Шта се крије иза рампе за Поглавље 31? Нови удар због РУСИЈЕ, а ево шта се од Србије тражи да уради
Неколико држава чланица ЕУ не дозвољава Србији да добије извештај о скринингу за Поглавље 31 о заједничкој спољној, безбедносној и одбрамбеној политици ЕУ, на који се чека више од четири године, а постоје информације да је Литванија предложила израду новог, каже Игор Новаковић из невладиног Центра за међународне и безбедносне послове.
Новаковић у изјави Танјугу каже да не би требало писати нови извештај, јер би то одузело превише времена, већ ревидирати постојећи, који је завршен још 2014. године.
- Писање новог извештаја би подразумевало вероватно и нови експлонаторни и билатерални скрининг, што у принципу нема смисла. Било би најбоље ревидирати постојећи текст и то се вероватно може урадити за кратко време, док би нови билатерални и експланаторни скриниг узели мало више времена него што треба - каже Новаковић.
Извештај Европске службе за спољне послове о скринингу, односно процесу аналитичког прегледа законодавства, још 2014. године послат је државама чланицама на ревидирање и одобрење.
Међутим, неколико држава, међу којима и Литванија, не дозвољавају Србији да добије тај извештај, који је први корак на путу ка отварању Поглавља 31.
Новаковић је подсетио да је у јулу ове године мађарски министар спољих послова Петер Сијарто рекао да би Литванија требало да изнесе своје мишљење у вези са скринингом за Поглавље 31, како би даље могла да се настави процедура.
Новаковић каже да су разлози због којих Литванија блокира извештај бројни и да сежу још у 2011. годину, али да је главни разлог одређено неповерење према спољној политици Србије кад је реч о Русији.
Објашњава да су тренутно главни део Поглавља 31 спољнополитичке декларације и мере са којима се Србија не усаглашава, а пре свега оне које се тичу Русије и конфликта у Украјини.
- Сигурно је да наша администрација у Министарству спољних послова и преговарачком тиму залаже за то да нема потебе да се прави проблем на основу извештаја о скринингу и да је потребно успоставити званичан, видљиви дијалог, а нужан предуслов за то је извештај - рекао је Новаковић.
Додаје да ће само отварање поглавља трајати одређено време због процедуре, али да је претходно неопходно да Србија добије извештај о скринингу.
Након тога ће обе стране представити своју преговарачку позицију, а онда ће се кренути у отварање поглавља.
Иначе, како преносе "Вечерње новости", сарадња Србије и Русије и чињеница да Београд није увео санкције Москви, трн су у оку највећим заговорницима ембарга Кремљу у оквиру ЕУ, а то су Пољска и бивше совјетске републике које су данас у Унији - Литванија, Естонија и Летонија.
Како се наводи, у дипломатским круговима у Бриселу говори се и да Немачка, иако нема тврд став као балтичке земље и Пољаци, такође не гледа благонаклоно на низак ниво усаглашености Србије са одлукама и декларацијама Брисела које се тичу Русије.
Тачније, Србија се није придружила ниједној од девет декларација које се директно или индиректно тичу Москве, а које је Брисел усвојио у првој половини године, а од укупно 32 спољнополитичка документа у којима је тражено усаглашавање, Србија је одбила чак 18.
Појединим чланицама смета и развијена војно-техничка сарадња Србије и Русијем, заједничке војне вежбе, а замерају чак и сарадњу српског Министарства унутрашњих послова и руске Федералне службе безбедности.
БОНУС ВИДЕО: Ово су послови са средњом школом или лиценцом који могу да вам донесу ВИШЕ ОД 700 ЕВРА МЕСЕЧНО