САМО ЋЕ БРАТСКА ПОДРШКА ДОНЕТИ ДОБРО: Ко су кандидати за новог поглавара СПЦ, само ће се један наћи НА ЧЕЛУ ЦРКВЕ
Због старости многих владика бити прављене честе паузе, тако да се отвара простор за нове преговоре и договоре
Црквена звона огласиће да је изабран нови патријарх Српске православне цркве током дана, а најкасније сутра. На згради патријаршијског двора биће подигнута застава, која је на дан смрти патријарха Иринеја била спуштена на пола копља.
КАДА НОВОИЗАБРАНИ ПАТРИЈАРХ СТУПА НА ДУЖНОСТ? Каква је процедура гласања, избора и устоличења поглавара СПЦ
СВЕ ЈЕ СПРЕМНО ЗА ИЗБОР НОВОГ ПАТРИЈАРХА: После гласања заказана вечера у Патријаршији у 19 сати
ОГЛАСИО СЕ ПОЗНАТИ СРПСКИ ИСТОРИЧАР: "Очекујем да наша земља данас добије новог патријарха"
Верује се да ће избор патријарха у крипти Храма Светог Саве протећи у братској атмосфери, те да ће његов одабир бити воља божја, као и воља Светог архијерејског сабора СПЦ. Саговорници поручују да ће због старости многих владика бити прављене честе паузе, тако да се отвара простор за нову рунду преговора и договора.
Процедура за изборни Сабор
трајање изборног сабора није временски ограничено и теоретски може трајати и више дана
патријарх се бира тајним гласањем
у ужи избор за патријарха улазе тројица архијереја који добију више од половине гласова чланова изборног сабора
гласање се понавља све док се не изаберу тројица кандидата с потребним бројем гласова
имена тројице владика стављају се у посебне коверте
оне се потом запечате и ставе у јеванђеље, које се односи у олтар храма
након посебне молитве најугледнији монах призива Духа Светога и извлачи из јеванђеља једну од три запечаћене коверте
коверту предаје председавајућем сабору, који отвара коверту и саопштава име новог патријарха српског
гласним изговарањем имена новоизабраног патријарха председавајући потом закључује изборну седницу
Ово су кандидати за патријарха СПЦ
Владика Лаврентије (86)
Изузетно поштован у Цркви. Годинама је живео у иностранству. Говори енглески, немачки и руски језик. Посветио је велику пажњу обнављању и зидању нових цркава. Његовим залагањем су мошти Светог владике Николаја пренете из Америке у Србију.
Владика Иринеј Буловић (73)
Важи за најјачег кандидата. Продоран, изузетно утицајан у црквеним круговима, његова реч се слуша. Говори грчки, италијански, немачки, руски и француски језик. Дужи низ година врши дужност портпарола СПЦ.
Владика Јован (70)
Док је био у САД, изградио је цркве у Мораги, Лос Анђелесу, Џексону, Јуџину итд. Постарао се да се објаве дела владике Николаја на енглеском језику. Тренутно је на челу једне од епархија која има највише верника у СПЦ, где се такође стара о изградњи и завршавању великог броја храмова, као и о издавачкој делатности. Поштован је у црквеним круговима.
Митрополит Хризостом (69)
Митрополит дабробосански врши функцију поглавара до избора новог патријарха. Раније је био епископ бихаћко-петровачки и зворничко-тузлански, а највише му се замера напуштање епархије током рата. Говори грчки језик, а служи се руским и француским.
Владика Јоаникије (61)
Верници и највећи део јавности виде владику будимљанско-никшићког пре као наследника недавно преминулог митрополита Амфилохија него патријарха, с обзиром на његове године.
Митрополит Порфирије (59)
Утицајан је. Био је игуман манастира Светих архангела у Ковиљу. Посебно се ангажовао на лечењу оболелих од болести зависности и због тога је 2005. формирао терапијску заједницу „Земља живих”. Штићеник је владике Иринеја Буловића.
Владика Григорије (53)
Упркос амбицијама, тешко да може да постане нови патријарх. Помиње се и као кандидат дела опозиције на предстојећим председничким изборима.
Најјаче карике
Владика Лаврентије хоспитализован је мало пре самог Сабора, ту је и Иринеј Буловић, који важи за најјачег кандидата, а како кажу они који га познају, то је човек који представља систем - продоран, изузетно утицајан у црквеним круговима, његова реч се слуша. Помињу се и владике Григорије и Јоаникије, затим митрополит Порфирије, владика шумадијски Јован и митрополит Хризостом.
- Ако владике не могу да се договоре о кандидатима, прелазно решење може да буде епископ шабачки Лаврентије (86), који је са свима добар - кажу извори.