СПРЕМАН ПОКОЉ 5. ОКТОБРА! Екстремисти имали листу за одстрел Милошевићевих људи, Руси спречили српску Вартоломејску ноћ
Добро обавештени извори у безбедносним структурама све потврдили
Војислав Коштуница и Руси спречили су након 5. октобра српску верзију Вартоломејске ноћи, када је требало да буде похапшено више од 1.000 људи са списка који је направила група екстремиста унутар тадашњег ДОС. Неки са те листе били су и посебно означени, односно предвиђени за ликвидацију.
ХРВАТИ СУ ОПСЕДНУТИ ВУЧИЋЕМ! Премијерка загрмела у емисији: "Није довољно што су му убили деду, прадеду, стричеве?"
"СНОВИМА НЕМА КРАЈА, ЖИВЕЛА СРБИЈА!" Председник Вучић објавио видео са снажном поруком народу (ВИДЕО)
"МОЈ СИН ГА ЈЕ ОБОЖАВАО" Премијерка на ивици суза - открила колико ју је смрт Ивана Тасовца погодила
Како се сазнаје од извора у безбедносним структурама, међу којима су и неки који су се након 5. октобра високо позиционирали у служби, на списку су били сарадници Слободана Милошевића за које се сматрало да су доносили неке кључне одлуке, људи из полиције и ДБ, поједини војни официри, неколико бизнисмена, затим већи број новинара, као и људи из окружења Мире Марковић.
- Све у свему, више од 1.000 имена. Неки су са списка скинути на инсистирање западних служби и амбасада, а неки су, богами, на исти начин и додати на листу - прича добро упућени извор и објашњава:
- Званично, реч је била о листи за привођење и хапшење. Ипак, својим очима сам видео црне тачкице поред неких имена, било је сигурно стотинак таквих. После су ми рекли да је то био знак да тог човека треба ликвидирати. Колико знам, све је било спремно за акцију, међутим, интервенисали су Руси, преко својих емисара, пре свега шефа дипломатије Игора Иванова, који је дошао код Коштунице и упознао га са постојањем овог списка и онда је он зауставио спровођење плана, за који није знало више од десетак људи унутар ДОС. Како су ми пренели, Коштуница је био шокиран када су му Руси рекли за списак.
Да је Вартоломејска ноћ у Србији била у плану потврђује Владимир Кршљанин, дугогодишњи блиски сарадник Слободана Милошевића, сада виши саветник у Министарству спољних послова.
- Познато је да је једна фабрика у Београду била пуна оружја, такође је познато да су годинама неки екстремни лидери ДОС кукали што се није десио шести октобар, е ту они мисле на неку Вартоломејску ноћ. Они су имали спискове, неколико хиљада људи, али је Коштуница, као човек са највећим ауторитетом, спречио примену насиља. Треба одати признање свима који су допринели да крвопролиће буде избегнуто - Милошевићу, Русији и, наравно, Коштуници. Лично је, иначе, интервенисао министар спољњих послова Русије Игор Иванов. Он је инсистирао на томе да се све заврши мирно и у законским оквирима.
Слободан Вуксановић, министар у Влади Војислава Коштунице, каже да га не би чудила таква врста осветољубивости.
- Зашто би и било чудно када су, као гладна година, навалили на сва предузећа у којима су успоставили револуционарне комитете, а све је служило искључиво пљачкашкој приватизацији. Годинама након 5. октобра на улици су ме непознати људи питали увек исто питање: "Зар смо се за ово борили?"
Добривоје Будимировић Биџа, некада истакнути функционер СПС, каже да је апсолутно тачно да је постојао такав списак.
- Био је списак људи за које је било пожељно да не остану живи. Коштуница је, међутим, имао мало људскости према нама - констатује Будимировић.
Александар Поповић, један од најближих сарадника Војислава Коштунице и бивши министар, наглашава да су се ДСС и Коштуница увек залагали за миран пренос власти:
- Најгора ствар која тада, а и сада може да нам се деси јесте да се Срби због политичких неслагања међусобно закрве. Да није покушана крађа избора, та би транзиција била потпуно мирна, нажалост, 24. септембра 2000. тадашња власт је пробала да фалсификује народну вољу. И у тим околностима и ДСС и Коштуница су покушали да умире атмосферу и да је уведу у легалне оквире.
Славица Ђукић Дејановић, потпредседница СПС, каже да се у то време говорило да треба из сваке средине најугледнији политичар да буде деградиран на сваки начин ако треба и до ликвидације.
- Мада у то време нисам била на функцији, говорило се да сам на неком списку и да ћемо ми с те листе имати лошу судбину. И касније су неосновано против нас покретане кривичне пријаве, које су падале јер су биле без основа. Читава атмосфера је била тешка. За мене, као стручњака, то је трајало кратко јер сам ја наставила да се бавим својим послом, али за људе који су се бавили искључиво политиком било је незамисливо. Да ли је планирана ликвидација или деградација, не знам, међутим, знам да није било пријатно и да смо прошли кроз топлог зеца када смо као посланици улазили у Скупштину Србије.
Вартоломејска ноћ је назив за покољ неколико хиљада хугенота (француски протестанти), почињен у ноћи уочи празника Светог Вартоломеја, између 23. и 24. августа 1572. Налог за покољ дала је Катарина Медичи, мајка краља Шарла IX, после већања с вођама католичке странке и с краљевим пристанком, бојећи се освете након неуспелог атентата на вођу хугенота Гаспара де Колињија.
Прогони протестаната трајали су у Паризу до септембра, а у унутрашњости Француске до октобра. Рачуна се да је побијено 25.000 хугенота (према неким проценама, чак и 50.000).