Српски аналитичари сагласни у једној ствари: Објашњено какве последице трпи српски народ због ДИВЉАЊА ХУЛИГАНА
Слика која се шаље из Београда није слика о стабилном граду и држави, већ о граду у коме се дешавају инциденти и насиље
Инцидентима на синоћњем протесту шаље се јако лоша слика о Србији имајући у виду да следе разговори са званичницима ЕУ, а потом и представнцима приштинских власти, сматра политички аналитичар Дејан Вук Станковић.
НАЈНОВИЈА ИНФОРМАЦИЈА! Вучић саопштио КАКВЕ НАС МЕРЕ ЧЕКАЈУ ЗА ВИКЕНД
А ОД ГОСПОЂЕ СРЕДЊИ ПРСТ: Након што су Јеремића избацили са протеста, ова фотографија је обележила дан (ФОТО)
Весић: Млађан Ђорђевић и владика Григорије инспиратори протеста
- Слика која се шаље из Београда није слика о стабилном граду и држави, већ о граду у коме се дешавају инциденти и насиље, и то да се, поред епидемије, дешавају високо тензичне политичке манифестације, јако је лоша порука која се шаље о земљи - рекао је Станковић.
Он каже да би Београд у дијалогу могао да инсистира на формирању Заједнице српских општина, као и да се асиметрија у погледу испуњених обавеза уз Бриселског споразума прекине, да се суспендију одлуке Уставног суда тзв. Косова и и политичка инструкција која се тамо догађа као нека врста предуслова да учествујемо смислено у даљем току разговора.
- Ако тога не буде и буде подршке у игрнорисању свега тога од стране кључних актера ЕУ, наћи ћемо се у позицији да је процес преговарања пропао, јер не можете бесконацно да кредитирате разговоре у којима нема ефекта - рекао је Вук Станковић.
Навео је да Београд очекује да се потписано и поштује, али да је потребан стратешки став ЕУ у погледу тога.
Упитан о формирању владе, он је казао да би сада требало да постоји једна врста "тајм аута", односно медијског притиска у вези имплицирања о саставу будуће владе.
- Искрено ниједан аранжман ме не би зачудио, али шта год да се догоди и реши, зна се ко је носилац политичког ауторитет и политичке одговорности - каже Станковић.
Социолог Владимир Вулетић примећује да је синоћни скуп био веома шаролик, односно да су повод за протесте биле најављење мере у погледу сузбијања ширења вируса, а да је било и неких политичких активиста, а потом и оних који су спонтано дошли.
- Сигурно је да је циљ оних који су улазили у скупштину био инцидент већих размера, а не спонтано окупљање - каже Вулетић.
Говорећи о предстојећим разговорима председника Александра Вучића са европским званичницима, Вулетић наводи да је јасно да председник Србије очекује да добије недвосмислене одговоре и погледе на то шта Србија треба да учини.
Навео је да је позиција премијера привремених приштинских институција Авдулаха Хотија уочи преговора нешто тежа него позиција председника Вучића, имајући у виду да су резултати избора у Србији показали да постоји стабилна подршка, што није случај у Приштини.