СРБИЈА НЕ МОЖЕ БЕЗ ГАСА, РАДИМО НА ДИВЕРЗИФИКАЦИЈИ: Вучић одговорио на важно питање - трошимо три пута више него раније
Председник Србије Александар Вучић истакао је данас, на панелу посвећеном односу ЕУ и Србије конференцији Глобсек у Братислави, да је приоритет Србије чланство у Унији, и да наша земља ради на диверзификацији снабдевања гасом.
- Истина је да се не може преживети без испоруке гаса. Увек смо били стопостотно зависни од руског гаса. Има и других земаља ЕУ које су у истом положају. Ми радимо на диверзификацији нашег снабдевања - рекао је Вучић одговарајући на питање о новом гасном аранжману са Русијом.
Он је пренео да је, управо на Глобсеку, разговарао са потпредседником Европске комисије за међуинституционалне односе и стратешко предвиђање Марошом Шевчовичем, у циљу да се направи заједничка стратегија како да добијемо гас из гасовода ТАП и ТАНАП.
"СРБИЈА ЈЕ ЈАСНО РЕКЛА СВОЈ СТАВ" Вучић о сукобу у Украјини: Нећемо бирати стране у овом рату (ФОТО)
"ВИШЕ НИКАДА НЕЋЕМО БИТИ ЛАК ПЛЕН" Вучић послао снажну поруку свим грађанима Србије (ФОТО)
ВУЧИЋ НА ФОРУМУ У БРАТИСЛАВИ: Није требало да ме позовете овде, запитајте се ко је 1999. године помагао Србији?
У том контексту је нагласио да је важно да се изгради гасни интерконектор између Бугарске и Србије, као и Северне Македоније и Србије.
- Тек тада можемо да диверзификујемо. То ће нам пружити могућност да добијамо и други гас. Морамо да преживимо и делујемо рационално. Знам да то тренутно нико не жели да чује. Имамо тренутно хистерију током које сви говоре исто, па је тешко за рационалне приче - нагласио је он.
Вучић је скренуо пажњу да на југоистоку Европе постоје Србија, Мађарска које се снабдевају руским гасом, и изразио наду да ће Бугарска успети да добије довољно течног нафтног гаса, као што је обећано из Вашингтона, али је изнео и одређену сумњу да ће то бити могуће.
- Нема сумње да ту нема довољно гаса за нас. Пре шест година сам ишао у Баку и разговарао са Илханом Алијевим (председник Азербејџана), али они нису могли да нам обезбеде довољне количине. Сада трошимо три пута више него раније, а потрошња стално расте - објаснио је он.
Према његовим речима преко ТАП-а И ТАНАП-а, од планираних 10 милијарди кубика, би могле одређене количине да добије Србија.
Вучић је истакао да је главни стратешки циљ Србије да постане чланица ЕУ.
На том путу, каже, постоје специфичне ствари које треба да реши Србија, међу којима је и КиМ, питање на које Београд гледа другачије од појединих чланица ЕУ.
Упитан за говор у Скупштини поводом полагања заклетве за други мандат на месту председника Србије, Вучић је указао да је говорио о потреби постизања компромиса са Приштином и да је то битно за пут ка чланству у ЕУ.