Стравично УПОЗОРЕЊЕ за Србију: Мислили смо да је крај, али ПАКАО тек предстоји
Обавезно прочитајте
Сајбер напад помоћу софтвера "ренсомвер" на хиљаде рачунара у стотинак земаља, колико год да је био незапамћен и застрашујућ, није ништа у односу на оно што би тек могло да се деси, посебно ако компаније, организације и владе не спроведу велике поправке, упозоравају стручњаци.
ХИТНО! Стигло важно упутство из МУП-а за све грађане Србије
Треба вам мање од минут? Ово је НАЈПРЕЦИЗНИЈИ ТЕСТ ИНТЕЛИГЕНЦИЈЕ, а има само ДВА ПИТАЊА!
Напад којим је у петак блокирано десетине хиљада рачунара широм света, ширио би се много више и брже да га случајно није зауставио млади истраживач сајбер-безбедности активирањем програма за гашење "злоћудног" (malware) софтвера.
Стручњаци кажу да би тај напад требало да пробуди све управне одборе корпорација и парламенте широм света.
Даријен Хас, 28-годишњи инжењер који је помогао анонимном 22-годишњем Британцу, познатом само као МалверТек, изјавио је да је "и даље забринут шта ће бити наредних неколико дана", јер не би било тешко онима који стоје иза напада да поново покрену програм без такозваног "прекидача за искључење" или са бољом верзијом.
Постоји могућности и да имитатори користе метод који су ти нападачи применили, упозорио је Хас. Коришћени малициозни софтвер користио је рањивост новијих верзија Мајкрософт Виндоуса.
Ђаци у ТИРАНИ уче о „ВЕЛИКОЈ АЛБАНИЈИ“, док нашим ученицима у СРБИЈИ „ЦЕПАЈУ“ и КОСОВО
Компјутерски системи су сада рањивији него икад раније, осим ако људи брзо не инсталирају безбедносне "закрпе" Мајкрософта којима се исправљају недостаци.
Сајбер напади погодили 200.000 у најмање 150 земаља
Сајбернапади широм света погодили су преко 200.000 корисника у више од 150 земаља, саопштио је данас извршни директор Европола Роб Вејнврајт.
"Никада нисмо видели ништа слично. Последње бројке показују да је преко 200.000 корисника погођено у најмање 150 земаља. Многе од тих жртава су пословнице, укључујући и велике корпорације", рекао је Вејнврајт за британску телевизију Ај-Ти-Ви (ИТВ), преноси АФП.
Погођена и Србија
- У ноћи између петка и суботе више од 60 држава, међу којима и Србија, нападнуто је до сада највећим хакерским нападом - саопштило је Министарство унутрашњих послова и Посебно тужилаштво за борбу против високотехнолошког криминала.
Шта грађани да раде:
Не отварати мејлове, другу електронску пошту и прилоге од пошиљаоца који нису познати, које не очекујете или који су сумњиви.
Отварати линкове на интернету, e-mailovima или чет порукама само ако сте потпуно сигурни у пошиљаоца или у наведену интернет страницу.
Редовно безбедно копирајте све важне податке на рачунару (бекап), како би у случају блокирања података „ransomwerom“ увек имали резервну копију података и на овај начин избегли да будете жртве уцена.