ШОКАНТНЕ ТВРДЊЕ СВЕДОКА ХАШКОГ СУДА: Френки измишљао успехе "црвених беретки" да би задивио Слобу?
Хашки процес Јовици Станишићу и Франку Симатовићу – Френкију, настављен је данас исказом сведока одбране Војислава Цветковића
Хашки процес Јовици Станишићу и Франку Симатовићу – Френкију, настављен је данас исказом сведока одбране Војислава Цветковића, својевремено помоћник начелника Службе државне безбедности.
СРАМНО ПОНАШАЊЕ НЕБОЈШЕ ЗЕЛЕНОВИЋА: Угрожена безбедност грађана Шапца (ВИДЕО)
Шеф одборничке групе СНС Александар Мирковић: Ђилас крокодилским сузама покушава да изазове сажаљење код људи
ВУЧИЋ ОБЈАВИО ВИДЕО СА БЛЕДА: Ево како је протекла дводневна посета Словенији (ВИДЕО)
Цветковић је изјавио да је Симатовић с пролећа 1997. преувеличавао ратна дејства и успехе "црвених беретки" (Јединице за специјалне операције, ЈСО) у Хрватској и БиХ "да би импресионирао" тадашњег председника Србије Слободана Милошевића.
Снимак Симатовићевог говора на прослави годишњице Јединице за специјалне операције (ЈСО) Службе државне безбедности (СДБ) Србије, у мају 1997. у Кули, један је од кључних доказа тужилаца.
Станишић (70), тадашњи начелник СДБ Србије, и његов "специјални саветник" Симатовић (70) оптужени су за прогон, убиства, присилно премештање и депортацију Хрвата и Муслимана у Хрватској и БиХ, 1991-95.
По оптужници, многе од тих злочина починиле су "црвене беретке", као јединица СДБ Србије.
Симатовић је у говору у Кули потврдио да су припадници СДБ Србије ратовали широм Хрватске и БиХ, штитећи "државни интерес", и да су "црвене беретке" ван Србије имале "26 логора за обуку" укупно "5,000 припадника". Говорио је и о бројним борбеним летовима хеликоптера ЈСО.
Цветковић, тадашњи помоћник начелника Службе, рекао је данас у судници да је "био затечен невероватним подацима које је чуо од Симатовића" у Кули.
- Мени се све то чинило као преувеличавање које је требало да импресионира председника Милошевића - изнео је он.
- Ја слушам, као помоћник начелника Службе, и не могу да верујем... Број људи био је претеран, помињао је и хеликоптерску јединицу и неке системе... То се није могло сакрити - казао је Цветковић, тада помоћник начелника СДБ "за оперативну технику, везу и крипто-заштиту".
Симатовићева одбрана сугерисала је, преко сведока, да на неким од локација у Хрватској и БиХ, попут Пајзоша, Петрове Горе, Личког Петровог Села и Пљешевице, нису били логори за обуку "црвених беретки", већ "прислушни центри".
У тим центрима, по Цветковићу, "морао је бити присутан радник Обавештајне управе" СДБ Србије који је централи преносио прикупљене податке.
Цветковић је сведочио и да је центар у Пајзошу у Хрватској "обезбеђивала Јединица за антитерористичка дејства (ЈАТД) СДБ Србије, која је била формирана 1993".
Сведок је приметио и да ЈАТД није била приказана у организационој шеми СДБ Србије, 1993-96, коју му је показао Симатовићев бранилац Владимир Петровић.
На Петровићеву сугестију, Цветковић је потврдио да ЈАТД није имала званично постављеног команданта, а да је "заменик био Милан Радоњић" и да је "вероватно он обављао послове команданта".
Одбрана је тиме настојала да негирала тврдњу оптужбе да је Симатовић био командант "црвених беретки".
Цветковић је потврдио да је, почетком деведесетих година, СДБ Србије надзирала Данијела Снедена (Даниел Snedden), касније познатог као Капетан Драган.
Одбрана тиме узвраћа на тврдњу оптужбе да је Капетан Драган био под контролом СДБ Србије када је 1991. у Книну формирао први логор за обуку "црвених беретки".
Из Цветковићевог исказа произашло је и да је једном приликом СДБ при "контроли телефона једног амбасадора" прислушкивала и амбасадоров разговор са Слободаном Милошевићем и о томе сачинила извештај.
Цветковић ће исказ у Симатовићеву одбрану наставити сутра.