ОБАВЕШТАЈНИ ПОДАЦИ ОТКРИЛИ: Ветерани ОВК припремају отмице СРПСКИХ ПОЛИТИЧАРА
Председник Одбора за КиМ Милован Дрецун не искључује могућност инцидената на Космету
ЕРМИНИН АПЕЛ ЕВРОПОСЛАНИЦИМА
ПОСЛАНИЦА албанске, бошњачке, црногорске, македонске и словеначке националне мањине у Хрватском сабору Ермина Лекај Прљаскај замолила је у среду хрватске посланике у Европском парламенту да, будући да Косово нема своје представнике у тој институцији, у складу са својим могућностима "сензибилишу своје колеге" о случају Харадинај, који отвара питање задирања српског правосуђа у унутрашње ствари суседних држава, а тиме и негирање суверенитета како Хрватске, тако и Косова.
Ветерани терористичке ОВК кују планове за отмице представника српских власти који би посетили Космет, не би ли уценама издејствовали пуштање на слободу Рамуша Харадинаја и повлачење оптужнице коју је против њега подигао Београд.
АЛАРМАНТНО СТАЊЕ У БРИСЕЛУ: Српска амбасадорка мета албанских отмичара
Према обавештајним подацима, некадашње перјанице ОВК су комуницирале преко друштвених мрежа, а неки од њих су пореклом из Прешева и Бујановца. На ову опасност указано је, између осталог, у среду на седници скупштинског Одбора за КиМ која је била затворена за јавност и на којој се ситуација у јужној покрајини разматрала пуна три сата.
ПРЕОКРЕТ: Харадинај спроведен у француски суд, разматра се захтев да буде пуштен уз кауцију
По завршетку седнице, председник Одбора за КиМ Милован Дрецун изјавио је да се у наредном периоду не могу искључити инциденти на Космету, посебно имајући у виду хапшење бившег вође ОВК Рамуша Харадинаја, као и да је опасност од извођења терористичких акција на КиМ - висока.
- Има наговештаја да би екстремни Албанци, а посебно бивши припадници терористичке ОВК могли да предузму неке насилне акције - оценио је Дрецун.
На питање из којих извора долазе такви "наговештаји", одговара да анализа није изведена на основу паушалних оцена и да је безбедносна ситуација веома осетљива, поготову због присуства припадника радикалних исламиста на КиМ.
У ПРОГЛАСУ КАРАЂОРЂЕ, ВУЧИЋ И СТРАХ ОД РУСА
Нема разлике у политици Николића, Вучића и Дачића, са оном Карађорђевића, Пашића и Милошевића. Српска политика данас, поткрепљена од СПЦ је антизападна и проруска. Србија, политички сателит Русије, наставља да буде главни фактор кризе у региону. Хапшење Харадинаја прети и прекидом разговора између Приштине и Београда. Вашингтон и Берлин треба хитно да се умешају у овај случај и од француских власти да затраже хитно ослобађање Харадинаја. Србија је домаћи љубимац Француске још од 1914, односно од Првог светског рата. Међутим, француске власти треба да знају да данашњи њихови ученици воде ретроградну и антидемократску политику - прецизира се у прогласу са протеста Албанаца у Скопљу.
Због привођења Харадинаја, према српској потерници, у среду су - како на КиМ, тако и у неколико европских градова - одржани протести Албанаца испред француских амбасада са захтевом да се он ослободи. Тако је неколико десетина албанских студената, интелектуалаца и ветерана тзв. Ослободилачке националне армије (крило ОВК) испред Амбасаде Француске у Скопљу изнело захтев да се Харадинај хитно ослободи, како Париз "не би нарушавао пријатељске односе са Албанцима", а у написаном прогласу говори се и о "вековној геноцидној политици Србије у односу на Албанце".
Због демонстрација у Бриселу, запосленима у нашој амбасади у Белгији, али и при мисијама ЕУ и НАТО, чије се канцеларије налазе у истој згради, било је сугерисано да из предострожности не долазе на посао. Наиме, овај објекат налази се надомак француске амбасаде, а између 80 и 100 демонстраната дошло је близу ове зграде, са друге стране булевара. Тамо су стајали око сат, два, после чега су се разишли.
- У сарадњи са нашом амбасадом и властима земље домаћина преузели смо све неопходне мере безбедности о којима је говорио и министар спољних послова Ивица Дачић - изјавила је амбасадор Србије при ЕУ Ана Хрустановић.
Протести у Бечу почели су у среду око 13 часова, уз појачано обезбеђење у кварту где је наша амбасада.