Србија и Немачка ушле у партнерство у коме се очекују директна улагања од чак 40 МИЛИЈАРДИ ЕВРА
Новим инвестиционим циклусом до 2040. се очекују директна улагања од чак 40 милијарди евра.
Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж изјавио је данас на Хамбуршкој конференцији о одрживости, да су Србија и Немачка ушле у партнерство у новом инвестиционом циклусу до 2040. у коме се очекују директна улагања од чак 40 милијарди евра пре свега у нове технологије, електрична возила и е-мобилност.
Ново партнерство Немачке и Србије и приступање наше земље Глобалној алијанси за батерије може повећати раст БДП-а Србије и до седам одсто годишње, саопштила је ПКС.
- Нови циклус улагања отвориће простор и за инвестиције у секторе прераде отпада и отпадних вода, омогућити чистији ваздух и земљиште, запослити ‘зелене' раднике и створити нове образовне програме на факултетима - рекао је руководилац Центра за циркуларну економију ПКС Синиша Миитровић.
Митровић додаје да ово може довести до тога да економија Србије кроз зелену трансформацију расте до седам одсто годишње.
- Нама не треба одржив раст, него интелектуални робустни раст који се може остварити новим технологијама. Треба нам индустрија 6.0 која је дигитална, паметна и енергетски ефикасна, а то захтева велики трансфер знања - истиче Митовић.
Он напомиње да ће кључну добит од зелене транзиције имати грађани Србије кроз чист ваздух, бољи приступ пијаћој води, третман отпадних вода и рационално управљање отпадом и уклањање сметлишта и депонија и да је до 2040. потребно изградити више од 370 постројења за третман отпадних вода.
Колико је процес зелене трансформације значајан показује и пример Еликсир Групе (Elixir Гроуп) из које кажу да су препознали декарбонизацију производње као шансу за развој и започела свој највећи инвестициони циклус "Прахово 2027" као највећи приватни индустријски подухват на Западном Балкану.
- Циљ нам је да технолошки повезаним греенфиелд инвестицијама развијемо постојећи комплекс у Прахову у савремени, технолошки интегрисани, ресурсно и енергетски ефикасни индустријско-хемијски парк и постигнемо потпуну угљеничну неутралност, доприносећи укупном развоју овог дела Србије - саопштили су из Еликсира.
Они закључују да ће ово омогућити да се кроз примену нових технологија, од којих ће неке први пут бити примењене у овом делу Европе, отвори више од 200 радних места до краја 2027. посебно за инжењере свих струка и експертиза, али и велики број оперативних позиција, што ће и симболично бити остварење њихове идеје о "инжењерству на делу".
Извор: Танјуг