СРБИ СА КОСОВА И ДАЉЕ СТРЕПЕ: Зид је срушен, шта је следеће?
Потпорни зид код моста на Ибру срушен је јуче у северном делу Косовске Митровице а да, на срећу, нико није ударио главом о њега.
Ипак, тензије су се могле осетити и на северу и на југу Косова, због чега обични грађани опет желе само једно - мир.
СТАВКА ПО СТАВКА: Ево шта тачно пише у документу о уређењу моста и рушењу зида у Косовској Митровици
Зид висок два метра, који је претходних месеци био разлог за распиривање (стварних или измишљених) страсти обе стране на Косову и тема албанско-српских преговора у Бриселу, бар на папиру од јуче више није јабука раздора. Уклањање ове конструкције трајало је 60 минута и протекло је без инцидената, у складу са прекјучерашњим договором градоначелника Северне Косовске Митровице Горана Ракића и косовског министра просторног планирања Ферата Шаље, а уз посредство Канцеларије ЕУ и амбасаде САД.
На основу тог споразума и према плану уређења, срушени зид биће замењен новом конструкцијом, која ће бити увучена два метра према унутрашњости пешачке зоне, а њена изградња требало би сутра да почне. То значи да ће спорни зид бити померен за свега два метра.Ипак, имајући у виду све што се догађало претходних недеља и дана, након хапшења Харадинаја, покушаја да српски воз уђе на Косово и драме око зида, обични смртници се с правом питају шта је следеће.
ВУЛИН ПИТА АЛБАНЦЕ: Зашто споразум о мосту у Косовској Митровици није постигнут пре три дана?
Житељ Северне Косовске Митровице Душан Радаковић истиче за "Блиц" да је сваки договор бољи од било којег сукоба.
- Битно је и то да је зид срушен без протеста, иако је северни део града и даље подељен на оне који су били за зид и оне који су били против њега. Тај мост код Ибра представља и физичку и психичку баријеру између српског и албанског дела Косовске Митровице. Има симболику, јер се на њему догодило ко зна колико инцидената претходних година - објашњава Радаковић, директор Центра за заступање демократске културе.
СРУШЕН ЗИД У КОСОВСКОЈ МИТРОВИЦИ: Градња нове конструкције најављена за уторак (ВИДЕО)
Како каже, због те историје ове саобраћајнице врло лако је могло поново да дође до сукоба.
- Нажалост, људи овде већ 18 година живе под тензијама и стално нешто ишчекују а да више ни сами не знају шта. Завладала је летаргија. Никоме више није до рата. Сви су се окренули економији, послу, егзистенцији - наглашава саговорник.
Нажалост, повод за нова трвења могу се увек наћи.
Ево како ће изгледати нови зид код моста на Ибру у Косовској Митровици (ФОТО)
- Полемика се тренутно води и у вези са демаркацијом Северне Косовске Митровице, пошто је српско село Суви До припало јужном, албанском делу града, што прави велике папиролошке проблеме. Ипак, очекујем да се смире страсти у наредном периоду, иако је ово изборна година. Такође, не очекујем ни много споразума у скорије време, баш због избора - каже Радаковић.
Тензије су се јуче могле осетити и више од 70 километара далеко од Косовске Митровице - у Гораждевцу, једној од највећих српских енклава јужно од Ибра.
МАРКО ЂУРИЋ: Погром на Косову спречио је Александар Вучић
- У оваквим ситуацијама не излазимо много ван села, поготово не са децом. Ми смо свакакве голготе овде проживљавали претходних година. И гранатирање и путовања до Београда преко Црне Горе и Рожаја из безбедносних разлога и зато нам је најбитнији мир. Због тога би и о свему у чему се не слажемо с Албанцима требало да разговарамо да бисмо дошли до заједничког решења - истиче Миливоје Здравковић, директор ОШ "Јанко Јовићевић" у Гораждевцу.