"СРБИЈА ТРЕБА ДА СЕ БОРИ ЗА СВОЈЕ ГРАЂАНЕ" Министарка Ђедовић у емисији "Директно са Мињом Милетић": Дошла сам да служим свом народу
Преузела је једну од најзахтевнијих министарских функција - рударство и енергетику.
О циљевима и новој енергетској политици назначеној као приоритет нове извршне власти, у емисији "Директно са Мињом Милетић" говорила је Дубравка Ђедовић.
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/11/01/collage_maker-01-nov-2022-03.33-pm.jpg?itok=lnRx-DoM)
ШТА СЕ КРИЈЕ ИЗА НОВЕ АРМАТУРЕ ДИЈАЛОГА О КОСОВУ? Председник Вучић је на ово упозоравао!
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/11/03/tan2022-11-3_132943267_3.jpg?itok=PgkPgcvM)
ВУЧИЋ РАЗМОНТИРАО ПОНОША: Ја сам уништавао туђе дронове, а он СРПСКЕ ТЕНКОВЕ! (ВИДЕО)
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/11/03/collage_maker-03-nov-2022-05.31-pm.jpg?itok=YmWjrjoq)
"НЕ ЗАНИМА НАС КУРТИ, ВИ СТЕ ГАРАНТ, ИМПЛЕМЕНТИРАЈТЕ" Премијерка Брнабић оштро критиковала ЕУ: Ви сте потписали Бриселски споразум
Министарка је гостујући у емисији "Директно са Мињом Милетић" нагласила је да је данас посетила Рударски басен Колубара.
- Посетила сам РБ Колубара како би се упознала са највећим проблемима са којима се компанија суочава, а то су пре свега недостатак стручних кадрова и дотрајала механизација.
Она се затим осврнула на то како и на који начин је дошла у Владу Србије.
- Позвали су ме најодговорнији људи у овој држави, а то су председник Александар Вучић и премијерка Ана Брнабић. Они имају незахвалан посао, а и ја сам у најзахтевнијем сектору. Свако од нас има дужност и обавезу, а и част да служи својој земљи - изјавила је министарка Ђедовић.
На питање шта ју је мотивисало да дође на чело таквог министарства она је истакла да је пре свега дошла да служи свом народу.
- Ја сам спремна да радим у најзахтевнијем сектору, када је снабдевање неизвесно због, пре свега, рата у Украјини. Србија треба да се бори за своје грађане и за њихову енергетску сигурност. Ја сам пре свега дошла да служим свом народу, спремна сам напорно да радим.
"Цена струје у једном тренутку мора доћи на дневни ред"
Упитана о цени струје, она је рекла да то у једном моменту мора доћи на дневни ред, "и то више пре него касније". Како је рекла, у тренутним условима, енергетске компаније у Европи су повећале цене струје и гаса, три, четири, пет пута, а негде и више.
- Не може другачије. Јесте, државе дају велика улагања у енеретски сектор. То ради и Србија. Али ми смо минимално подизали цене струје и гаса. Морамо да причамо о тешким темама за све нас - рекла је и додала да се то тиче свих нас и да морамо да будемо одрживи.
Истакла је да је тренутно ситуација у енергетском сектору стабилна када се пореди производња од прошлог децембра и да се санирало све што је могло.
- Људски ресурс је јако битан. Ту смо се побољшали. Радимо и даље на томе. Треба да мотивишемо људе да могу да остану, да имају добар амбијент и да имају алат - рекла је министарка.
Упитана колико је струје Србија увезла у октобру, она је рекла да је то минимално ако се пореди са целом годином када је увезено струје у вредности вишој од 700 милиона евра. Каже да су у октобру производни капацитети били добри.
Када је реч о смањењу рачуна због одлагања грејне сезоне, она је рекла да је држава на тај начи уштедела, али да та иста држава субвенционише цену струје и гаса за привреду и домаћинства.
- Рећи да је све то на терет грађана - јесте, али је цена ниска и неофдржива и не самоове године. То је уназад много година. Тако да, грађани треба да буду свесни тога - рекла је она.
Истиче да је битно да се сви индивидуално потруде да мање троше уз напомену да нема потребе за грејањем када је 25 степени.
- А да ли ће се грејна сезона продужити? Шта онда? Да тражимо веће рачуне? Треба заиста бити објективан. Држава штеди, али и субвенционише - рекла је Дубравка Ђедовић.
Каже и да се губици у ЕПС-у могу превазићи пре свега побољшаном производњом и антиципирањем ризика који могу да настану.
- Нама је кључ да покренемо ревизибилне хидроелектране. Оне су кључ да бисмо могли да се ослонимо на обновљиве изворе енергије.