Стари СРПСКИ ОБИЧАЈ који још увек ЖИВИ У НАМА: У исто време ЗАСТРАШУЈЕ и ОДУШЕВЉАВА
Стотинама година не престаје да се празнује
Како би отерали зиму, а призвали пролеће, на северу Војводине традиционално се одржавају “покладе” у народу познате као “машкаре”. Празник који се обележава обично почетком фебруара и траје све до Пепелнице, односно до почетка великог поста уочи Ускрса. Реч је о костимираној поворци малишана , али и одраслих у којима се обично мушкраци прерушавају у жене, а жене у мушкарце и шетају улицама војвођанских градова.
Прочитајте и:
Карактеристично за “машкаре” јесте бука, она се производи лупањем у шерпе, гласном музиком и песмом како би се отерала зима. Лутка направљена од дроњака која предводи карневал и која симболизује некога коме се “суди” на крају се спаљује.
ЈЕЗИВО: Јецао над МРТВИМ сином (2), а онда се зачуо глас из ковчега - Татице, могу ли...
Традиционалне покладе се организују како би се што пре призвало лепо и сунчано време:
Обичаји који се везују за “машкаре” датирају од памтивека, у многим западним друштвима свечано се обележавају, негде су у знаку карневала, маскенабала. Порекло карневала води од староримских светковина у којима је присутан Дионисов култ. Те паганске обичаје Црква је хтела протерати, али они су се одржали у народу.
Прецизно одређивање ДАТУМА ВАШЕ СМРТИ! Тачност система који су научници направили је 90%
Главни повод “машкарењу” јесте протеривање “злих сила” и “духова” које обично предводи лутка која се назива “Карневел”, најчешће се прави од сламе, обучена у дроњке како би се лакше спалила. Овим обредом се верује да је зима протерана ,а пролеће призвано.