Србија се усагласила са предлозима Савета УН за људска права, која се тичу деце: Ту је и забрана физичког кажњавања
Међу усвојеним препорукама које су важне за добробит деце налазе се и рад на унапређењу закона и борба против насиља у породици, насиља над женама и девојчицама, као и унапређење система како би се искоренио дечији брак.
Центар за права детета, Мрежа организација за децу Србије и организација „Сачувајмо децу“ (Саве the children) саопштиле су да поздрављају усвајање препорука Савета УН за људска права од стране Србије, које се тичу унапређења целокупног нормативног оквира права детета.
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/84136/aleksandar-vucic_foto_srbijadanas_milana_pavkovic_12.jpeg?itok=KuDmzc7m)
ВУЧИЋ СУТРА СА СЕНАТОРИМА МАРФИЈЕМ И ПИТЕРСОМ: Састанак у 9 часова
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/05/24/miting_26._maj.jpg?itok=AZ5xHwIo)
СРБИ У БЕЧУ ПОДРЖАВАЈУ ПРЕДСЕДНИКА ВУЧИЋА! Најавили велико окупљање 26. маја у престоници Аустрије као знак подршке
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/05/24/ana_brnabic.jpg?itok=Tydy10of)
"ЧЕМУ ОВОЛИКА НЕРВОЗА ОКО ЈЕДНОГ СКУПА?" Брнабић коментарисала срамну насловну страну Данаса
Како истичу, законска забрана физичког кажњавања деце, јачање механизама који обезбеђују заштиту деце од насиља у свим окружењима и јачање инклузивности у образовању представљају неке од главних усвојених препорука, а из невладиног сектора апелују и да се што пре усвоји.
Закон о правима детета и увођење институције Заштитника права детета, преноси Политика.
Међу усвојеним препорукама које су важне за добробит деце налазе се и рад на унапређењу закона и борба против насиља у породици, насиља над женама и девојчицама, као и унапређење система како би се искоренио дечији брак.
- Посвећеност деци на свим нивоима друштва кључна је у овом тренутку, када се Србија суочава са последицама екстремног насиља у школи и великом трагедијом која је изазвала и низ пратећих потреса, али и довела до сагласности у вези са тим да се мора учинити све како би се деца заштитила - истиче се у саопштењу организације „Сачувајмо децу“.
Како наглашавају представници ове међународне организације, посебно је важно усвајање и остваривање препорука које се тичу инклузивности и забране дискриминације, како у образовању, тако и у другим областима живота, које показују посвећеност томе да сва деца имају квалитетно образовање и све услуге, укључујући и децу у рањивој ситуацији као што су деца Роми, деца избеглице и мигранти, деца са инвалидитетом.
О препорукама које није прихватила, Србија има времена да се изјасни до краја септембра, на наредној седници Савета УН за људска права.
Међу тим препорукама су усвајање Закона о правима детета и увођење институције Заштитника права детета.
Иако Нацрт закона о правима детета и Заштитнику права детета постоји и прошао је фазу јавне расправе у јуну 2019. године, још увек се одлаже процес његовог усвајања.
Такође, неопходно је усвојити и спровести препоруке о унапређењу социјалних програма за децу погођену сиромаштвом и о унапређењу законског оквира који се тиче здраве животне средине.