УСКОРО ПОЧЕТАК МЕЂУСТРАНАЧКОГ ДИЈАЛОГА: Шта све треба знати пред почетак разговора?
Међу онима који желе да учествују, издвојио се део који не би разговарао у присуству странаца, поједини представници су против било каквог разговора, а ту су и они који су више пута најављивали да су "већ сутра спремни да седну за сто" .
Странке у Србији корак су ближе почетку дијалога о изборним условима под покровитељством Европске Уније и познатог четверца, европских посланика Владимира Бичлика и Тање Фајон и бивших парламентараца Едуарда Кукана и Кнута Флакенштајна.
ПРЕМИЈЕРКА СУТРА ДОЧЕКУЈЕ НОВИ КОНТИНГЕНТ КИНЕСКИХ ВАКЦИНА: Стиже Синофарм, наставља се масовна имунизација!
"ОПОЗИЦИЈА ВРШИ ПРИТИСАК НА ПРАВОСУЂЕ" Дачић осудио организовану хајку на Драгана Марковића Палму
Председник Србије Александар Вучић боравиће у дводневној посети Бриселу: Чека га серија разговора са званичницима ЕУ
Председник Скупштине Ивица Дачић, рекао је да се пријавио велики број странака, док један број партија не жели да се разговара о изборним условима у присуству странаца.
Шта је тачно договорено, Дачић је рекао да би могло бити познато 7. маја, када би европарламентарци могли да дођу у Београд на разговоре са њим.
- Након тога, они ће да разговарају са ванпарламентарним странкама, а 7. маја ће да ми се јаве и известе ме шта су разговарали. Међустраначки дијалог неће почети пре јуна - рекао је председник Скупштине Ивица Дачић.
Ни странке које нису у парламенту, а које су далеко бројније, неће бити изузете. Са њима ће бити одржани разговори у два колосека, на једном са оним странкама које не желе посредовање Брисела, међу којима су СПАС, ПОКС, СРС и ДСС.
Лидер ДСС Милош Јовановић изјавио је да би први такав састанак власти и странака које не желе учешће страних посредника могао да буде одржан у наредних десетак дана.
Дачић је најавио да ће председнику Србије Александру Вучићу упутити позив да присуствује, а Јовановић је рекао да би било добро да и лидер СНС буде за преговарчким столом.
Међу учесницима су и представници опозиције који желе учешће странаца у дијалогу. Међу њима су Странка слободе и правде, Народна странка, Демократска странка и Двери, а већина њих је већ послала своју платформу о изборним условима.
Председник Народне скупштине Ивица Дачић заказао је за 28. април састанак са представницима политичких странака који не желе учешће странаца у разговору о изборним условима.
- На тај састанак позван је и председник Србије Александар Вучић, који је раније изразио жељу да учествује - рекао је Дачић.
- У ком капацитету ће учествовати и да ли ће, на њему је да донесе одлуку. Сматрамо да је ово један користан корак напред зато што је политички дијалог потребан о важним друштвеним питањима и свакако ће бити значајан допринос политичкој стабилности земље - изјавио је председник Скупштине.
Према његовим речима, на састанак су позване оне политичке странке које су се изјасниле да желе да учествују у разговорима без странаца, представници странака које чине владајућу коалицију, као и неке од странака које су изразиле жељу да учествују у разговорима и у једном и у другом формату.