"СРБИЈУ СТИСКАЈУ, ЗАВРЋУ ЈОЈ РУКУ" Боцан-Харченко одговорио на горуће питање: Да ли МЕЊАЈУ став о Косову?
На питање да ли може гас да се плаћа у динарима, он је одговорио - "како ће бити даље, видећемо".
Амбасадор Русије у Србији Александар Боцан-Харченко рекао је да су притисци на Србију "невероватни".
ПРЕМИЈЕРКА БРНАБИЋ О ОБАВЕЗНОМ ВОЈНОМ РОКУ: "Верујем да је то улагање у државу и националну безбедност"
БРНАБИЋ У ХИТ ТВИТУ О ПРИТИСЦИМА НА СРБИЈУ: Притисци на Србију биће све већи да уведе санкције Русији
Прелиставање дневних новина за 9. мај 2022. године
Како је рекао, "бруталним притисцима, конкретно завртању руку и покушајима гушења земље и њене воље, потпуном игнорисању њених интереса".
- Ми одлично разумемо тај невероватан притисак Запада на Београд и тежак положај у коме се Србија налази. И наравно, високо ценимо принципијелну линију коју чува у непризнавању и неприхватању антируских санкција - рекао је Харченко за данашњу Политику.
Он је навео и да "нема и не може бити никакве промене позиције Руске Федерације према косовском питању".
- Ми Косово не признајемо и најактивније подржавамо Београд у међународним форумима, пре свега у Савету безбедности УН. Све што се тиче наводне промене руског става измишљено је с циљем да покваре односи Москве и Београда и да би се Србија приклонила антируским мерама - рекао је Харченко на питање о изјави руског председника Владимира Путина у којој је цитирао пресуду Муђународног суда правде о Косову.
Говорећи о енергетици, амбасадор Русије је рекао да Москва очекује почетак преговора о гасу са Србијом и "зато не можемо да трчимо пред руду, али сам уверен да ће се они водити на најприхватљиви начин, с обзиром на реално стање на тржиштуту и то да је Србија нама пријатељска земља".
- Кад саберемо ова два аспекта, мислим да ће бити пронађена златна средина која ће одговарати интересима и Русије и Србије - рекао је Харченко.
На питање да ли може гас да се плаћа у динарима, он је одговорио - "како ће бити даље, видећемо".
- То ће бити резултат преговора и договора две владе, и "Гаспрома" и "Србијагаса". Ја бих ово поставио још шире и рекао да ми у целини, а не само у појединим секторима, видимо перспективу у преласку на активнија плаћање у националним валутама - закључио је Харченко.