ИЗБОР ТРАМПА (НЕ)ЋЕ ПРОМЕНИТИ ПОЛИТИКУ АМЕРИКЕ: Шта би за Србију значио његов долазак на власт?
Србе не дрма еуфорија као 2016. али нисмо ни много далеко од ње.
Институт за политику и економију југоисточне Европе оценио је да многи са простора Југоисточне Европе и Србије вероватно неутемељено навијају да на предстојећим америчким изборима победи Доналд Трамп и да имају велика очекивања од могуће промене у Белој кући, али да америчка администрација не мења правац без обзира на промену председника.
![Ruska vojska](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/07/17/profimedia-0725292963.jpg?itok=E78Q9LE1)
НЕЋЕ НА ДОБРО ИЗАЋИ! У срцу Европе рађа се нова НУКЛЕАРНА сила, ПАНИКА ЗБОГ РУСИЈЕ?
![Izraelska vojska](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/12/22/profimedia-0828884046.jpg?itok=yxYLNBnC)
АМЕРИКА ДОБИЛА "ПАЦКУ" Савезници ОПАСНО испрозивали Вашингтон за ПОКОЉ
У анализи објављеној на сајту Ипесе наводи се да ситуација можда није налик еуфорији из 2016, када су Београд преплавили билборди и постери са поруком: "Трампе, Србине", и када се причало да би нови шеф Беле куће Србији могао да врати Косово и Метохију, али да није ни превише различита.
- Ипак, састанак на највишем нивоу у Белој кући у Вашингтону у септембру 2020. године отворио је нову наду и учврстио утицај САД на простору Балкана. Што се тиче приступа у наступу и разговорима у вази са косовским питањем, суштинских разлика последњих деценија није било, осим можда у организационом приступу. За време Трампове администрације, упркос томе што је Западни Балкан био делокруг изасланика Стејт департмента, већи утицај на дијалог Београда и Приштине носио је изасланик Беле куће, односно председника - наводи се у анализи.
Појашњава се да то ствара нетачан утисак да је присутна разлика у генералном приступу и ставу, али истина је да америчка администрација има свој конутинуирани правац и он се не мења без обзира на промену председника.
- Шта је за Србију добро? То што Вашингтон жели Србију за партнера и савезника на Западном Балкану и у Југоисточној Европи. То Београд треба да препозна и да у складу са тиме предузима своје будуће кораке и покаже што је више могуће отворен, заинтересован и прокативан став према САД - наводи се у анализи.
Како се наводи, амерички политичари који се баве Балканом очекују и желе да чују што више гласова из Србије, предлога, анализа, разрађених планова и свеопшту визију за учвршћивање партнерства између две државе које 140 година гаје дипломатске односе.
Наглашава се да би требало, у сусрет избора новог председника најмоћније државе света, конструктивно да се размишља, а не само у размери политике која се односи на решење проблема Београда и Приштине као кровној теми, већ и о свеопштој сарадњи која подразумева економске размене, рад на иновацијама, размени студената и стручњака, култури, науци, раду на вештачкој интелигенцији.
- Америка је за све то отворена и нуди прилику, Србија треба да је ухвати - закључује се у анализи.