СРБИЈА УРАДИЛА НЕШТО ХРАБРО МОЖДА И НЕОЧЕКИВАНО: Познати аналитичар оценио договор из Вашингтона као "помало ризичан"
Србија први пут активно учествовала у прављењу договора који се тиче економске будућности, али и у односу на глобална питања.
Аналитичар Дејан Вук Станковић каже да нема сумње да се председник Србије Александар Вучић бори за интересе Србије, наводећи да је то више пута потврђено, пре свега у разговорима са америчком администрацијом.
ВУЧИЋ СЕ СНАЖНО БОРИ ЗА СРПСКИ НАРОД: Гренел истакао председника као "тешког преговарача" и изнео ДЕТАЉЕ ПРЕГОВОРА
НАПОРАН ДАН ЗА ПРЕДСЕДНИКА СРБИЈЕ: Вучић прима акредитиве три нова амбасадора, следи састанак са амбасадорком УК
ВУЧИЋ ПОСЛАО СНАЖНУ ПОРУКУ СВИМ СРБИМА: "Морамо се политичким средствима борити за слободу"
Станковић оцењује да је договор из Вашингтона био помало ризичан, али пре свега храбар потез, који окреће једну страницу у дипломатији и додао да је Србија први пут активно учествовала у прављењу договора који се тиче економске будућности, али и у односу на глобална питања.
- Ми јесмо подржали САД и Израел, и у том случају смо се определили. Можда то одудара од начина на који смо поимали глобална питања, али од америчке администрације стижу похвале када је реч о храбрости да се ставимо у први ред борбе за међународни мир и стабилност, односно у први ред оних држава које ће јасно осудити Хезболах - рекао је Станковић.
Србија је, каже, урадила нешто храбро, можда и неочекивано, али то је, напомиње Станковић, једини начин на који можемо да заштитимо себе у турбулентном времену.
Он додаје да Србија јесте ризиковала, уз напомену да "ко не ризикује тај не може ни да добије", те се определила за једну страну и искорачила у сусрет сарадњи са САД.
То ће, према његовој оцени, имати одређене последице у неким досадашњим односима са другим важним актерима, али указује да је ту важна дипломатска вештина да се направи равнотежа интереса са примарном путањом кретања, у овом случају је то сарадња са САД и Израелом.
- Европска унија као кључни актер, осим декларативно, није показала жељу да помогне интеграцији региона. Све је остало на давном обећању да ћемо бити део европске породице и од тога у догледно време нема ништа, а с друге стране Кина и Русија ипак регион не доживљавају као примарну зону свог политичког и економског интереса - рекао је Станковић за и напоменуо да сарадња са САД и Израелом не искључује могућност да у важним сегментима сарађујемо са Русијом и Кином.
Према његовм речима, важне су и америчке гаранције за то да положај српског народа неће бити даље угрожаван.
- Мислим да су то важне поруке, ма колико неком деловало контроверзно то што је потписано у Вашингтону, права истинска добит једног таквог састанка је приближавање САД по политичко-безбедносним питањима и отварање перспектве кроз ДФЦ - рекао је Станковић.
Станковић истиче да је фокус на економији и на идеји председника Вучића о "мини шенгену", што Србији, каже, одговара на више нивоа, и то у економском и политичком смислу.