СРБИЈА ИЗАБРАЛА НАЈБОЉИ НАЧИН ОДБРАНЕ: Притискају, нападају са свих страна, али не наседамо на провокације!
Последњих двадесет дана Србија је изложена континуираним притисцима из региона и Европске уније
Последњих двадесетак дана наша држава је изложена континуираним притисцима из региона и ЕУ, али је изабрала најбољи начин одбране - не наседа на провокације и инсистира на дијалогу и сарадњи.
ПРЕДСЕДНИК СРБИЈЕ ДАНАС У СКУПШТИНИ: Вучић пред посланицима о КиМ и преговорима са Приштином
СРПСКИ НАРОД ЈЕ ОСТАО ДОСЛЕДАН: Кучи развукли тробојку у Београду као одговор на СРАМНУ РЕЗОЛУЦИЈУ ЦРНОГОРСКЕ СКУПШТИНЕ (ВИДЕО)
ПРЕДСЕДНИК СРБИЈЕ ЗАВРШИО САСТАНАК СА ДЕЛОМ ОПОЗИЦИЈЕ: Вучић представио извештај о дијалогу Београда и Приштине (ФОТО)
Последњих двадесет дана Србија је изложена континуираним притисцима из региона и Европске уније. Од релаксирања односа Грчке и Шпаније са тзв. Косовом, позивања хрватског шефа дипломатије Гордана Грлића Радмана да преосталих пет чланица ЕУ које нису признале тзв. Косово то и учине, преко саботаже бриселског дијалога Београда и Приштине од стране тзв. косовског премијера Аљбина Куртија, па све до одбијања Црне Горе да потпише Темељни споразум са СПЦ и усвајање Резолуције о Сребреници...
Овакви притисци, засигурно, наменски прате један други, сматрају људи из света дипломатије, али Србија и председник Александар Вучић су, додају, изабрали одличан начин одбране - не изазивамо никог и инсистирамо на дијалогу. Тиме, оцењују они, показујемо да смо озбиљан партнер упркос свим подметањима.
Почетком месеца стигла је вест о подизању нивоа односа Атине и Приштине, као и могуће отварање канцеларије Шпаније на Косову. Грчка и Шпанија су биле земље које су чврсто стајале уз Србију, па су ове информације унеле немир. Међутим, још се прашина није ни слегла, а примат је преузела вест о краху дуго очекиване рунде дијалога Београда и Приштине у Бриселу. Курти је све време састанка минирао предлоге Србије, пре свега о несталима - претраживање девет локација на Косову - а потом је инсистирао на признању Косова. Само дан касније, хрватски шеф дипломатије признао је да "Хрватска подстиче осталих пет чланица ЕУ да признају Косово, јер би то допринело стабилизацији региона и самог Косова".
На све то, посланици црногорског парламента усвојили су Резолуцију о Сребреници, чиме су директно ударили на Србију и пробуђену вољу народа у тој земљи.
Бивши дипломата Зоран Миливојевић истиче да се види одређена врста синхронизације притисака на Србију, као и да је наш став у тим ситуацијама - ненаседање на провокације и одржавање зацртане политике - одличан.
- Чврст став да нема промена у спољној и унутрашњој политици, нити довођења у питање своје оријентације, то су кључни аргументи који иду у прилог наше одбране. Неизазивање сукоба, конфликта, ненаседање на провокације, неприхватање уцена, али инсистирање да дијалог нема алтернативу, све су то елементи који нам омогућавају одбрану од ових притисака. Ту је и посебно залагање за сарадњу у региону, једноставно, сви наши потези су у циљу конструктивне сарадње - каже Миливојевић и додаје: - Ми не стварамо амбијент за сукобе, ми инсистирамо на разговору и економској сарадњи.
Према речима некадашњег шефа дипломатије Владислава Јовановића, наше понашање мотивисано је жељом да се ови организовани притисци и провокације не хране.
- Циљ ових притисака је да се Србија некако избаци из лежишта, па да се онда добије повод за њено даље прозивање. Наш став је да не наседамо на провокације, да не дајемо повода за овакве даље ситуације, али да истовремено будемо заговорници дијалога. Тиме им избацујемо из руку аргумент да нисмо конструктивни - наводи Јовановић.
Брнабићева и Борељ данас у Бриселу
Премијерка Ана Брнабић предводиће делегацију Србије на данашњој Међувладиној конференцији ЕУ-Србија у Луксембургу. У питању је политички дијалог посвећен примени нове методологије приступања на преговоре Србије о чланству у ЕУ. На челу делегације ЕУ биће високи представник за спољну политику и безбедност Жозеп Борељ, док ће у српској делегацији бити и министарка за европске интеграције Јадранка Јоксимовић и амбасадорка Србије при ЕУ Ана Хрустановић.