Србија је предложила, али јединствене политике нема: "Реците јасно, боримо се аспирином против рака"
Министар унутрашњих послова Србије Александар Вулин истакао је данас да је неопходна јединствена европска политика за решавање ирегуларне миграције.
Он је оценио и да се због изостанка те политике сада боримо "аспирином против рака".
Вулин је, након састанка са министром унутрашњих послова Аустрије Карлом Нехамером, рекао да полиције региона и Аустрије не могу да лече болест која се зове мигрантска криза, већ се боре само против њених последица.
- Ми само нудимо лек који умањује бол, али узрок се не решава полицијом. Оно што нама, земљама на Западном Балкану које смо суочене са тим проблемом, је јединствена европска политика - објаснио је он.
ВУЛИН БЕЗ ДЛАКЕ НА ЈЕЗИКУ: "Шиптари лажу, не очекујем формирање Заједнице српских општина"
"ТРАЖИМО ИХ КАО ДА СУ НЕСТАЛИ У ИСТОМ СЕКУНДУ" Вулин открио могућ разлог нестанка породице Ђокић из Алексинца
ПОСЛЕ ПОСТИГНУТОГ РЕШЕЊА ДВЕ ТАЧКЕ НА ДНЕВНОМ РЕДУ У БРИСЕЛУ: Вучић саопштио - најважнија питања за нас
Вулин је нагласио да ЕУ мора коначно рећи да ли жели мигранте или не, да јасно стави до знања да ли мигранти треба да дођу у Европу.
- Говори се о неким хуманитарним коридорима. Добро би било да ЕУ каже да неће бити хуманитарних коридора. Само тако може да се смањи мигрантски талас - рекао је он.
Вулин је истакао да је Србија предложила да се у земљама порекла отварају пунктови где би се већ утврдило ко може путовати у ЕУ. „Ако будемо имали јединствену политику биће лако зауставити илегалну миграцију. Причама о хуманитарном коридору само се подстичу очекивања, а када се ти људи суоче са бруталном реалношћу немају начина да се врате, јер су све продали“, објаснио је он.
Вулин је казао да је задовољан деловањем српске полиције, истичући да је Србија једна од најбољих по питању борбе против ирегуларне миграције на тој рути.
- Али то је само аспирин, а страхујем да је обољење рак - подвукао је он.
Указао је да, када се Србија бори против последица ирегуларне миграције, у томе мора имати помоћ исто као што је добијају чланице ЕУ.
- Имамо исти проблем и зато морамо на исти начин одговарати на њега. То значи да би било добро да имамо приступ фондовима, јер смо суочени са истим последицама. Сваки мигрант којег зауставимо на граници Србије је један мигрант мање у Бечу - подвукао је он.
Поручио је да Србија неће дозволити насилну промену своје демографије и начина живота, и зато неће бити паркинг за мигранте, где би они остајали док не нађу начин за даље путовање.
Исто тако, каже, Србија неће пребацити терет миграната на суседе. Због тога, истиче, је важна сарадња са суседима, а тако и Аустријом када је реч о репатријацији миграната.
Изразио је захвалност што је Аустрија прихватила предлог заједничких патрола на граници са Северном Македонијом, и казао да такве патроле Србија жели да успостави и са Мађарском.
Министар Нехамер је указао да је сарадња са Србијом кључна у борби против ирегуларне миграције. „Успели смо да спроведемо заједничку операцију у оквиру које је ухапшено 144 кријумчара људи и око 6.000 илегалних миграната. Та акција не би била могућа без сарадње“, поручио је он додајући да је данас договорено продубљење кооперације.
Нехамер је казао да Аустрија подржава Србију у заштити њене границе према Црној Гори са десет полицајаца, а ускоро ће послати и два дрона на границу Србије са Северном Македонијом као подршку српским властима.
Рекао је да постоји сагласност да је неопходно спроводити репатријацију илегалних миграната још пре границе ЕУ.
- Србија је један од суоснивача Платформе против илегалне миграције и у њој има важну улогу. Словенија ће заједно са Аустријом организовати конференцију о репатријацији илегалних миграната, у чему ће Србија бити важан део тима - објаснио је он.
Нехамер је казао да има велики број ирегуларних миграната у Грчкој, али и оних који пролазе кроз земље Западног Балкана. Указао је да је, на пример, важно да БиХ враћа Пакистанце у њихову земљу порекла, и да се напредовало по том питању јер су те две земље склопиле споразум о репатријацији.
- Ако успемо у вези репатријације то ће бити јасан сигнал да не треба да крећу на пут - подвукао је он. Нехамер је рекао да тренутно постоји притисак илегалних миграната на аустријско-мађајарској граници, али и велики број миграната се зауставља и у Бечу, јер кријумчари користе разне методе продора у европски простор.