СТИЖЕ УПОЗОРЕЊЕ ИЗ АМЕРИКЕ: Срби, само чврсто против вас, САД су "решиле" питање Космета пре 30 година
Прихватање болне реалности је веома тешко и можда морално погрешно
Новоизабрани председник САД Џозеф Бајден, као и вечина америчких спољнополитичких експерата у невладином сектору већ имају оформљене снажне ставове по питању Балкана и они су се мало променили од пре 30 година до данас, сматра некадашњи амбасадор САД у Србији Вилијам Монтгомери и констатује да ће то представљати изазов за Србију.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/12/09/dr-dusan-popovic-3.jpg?itok=X_ULDd5i)
Др Поповић упозорава: Не игноришите НАДУТОСТ - можда је део већег проблема
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/12/10/kosovoo.jpg?itok=AAaDeAaS)
"КОСОВО ЈЕ МАФИЈАШКА ДРЖАВА И РАК РАНА БАЛКАНА" Француски посланик поменуо Србију, па разбеснео Запад - реаговала и Немачка!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2018/08/14/profimedia-0014015646.jpg?itok=T9p5UOaB)
А ШТА ЈЕ СА УБИЈЕНИМ СРБИМА? Шеф комисије за нестала лица обишао само муслиманска гробља у Северној Митровици
Монтгомери каже да не верује да земље овог региона могу кренути напред ка помирењу све док је међународна заједница "фиксирана" на те давно оформљене циљеве, међу којима је и жеља да поврате или да креирају мултиетничка друштва у БиХ и на Косову.
Земље "друге класе" у Европи
Прагматична реалност је, истиче Монтгомери, да је прихватање мултиетничких друштва, толико жељених од Запада на такозваном Косову и у БиХ, не само нешто што се не дешава, већ да је то главни разлог зашто обе земље остају нестабилне и што су земље ''друге класе'' у Европи.
- Они верују у пуну независност такозваног Косова у актуелним границама - каже Монтгомери, а поводом седнице Комитета за спољне послове Представничког дома САД на коме су већ познати промотери независности терористичке државе Косово, на челу са Елиотом Енгелом и Медлин Олбрајт давали препоруке новој администрацији о политици према региону и Србији.
Сматра да сада треба очекивати веће интересовање нове америчке администрације и за Босну и Херцеговину што, како каже, подразумева "чврст став" у одржавању целовитости БиХ на темељима Дејтонског споразума или са одређеним изменама, али на рачун смањења овлашчења за оба ентитета у тој земљи.
- Сматрам да ће ово бити изазов за Владу Србије - истиче Монтгомери и додаје да постоје легитимни разлози за забринутост због таквих позиција, алудирајући на идеје о компромисном решењу косовског проблема, али и на статус Републике Српске.
Статус кво у региону
Он објашњава да се стање статус квоа у региону не мења, јер је став политичког Запада да ће било која промена граница било где у региону ојачати притисак за промене граница свуда у региону, што он види као главни аргумент за спречавање било каквог договора на Космету у последње време.
Као аргументе којима се брани став да нема промена у региону, Монтгомери наводи то што, како каже, босански муслимани у потпуности верују да су они "крвљу платити" очување БиХ у овим оквирима, "без измена - и истиче да "нико на Западу не жели избијање насиља на Балкану "
Уз то, додаје, код Европљана, постоји забринутост, мада то они никада, како каже, неће признати, да би промене у БиХ "могле да се заврше са муслиманском државом у срцу Европе".
Монтгомери каже и да је став САД да би било која промена граница ојачала притисак за њихову промену свуда у региону "главни аргумент за спречавање било каквог споразума на такозваном Косову у последње време".
Заиста је, каже, тешко подржати идеју промене граница, поготово зато што је она увек пропадала и то је један од главних разлога за непопустљиву позицију САД, "упркос недостатку напретка након толико времена".
Заробљени у веровањима из 90-их
- Без обзира на то што су се сви ови догађаји из 90-их догодили пре више од 20 година, ми смо и даље заробљени у веровањима која су формирана у то време - каже Монтгомери и додаје да је један од главних циљева међународне заједнице, кога су се доследно држали све ове године, био да поврате или креирају мултиетничка друштва у БиХ и на такозваном Косову.
- Такво друштво је постојало у БиХ претходно, али ратни лидери намерно су починили такве стравичне злочине против других етничких група да помирење остаје неостварени сан. Због тога, 25 година након краја рата три етничке групе су остале озбиљно подељене. На Косову и Метохији, косовски Албанци и Срби никада нису ни били заиста интегрисани - констатује Монтгомери.
Он каже да је, без обзира на то, међународна заједница наставила да инсистира на том циљу, иако све говори да то не фукционише.
- Прихватање болне реалности је веома тешко и можда морално погрешно, али неуспех да се то уради гарантује да се неће променити ни постојеће стање - закључује Монтгомери.