СРПСКА ПРЕМИЈЕРКА УПУТИЛА ОПТИМИСТИЧНУ ПОРУКУ ГРАЂАНИМА: Немамо разлога за бригу, Србија иде напред
Премијерка, која ће крајем јуна обележити три године на челу српске владе, поручила је грађанима да немају разлога за бригу јер је оптимизам владе заснован на неколико ствари и да између осталог ниједан инвеститор није одсутао од улагања.
Председница Владе Србије Ана Брнабић изјавила је да грађани немају разлог за бригу, да је земља потпуно фокусирана на економски опоравак, да број запослених расте, као и да се надлежни припремају за други талас епидемије, ако га буде.
ВУЧИЋ СУТРА У РАДНОЈ ПОСЕТИ БУГАРСКОЈ: Предвиђен састанак са Бојком Борисовим
ПОМАК ОСЕЋАЈУ МНОГИ! Србија боља и снажнија но икада: Откада је на челу Вучић народ је постао успешнији!
ПОЗНАТИ НЕМАЧКИ ПОЛИТИЧАР, ПРИЈАТЕЉ СРБИЈЕ: Агресија на СРЈ срушила светски поредак, Русију и Кину нападају због овог
- Сигурно је да ће Србија из ове кризе изаћи боље него многе земље Европе и света. То кажу ММФ, ЕУ и Светска банка, да ће економски пад Србије бити најмањи од свих европских земаља, а да ће наш раст у 2021. бити највећи. Процењујемо да ће пад бити још мањи него што кажу и верујемо да можемо да будемо на нули, или да имамо благи раст - рекла је Брнабић.
Премијерка, која ће крајем јуна обележити три године на челу српске владе, поручила је грађанима да немају разлога за бригу јер је оптимизам владе заснован на неколико ствари и да између осталог ниједан инвеститор није одсутао од улагања.
- Једно је што смо пре корона вируса бележили феноменалан економски напредак и видели добар раст и трендове индустријске производње. У четвртом кварталу 2019. имали смо раст од 6,2 одсто и пребацили смо сва очекивања. У првом кварталу био је пет одсто, када је у Европи бележен озбиљан пад. Од 27. фебруара до 15. маја, нето запосленост у Србији је порасла - број регистрованих запослених већи је за 6.988 - рекла је она.
Изразила је уверење да грађани све виде - ко колико ради и колико улаже себе у посао и да ли је Србија данас све више међу победницима, или као некад међу губитницима.
- Добра ствар је што су Александар Вучић и његов тим већ показали да умеју да извуку земљу и из много горих ситуација, као 2013. и 2014, када је земља била на ивици банкрота - рекла је она и додала да је српска економија захваљујћи свему што је као премијер урадио Вучић 2014 много издржљивија, много робуснија и јача.
- Имамо и много динамичнији сектор микро, малих и средњих предузећа и много више ћемо се ослонити на домаће инвестиције - рекла је она и подсетила да највећи део мера подршке након кризе, иде домаћим предузећима, породичним фирмама и да су ту усмерене и оне три минималца, за које држава даје месечно 32 милијарде.
Додала је да је ЕУ одобрила хитну пренамену ИПА средства тако да се омогуци хитна помоћ од 15 милиона евра и 78,4 милиона евра за краткорочне и средњороцне потребе које се односе на санирање економских и социјалних последица.
ЕУ одобрила је Србији 70,2 милиона евра бесповратних средстава из предприступних (ИПА) фондова за прву половину 2020. године. До краја године очекујемо и око 97,8 милиона евра, а најављено је да ће и Западни Балкана бити обухваћене програмом Европске комисије о обнови.
Поводом избора и појединих примедби из ЕУ на изборне услове, Бранбић каже да има ствари које Србија треба да унапреди, посебно из области владавине права али и да зна каква је Србија била пре 2014. и каква је данас те да се жале они који су те изборне услове правили и те изборне законе усвајали.
- То се није мењало од 2012. и тада је било одлично и никоме није сметало - рекао је она и додала да није сметало ни Европској унији, али је данас недовољно демократски.
Према њеним речима, свако ко је иоле искрен мора да каже да је медијска ситуација данас, у поређењу са 2012, као небо и земља. Додала је да тада нису постојали медији који отворено говоре против власти, а данас велики број шире лажне вести, бави се личним увредама, а постоје и они који искључиво тако раде.
Упитана да ли има утисак да неко изван Србије охрабрује поједине медије да буду толико критични према власти, рекла је да се то дешава без икакве сумње, да јој је потпуно разумљиво, јер није свима у интересу јака и стабилна Србија.
Брнабић је подсетила да Србија данас води отворену и транспарентну политику, што је једна од највећих новина и позитивних промена које је Александар Вучић увео у српску политику и да се исто гововори у Бриселу, Кини, Вашингтону, Берлину и Москва.
Поновила је да је стратешко опредељење Србије да буде пуноправна чланица ЕУ.
На питање да ли је данас највећи грех у Европи рећи хвала Кини, Брнабић између оталог каже да је државни врх учинило оно што је била људска оговроност и изашли су и рекли хвала Кини.
Додала је да јој је жао и што неки у свету нису искористили ову кризу за зближавање, него за раздвајање.
Што се тиче односа са Црном Гором каже да јој је са једне стране изузетно жао, а са друге потпуно несхватљиво како неке њене колеге у региону не виде да сви појединачно можемо бити јаки само ако радимо заједно и уколико је регион стабилан.
На питање о оптужбама Душка Марковића око заустављања извоза брашна у Црну Гору, каже да не зна што је проблем ако је Србија на седам дана зауставили извоз брашна, док извоз пшенице нисмо ни у једном тренутку прекидали.
Подсећа да је Србија када је имала први случај короне, морала да стане на лопту - забрани извоз есенцијалних сировина потребних грађанима и да је он настављен када су надлезни видели да свега има довољно.
- Ставили смо све наше залихе на располагање региону, укључујући и Приштину. Све разлике смо оставили по страни, желели смо да помогнемо. Не могу бити одговорнија од Марковића за то да ли имају довољно пшенице или не. Ако је то наш злочин што он није могао да обезбеди брашно грађанима јер се Србија затворила на седам дана, онда нека буде тако - рекла је она.
Додала је да је дужност и уставна обавеза Србије да се бави статусом Срба, да чува српске интересе у Црној Гори и СПЦ. Рекла је и да очекује да и ЕУ нешто каже, зато што се и Венецијанска комисија бавила тим законом о цркви, шта мисле о том закону и конфискацији црквене имовине - "Да ли је то владавина права и да ли су то европске вредности? И да ли је нормално да у 21. веку причамо о оснивању неке цркве? Поручила је да се Србија данас бави дигитализацијом и тиме да деца у септембру, од првог разреда имају предмет "Дигитални свет", како да направи још један научно технолошки парк и да зато не може да разговара са колегом који прича како да направи цркву.
КИНЕСКА АМБАСАДОРКА ОТКРИЛА ВАЖНЕ ПОДАТКЕ: Ево зашто је Кина истински партнер Србије
Брнабић: Немојте правити цркву у 21. веку уколико нисте Том Круз
Брнабић: Надам се да ће се имиџ ЕУ у Србији брзо поправити
Премијерка Србије упозорава: Свет ће после пандемије бити потпуно другачији
ВУЧИЋ ИДЕ У МОСКВУ КОД ПУТИНА! Договорен састанак двојице државника: Два сусрета у СЕДАМ ДАНА!