ИЖИВЉАВАЊЕ НАД СРБИМА У ХАГУ: Караџићу угрожено здравље и живот, Младићу притисак преко 190
Радовану Караџићу угрожено је здравље и живот у затвору у Великој Британији.
Ово је порука са Конференције о правима и статусу лица осуђених пред Хашким трибуналом, која је одржана у Београду.
СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА од 469€: Дубаи и Кипар! Платиш 5, добијеш 7 ноћи – платиш 7, добијеш 9 ноћи
НАСТАВЉЕНА ДУГОГОДИШЊА ТРАДИЦИЈА: Патријарх Порфирије са епискомипа и митрополитима на ручку у Белом двору
ШЕШЕЉ РАСКРИНКАО КРИВОКАПИЋА: Открио зашто је каснио лет премијера Црне Горе, имао је "нека посла" у СТРАНИМ АМБАСАДАМА
Случај првог председника Републике Српске није једини пример нехуманог односа трибунала према српским затвореницима.
Трансфер Радована Караџића у Велику Британију пример је противправног и нехуманог понашања Хашког трибунала. Очигледна је намера, истиче одбрана првог председника Републике Српске, да се изолује и препусти на милост и немилост затворским властима, али и затвореницима.
- Ти услови нису ни изблиза као они које је имао у притвору Хашког трибунала. Најважнија ствар од свега је одсуство елементарне безбедности имајући у виду затворску популацију у Великој Британији, што је већ више пута виђено, посебно у случају Крстића, а и још неких других људи који су се тамо нашли - рекао је Петронијевић.
Кћерка првог председника Републике Српске Соња Јовичевић Караџић назвала је пребацивање свог оца злонамерним премештањем, са циљем да му се првенствено онемогући контакт са породицом, али и приступ информацијама и рад на његовим мемоарима. Породица Караџић је већ две деценије на америчкој црној листи, а проблем су и визе, обавезне за Велику Британију.
Истовремено, генералу Младићу је заказано изрицање другостепене пресуде за 8. јун, упркос његовом лошем здравственом стању и чињеници да је један од његових бранилаца на болничком лечењу.
- Ми смо најавили да не можемо да дођемо. Мој кобранилац Иветић је у овом моменту у болници, прилично озбиљно болестан. Примљен је са температуром 40,7. Ухватио је неку бактерију у Африци, пошто има један предмет у Танзанији, у Аруши - изјавио је адвокат Ратка Младића Бранко Лукић.
Здравствено стање генерала Младића је још један разлог због којег је одбрана захтевала одгађање изрицања пресуде.
- Имао је неке две кризе, које су вероватно повезане са наглим скоковима притиска. Добили смо извештај који не садржи никакве конкретне информације. Ми од њега усмено сазнајемо да му је био притисак преко 190, да је имао вртоглавице, да је заборављао неке основне ствари, али у извештају лекара ништа од тога што је је он нама рекао, не можемо да видимо. Од њихових лекара из Хага - навео је Дарко Младић, син генерала Младића.
Необориве статистичке податке који доказују пристрасност хашког суда, изнео је Милорад Којић, директор Републичког центра за истраживања ратних злочина и тражење несталих лица Републике Српске. Такође, скренуо је пажњу на самовољу хашког судије Кармела Агијуса који је одбио да пусти на слободу Радослава Брђанина, иако је одслужио две трећине казне.
Са скупа је упућено писмо свим чланицама Савета безбедности Уједињених нација у којем се наводи на које се све начине крше људска права Срба оптужених пред Хашким трибуналом.
Подсећамо, Радован Караџић, бивши председник Републике Српске правоснажно осуђен на казну доживотног затвора, пребачен је у затвор у Енглеској.
Одбачен захтев одбране генерала Младића да се одгоди изрицање пресуде 8. јуна
Жалбено веће сматра да одбрана није оправдала захтев да се изрицање пресуде задржи и одгоди до тренутка када оба браниоца могу лично да присуствују поступку заједно са Младићем. Како се истиче, упркос недоступности саветника, одбрана није успела да докаже да Младић или његов главни бранилац не могу бити присутни на изрицању пресуде, у судници или путем видео-конференције.
Веће подсећа да је Жалбено веће у више наврата одбило захтеве за омогућавање лекарских прегледа јер "одбрана, такође, више пута није успела да докаже да Младић није у стању да комуницира, консултује се са браниоцем или разуме суштину поступка".
Вијеће, такође, подсјећа да је "Младић био у могућности да комуницира са својим правним тимом и даје упутства након што је одређен датум изрицања пресуде и притом је, између осталог, јасно рекао и пружио свој непоколебљив став".
Жалбено вијеће подсећа да право на присуство у жалбеном поступку не захтева физичко присуство у судници, барем тамо где се не прихватају додатни докази, па може бити испуњено путем видео-конференције. Такође, Веће подсећа да су браниоци обавезни да заступају свог клијента и да се придржавају наредби Жалбеног већа, те да, уколико клијента заступају бранилац и саветник, било који од њих може преузети одговорност за учешће у поступку током изрицања пресуде.
- Судија Жалбеног већа прочитаће резиме писане пресуде и јавно изрећи пресуду, што не захтева поступање било страна у поступку било адоката - наводи се у саопштењу.