ЦРВЕНА ЈЕ НАЈЧЕШЋА, А ЦРНА НАЈГОРА: Ево шта значе боје на Интерполовим потерницама
Беже сви, и деца и одрасли, душевно оболели, и људи лошег материјалног стања, разни дужници и криминалци. У зависности којој категорији припадају добијају своју боју.
Када се криминалцима или обичним грађанима губи сваки траг, кад постану недоступни суду и полицији, или родбина пријави нестанак, у акцију ступају оперативци МУП Србије. Преко својих подручних јединица овај одсек криминалистичке полиције реагује и приводи “лицу правде”, односно проналази нестала лица. Одељења за потраге постоје при свакој полицијској управи. Служба реагује по захтеву суда, полиције и грађана.
- Потерница, која се расписује по наредби суда, садржи личне податке траженог и квалификацију дела због којег се издаје, као и меру која се преузима. Суд може, али не мора, да одреди притвор за тражено лице – тумачи Давор Кужић инспектор МУП Србије из Одсека за потражне делатности.
АКО СТЕ У ДУГОВИМА САДА СТЕ И У ПРОБЛЕМУ: Извршитељи од данас постају "јавни" и могу СВЕ!
УЈЕДИЊЕНЕ БОЈЕ ИНТЕРПОЛА
У зависности од боје Интерполових потерница разликује се и њихова садржина:
- * “Црвена” - најпознатија, расписује се за починиоцима најтежих кривичних дела, који морају да буду ухапшени и испоручени.
- * “Жута” - међународна објава за проналажење несталих лица
- * “Наранџаста” - којом се упозорава полиција, државне службе и интернационалне организације о потенцијлним опасностима (бомбе...)
- * “Плава” - обавештење о прикупљеним подацима о бегунцу или његовим криминалним активностима
- * “Зелена” - расписује се како би се добила обавештења или дала упозорења о бившим осуђеницима за које се сумња да могу да почине кривично дело у другим земљама
- * Црна” - расписује се за идентификацију лешева.
Полицијска потрага, тј. полицијски распис односи се на проналажење лица у преткривичном поступку. Кад се тражени пронађе законски је могуће задржавање до 48 сати.
- Ако се ради о извршиоцима најтежих кривичних дела, праве се посебни планови – објашњава Кужић. - Рецимо, у опасна хапшења, поред оперативног дела полиције, укључују се и специјалне јединице, као што су САЈ и жандармерија. Кад је реч о вишеструким повратницима у извршењу кривичних дела, користимо нашу евиденцију, упознајемо досијее. Пратимо где би могао бити, ко су му пријатељи, сарадници, познаници итд.
Најлакше их проналазе на кућним адресама, најчешће ујутро и увече. Уколико полиција има сазнања да је тражено лице изван земље, расписује се међународна потерница.
ПРОНАЂЕН НЕСТАЛИ ВАТЕРПОЛИСТА: Нашли га у МАЂАРСКОЈ, ошишаног до ГЛАВЕ!
- Процедура је следећа: на основу сагласности суда, подручна полицијска управа захтев доставља МУП, одакле се даље прослеђује националном Интерполу у Београду, који се, на основу сагласности Министарства правде, и њихове оцене, обраћа бази Интерпола у Лиону – наставља Кужић.
Одсек за потраге се бави и проналажењем несталих лица. С обзиром да нестају људи разних годишта, професија, здравственог стања, итд, број је поприличан. Наши саговорници наглашавају да нису сви нестанци исти.
- Беже сви. Нема правила. Беже деца, одрасли, најчешће душевно оболели, беже људи лошег материјалног стања, беже дужници - преноси овај инспектор.
Кад је реч о “нестанку” дужника, наглашава да људи који у пословању имају проблеме, који се презадуже, неки пут беже од певерилаца, неки пут од закона, а некад и од једног и од другог.
ВЕЋИНА ГРАЂАНА ОВО НЕ ЗНА: Ако вам извршитељ дође на врата, ОВЕ СТВАРИ НИКАКО не сме да вам заплени!
ИДЕНТИФИКАЦИЈА ДВА СЛОВА
Захваљујући прецизној евиденцији, лако је проверити да ли за неким лицем постоји потрага. Вршећи рутинску контролу, уколико нешто посумња, довољно је да полицајац “моторолом” саопшти прва два слова имена, прва два слова презимена, две бројке матичног броја, па да се сазна да ли ту особу неко тражи и због чега. Уз то, у таквој евиденцији су и подаци да ли га треба хапсити и како.
Објашњавајући да није сваки нестанак исти, инспектор Кужић наводи није исто кад неки ђак нестане пред крај школске године, због кеца, па се кроз дан, два појави, или кад нестане одрастао, пунолетан човек, због неког проблема у продици.
- Нестанак најчешће пријави неко из породице, од родбине, или комшилук, уколико је особа живела сама. Чим евидентирамо пријаву, обавимо исцрпан разговор са подносиоцем, да би дошли до некаквог путоказа. У смислу где би могао бити, с ким се дружи, ко су му пријатељи и слично – објашњава Кужић.
ПО НАЛОГУ ИНТЕРПОЛА: Ухапшен косовски функционер због злочина ОВК
Ургентним депешама се обавештавају сви секретаријати и гранични прелази. Уколико постоји фотографија, прослеђује се електронском поштом. Најлепши им је, каже инспектор, тренутак кад дете пронађу, било на некој плажи, било код друга или другарице.
Н. Аралица