Србија је на Харварду оцењена као НАЈМАЊЕ РАСИСТИЧКА земља. То је тачно, ево и ЗБОГ ЧЕГА!
На то су утицала 2 битна разлога
Чувени амерички Универзитет Харвард урадио је истраживање са невероватним закључком: на целом континенту Срби су најмање расистички народ.
ВЕЛИКО СРЦА У НАС СРБА: Харвард објавио истраживање на које Србија треба да буде поносна (ФОТО)
Због чега је то тако и који фактори су утицали на то, за SrbijuDanas.com говори директор Форума за етничке односе Душан Јањић, који каже да морамо да направимо јасну разлику између између расизма и национализма.
Ако још имате стару ВОЗАЧКУ, ово морате да знате, иначе ћете добити казну до 30.000 динара
- Када се мери расизам, онда се мери према другим расама, а не националазим, то је нешто сасвим друго. Србија је једна од ретких земаља у коју је, у врло тешкој ситуацији 90-их година, дошла значајна кинеска заједница, а да није било никакве расистичке реакције. Ако узмемо тај пример или однос према другима, као што су црнци, можемо рећи да у Србији има предрасуда, али те предрасуде нису широко прихваћене – каже наш саговорник.
Како објашњава, један од разлога који је утицао на то да су Срби најмања расистички народ су управо Кинези, јер они када су дошли Србија је била изолована, а они су дошли како нека врста контакта са светом, донели су јефтину прихватљиву робу за већину грађана.
- Тако да су они више прихваћени као неко ко је дошао ту да помогне. То је значајно утицало да Србија изгради тај став. Наравно, било је појединачних покушаја злоупотребе кинеског питања као расизма, али никада то није био расизам у смислу дизања народа, већ политичка злоупотреба – каже Јањић.
Историјски разлог
Други разлог због ког смо тако окарактерисани се налази у историји: Србија није имала велико искуство са другим расама, осим онога што је дошло са отоманском војском.
- Наша земља је у доба Југославије била центар, односно, Београд, Крагујевац, Ниш, су били универзитетски центри где су долазили и црнци, Вијетнамци и многи други на школовање, али они су прихваћени као студенти. Тако да објективно историјско искуство Србије нема расизам.
Јањић се осврће и на однос према Ромима, где објашњава да сва истраживања, која су рађена од 70-их до данас, говоре да према Ромима нема расизма, већ постоји нека врста социјалне маргинализације. О њима се никада не размишља у категоријама расизма.
- И то је карактеристично за Србију, док неке републике, као што је Словенија, имају развијен жесток расизам према Ромима, до те мере да је чак било и спаљивања кућа у којима су живели – завршава Душан Јањић за наш сајт.