ЧУДО КОЈЕ РАЗАРА СВЕ Србија иде у корак са светом, због овог дрона ће наше небо бити СИГУРНО - Упознајте "Стршљена" (ФОТО/ВИДЕО)
Држава Србија никада није више улагала у наоружање. Пратећи трендове модерног ратовања на Кавказу и у Украјини кренуло се са развојем беспилотних летелица
Нове методе ратовања на истоку Европе и рекордна улагања државе у своју наменску индустрију, довеле су до тога да Војска Србије у свом наоружању поседује десет типова беспосадних платформи, укључујући и борбене беспилотне летелице.
Србија никада није имала већа улагања у војску, а према последњим објављеним подацима, наша војска је неупоредиво снажнија него што је била.
Наиме, десетогодишња власт Српске напредне странке (СНС) и далековида и визионарска политика председника Александра Вучића створила је економске услове да Србија може себи да приушти осетна улагања у материјалне, људске и инфраструктурне капацитете своје војске.
О успесима српске војске сведоче и подаци специјализованог портала Глобал Firepower (ГФП), од 145 рангираних држава у свету, Србија заузима 58. место по војној снази, што је чини најјачом војном силом од земаља бивше Југославије. Србија је четврта војна сила на Балкану и осамнаеста у Европи.
У фокусу одговорне власти какву имамо данас у Србији, подједнако је заступљена и Војска као колектив али и обичан појединац односно припадник Војске Србије на начин да су му обезбеђени високо стандардизовани услови за рад и привређивање, достојна плата и адекватна опрема.
У таквој констелацији позитивних фактора не треба чуди амбициозан задатак челних људи српске војске да пред домаћу одбрамбену индустрију ставе задатак да за најкраће време, не само развије нове типове копнених и ваздухопловних дронова, већ и да број примерака овог наоружања у Војсци Србије драстично повећа.
Беспилотна летелица "Стршњен", понос српске војне индустрије
Један од модела беспилотних летелица којима је Војска Србија ојачана и спремљена за модерно ратовање је "Стршљен" произведен у предузећу "Yugoimport СДПР".
"Стршљен" у основној варијанти, намењен је за подршку трупама на земљи, откривању и уништавању командних положаја непријатеља, осматрању бојишта, ласерском обележавању циљева и противелектронским дејствима.
Иновативно чудо из Нове Пазове дугачко је свега 6,75 метара, а захваљујући комбинацији специјалних премаза на трупу и лопатицама хеликоптера, који су такође развијени у нашој земљи, знатно се смањује радарски одраз, односно његова видљивост.
Капацитет резервоара износи 240 литара горива, и са том количином овај хеликоптер може да лети четири сата.
Развија максималну брзину од 180 километара на сат, лети на висини до 4.000 метара, а развија брзину пењања од осам метара по секунди.
Када је реч о наоружању овог хеликоптера, користе се четири ТВ вођене ракете ваздух-земља, типа "Спајдер" домета до девет километара или невођене ракете "С8" домета до четири километра.
Карактеристике
Хеликоптер је пројектован по класичној шеми: Главни ротор репни ротор.
Лопатице главног и репног ротора су направљене од композитних материјала високе чврстоће (угљенична влакна).
Труп хеликоптера је модуларан и направљен је у хибридној технологији:
Композитни материјали:
- Карбонска влакна епоксидна смола
- Стаклена влакна епоксидна смола
- Метални материјали: Високолегирани челици, Алуминијум, Титанијум
Мисије:
- Осматрање
- Борбена дејства (подршка трупама на земљи)
- Против - електронска дејства
- Опрема / наоружање:
Основне карактеристике:
- Максимална брзина хеликоптера: 180 км/х
- Брзина крстарења: 160 км/х
- Брзина пењања: 8 м/с
- Максимална висина лета: 4000 м
- Аутономија лета при осматрању: 4 х
- Аутономија лета при борбеним мисијама (у зависности од наоружања) 1-3 х
- Дужина: 6,75 м
- Висина: 2,65 м
- Ширина: 1,8 м
- Тежина празног хеликоптера: 400 кг
- Максинална тежина хеликоптера на полетању: 750 кг
- Носивиост (користан терет *): 350 кг (*под корисним теретом се подразумева укупна тежина горива и наоружања)