Србија до краја године добија бесплатну вакцину против вируса који изазива РАК
Имунизацијом би требало да се обухвате девојчице и дечаци од 12 година
Србија би до краја године требало да уведе бесплатну вакцину против хуманог папилома вируса, што је веома важна новина, с обзиром на то да је велики број младих од 19 до 23 године заражено овим вирусом.
Прочитајте и:
Доктор Горан Маленковић, специјалиста гинекологије и акушерства и субспецијалиста онкологије, објашњава да је ова вакцина важно оружје у борби против рака, пре свега грлића материце (чији је директни изазивач ХПВ вирус), потом рака пениса, ануса, грла и језика.
- ХПВ вакцина је најефикаснија када се примени у млађој животној доби. Најбоље је да угрожена популација буде вакцинисана пре излагања вирусу, што значи пре започињања сексуалне активности. Студије су доказале ефикасност деветовалентне ХПВ вакцине од 83 одсто у спречавању ширења инфекције код жена које никада нису дошле у додир са вирусом, али 53 одсто код оних које су претходно имале контакт са њим. Истраживачи су открили да је у областима са високом стопом имунизације, као што је Аустралија, где је вакцина предвиђена за све дванаестогодишњаке стопа болести изазваних ХПВ-ом знатно пала - објашњава Маленковић.
Имунизација у Србији би требало да буде полно неутрална, односно да се њом обухвате и девојчице и дечаци од 12 година. Главни циљ ХПВ имунизације је да се спречи инфекција хуманим папилома вирусом који доводи до рака грлића материце.
- Велики обухват имунизације могао би да доведе до глобалне елиминације рака грлића материце и других болести повезаних са ХПВ-ом до 2050. године. Довољне су три дозе у кратком размаку, а очекивани ефекат је да имунитет на ХПВ вирус траје доживотно – истиче Маленковић.
Вакцина против ХПВ инфекције је доступна у 130 земаља света, а примењује се 12 година. До сада је дато више од 190 милиона доза и није било нежељених нуспојава, а великим бројем живота је сачуван као директна последица вакцинације.
- Последње истраживање Министарства здравља показало је да је сваки четврти сексуално активни грађанин Србије заражен полно преносивим хуманим папилома вирусом. Посебно је опасно што инфекција често месецима не даје никакве симптоме, а за то време заражена особа може несвесно да га преноси сексуалним односом - каже Маленковић.