ШТА ЋЕ БАЈДЕН ДОНЕТИ СРБИЈИ? Став новог председника САД потпуно другачији од онога из деведесетих
Промене у владајућој гарнитури моћних држава носе са собом и дилеме како ће се то одразити на односе са другим земљама, а у Србији наводи на питања шта то значи за однос Вашингтона и Београда, питање Косова и постигнутих договора.
Нови станар Беле куће Џо Бајден имаће посвећен приступ решавању Косова и биће у томе далеко усклађенији са ЕУ од свог претходника Трампа. Бајден Србију одавно не посматра као што је био случај деведесетих.
ШТА ЋЕ БИТИ СА ВАШИНГТОНСКИМ СПОРАЗУМОМ? Хоће ли дијалог Београда и Приштине бити на агенди нове администрације САД
МИНИСТАР РУЖИЋ: Најважнији приоритети су здравље ђака, студената и запослених, као и наставак реформи!
НЕГУЈУ СЕ ОДНОСИ САРАДЊЕ: Вучић сутра с председницом Националног већа Швајцарске
С републиканцем Доналдом Трампом САД су се вратиле на Балкан и са Бајденом ће ту и остати, као и подршка Вашингтонском споразуму и мини-Шенгену.
Промене у владајућој гарнитури моћних држава носе са собом и дилеме како ће се то одразити на односе са другим земљама, а у Србији наводи на питања шта то значи за однос Вашингтона и Београда, питање Косова и постигнутих договора.
ПРОЦУРИЛИ ДОКУМЕНТ
Какав ће бити Бајденов однос према Косову, назире се у документу "Визија за односе са Албанијом и Косовом" који је недавно процурио у јавност. У њему се подсећа да је Бајден као сенатор бранио интересе Косова и подржавао његову независност, за коју је сада рекао да је "неповратан процес". Визију за односе са Србијом нови председник САД није преточио на папир, али је недавно Мајкл Карпентер, директор америчког "Пен Бајден центра" саветник у изборноме штабу демократа открио део - да ће обострано примавање Србије и Косова бити крајњи циљ дијалога.
- Настојаће се да преговарачки процес који су предводиле САД под Доналдом Трампом и чији је главни актер био Ричард Гренел постане део јединственог ђалога у којем посредује Европска унија. Од Бајденове админт̦страције очекивао бих много акфивније учешће у контактима са ЕУ, да седну заједно за сто и да немамо два процеса, него јединстве- ни дијалог Србије и Косова, уз ЕУ и САД - навео је недавно Карпентер.
ШТА ДОНОС БАЈДЕН?
Иако у Србији преовладава мишљење да Бајден доноси хладније ветрове за Београд, извори сматрају да такав став нема упоришта и одсецају да се при давању таквих оцена има на уму Бајден из деведесетих година, из времена администрације тадашњег председника САД Била и залагања за бомбардовање Србије. Околности су се, подсећају они, промениле баш као што су се променили и актери који су и тада и сада били на политичкој сцени. Јер и Трампа и Бајдена обавезује званични курс спољне политике САД према којем је Косово независно, дијалог треба да иде ка међусобном признању, а на Србију се гледа као на партнера ако је за конструктивну сарадњу.
На све ово подсећа и бивши амбасадор Србије у Берлину и Лондону Огњен Прибићевић, који каже да ће се тог курса држати и Бајден, али да ће нови председник имати пуно посла на унутрашњем плану.
- Без обзира на стање изборног процеса, мислим да је још увек неизвесно ко ће бити коначни победник док се не заврше сви судски процеси које је Трамп већ покренуо. У овом тренутку је много важније да се изборни процес заврши у складу са законским процедурама. Али, без обзира на то ко на крају буде победник, да ли Бајден или Трамп, политички се за Србију неће нешто битно мењати јер ће новом председнику пре свега Америка бити на првом месту Бајден ће имати толико проблема на унутрашњем плану да неће моћи превише да се спољно-политичким питањима. У контексту према Косову, наставиће са традиционалном политиком, а која је подржавала дијалог Београда и Приштине и није мењала став о признавању независности Косова. Оно што се може очекивати је да ће Бајден много више да се усагласи са ЕУ напомиње Прибићевић.
ДЕМОНИ ИЗ ДЕВЕДЕСЕТИХ
Још откако је постало јасно да ће против кандидат на председничким изборима Трампу бити Бајден, у Србији су кренула присећања на његове нимало похвалне изјаве о Србима из времена када је био потпредседник Америке. "Предлагао сам да бомбардујемо Београд, говорио сам да пошаљемо америчке пилоте тамо и да разнесемо све мостове на Дрини", "Рекли су ми и наши људи (Американци), али и Французи, Бог их благословио, и Британци, да су ови људи сви исти (Срби). Сви су лоши момци. Сви су такви", говорио је Бајден. Али...
Докторанд на ФПН Стефан Сурлић каже да ће то да ли це нам бифи мањи или већи уступци Србији зависие од особе која се буде директно бавила нама.
- Бајденова победа се у Србији посматра кроз његов став о Косову и изјаве које је давао током деведесетих. Заправо амерички став о исходу дијалога измеду Београда и Приштине суштински није мењан ни за време Трампа. Постојало је само уверење да је Трампова администрација спремнија за креативна решења и више уступака Србији, али је циљ био јасан, Косово као независна држава. Истицање његових ставова током деведесетих занемарује чињеницу да су околности потпуно другачије, као и даје његов однос према Србији формално ресетован већ током његове потпредседничке функције - напомиње Сурлић.
ШТА СА ВАШИНГТОНСКИМ СПОРАЗУМОМ
Када је у питању однос са Косовом, најважнији резултат који су САД за време Трампа оствариле је потписивање Вашингтонског споразума.
Професор на Факултету политичких наука Драган Ђукановић уверен је да ће се држати тог договора.
- Остаће примена тог споразума, као и подршка мини Шенгену, јер се све то слаже са спољном политиком САД. Оно што неће остати, то је утрка између Вашингтона и Брисела око дијалога. У сваком случају, повратак демократске администрације значи повратак председника из гарнитуре оних који су форсирали причу о независном Косову. Односи између САД и Косова су увек били добри али, то је случај било ко да победи. Бајден доноси добре односе са ЕУ, што значи мање просторан за мекша решења - оцењује Драган Ђукановић.
РЕПУБЛИКАНАЦ ИЛИ ДЕМОКРАТА, ДА ЛИ ЈЕ СВЕЈЕДНО?
Да ли је свеједно што републиканац уступа демократи место САД? Колико то промена доноси?
Аналитичар Бошко Јакшић сматра да и код једног и код другог има ствари које одговарају Србији, али има и оних које јој сметају.
- И републиканац и демократа су уверени да се решње косовског конфликта налази у признавању Србије и Косова, с тим што Трамп оставља нешто шири простор за маневар Београда, док се очекује да Бајден сачува свој изразито проалбански став. Бајден значи више притиска на Београд, Трамп мање. Бајден каже да намерава да нормализује односе са прекоатлантским савезницима, што би била добра вест за сарадњу Београда и Брисела, и Берлина посебно - рекао је недавно Јакшић.