку, најежиш се, стегне те у срцу, знаш људе... Могло је то и нама сто пута да се деси. Једном приликом су нам на ауто-путу при великој брзини пукле гуме. Само смо захваљујући Свевишњем остали у животу. Сад, да ли је то било случајно... Али иде се даље - рекао је Вукосављевић.
Чланство у странци према његовим речима није било услов да се буде у обезбеђењу ДС-а.
- Није. Ја сам две године радио у обезбеђењу, а нисам био члан странке. У Демократску странку сам ушао јер су ми се допале Зоранове идеје, мислим да су веома реалне, а истовремено и напредне - рекао је тада Вукосављевић.
Каже да је за онога који је штићена особа добро ако се његово обезбеђење веже за њега.
- Ако га поштујеш - више ћеш се жртвовати. Али ја сам и раније обезбеђивао људе, међу којима је било и оних који ми нису били симпатични. Нисмо били пријатељи, нисмо се поверавали једни другима, ја сам свој посао коректно радио - рекао је Вукосављевић.
О томе које странке имају обезбеђење које се може респектовати, Вукосављевић је рекао:
- Од опозиционих још једино СПО. Појединци ангажују повремено неке људе да буду уз њих, али озбиљно обезбеђење имамо ми и СПО. И наравно странке на власти. Рецимо радикали, ја сам се знао са Паном, врло храбар момак, мада кажу да у последње време није био са Војом, али он је имао једну екипицу.
О томе како је овај посао изгледао током рата и да ли су до чланова обезбеђења стизале информације да је Ђинђићев живот угрожен, Вукосављевић каже:
- Било је упозорења са више страна. Никад нисмо ишли истим путем, никада на исто место или у исто време, то смо једино могли. Значи, само права информација и да се не понављаш, да не ствараш навику. Зато смо ми председнику и предложили да се склони, јер шта смо могли сем да изгинемо - рекао је Вукосављевић.