Савет психолога: Ево како да спречите децу да играју "Плавог кита" и спасите их од самоубиства
Да ли је у питању нешто још горе него што смо мислили?
Данима уназад пажњу јавности привлачи страшна игрица "Плави кит" на коју је портал SrbijaDanas.com први упозоравао децу и родитеље. Игрица је до сада однела на стотине младих живота у свету, а прва жртва пала је и у Хрватској. Ових дана може се чути како је игрица стигла и у Србију. Већина ових игара је "затвореног типа" и у њих се може ући само уз одобрење администратора. Више о правилима ове игрице која тера децу на самоубиство читајте КЛИКОМ ОВДЕ!
Убијте се, ви сте биолошки ОТПАД - УХАПШЕН аутор злокобне ИГРЕ која тера децу у СМРТ!
Психолог Александра Јанковић објашњава да је у питању јако озбиљна ствар и да родитељи морају да објасне деци да није у питању шала, већ реалан живот.
- Све секте користе врло модерне технологије. Оне јесу на неки начин дириговане из најразличитијих секташких центара и практично тако се регрутују нови чланови секти. То што је затвореног типа код многих изазива интересовање, јер ствара ексклузивитет - каже она и додаје да је јако важно да се деци скрене пажња.
- Супер је што деца уче разне ствари и што од школског система добијају једну широку информисаност, али јако је важно да се људи који се налазе у тим позицијама наставника, педагога, психолога, позабаве реалним животом. Ово је нешто што чини реалан живот и где је потребно истаћи упозорење да то нису ствари које су за шалу - каже Јанковић.
Она објашњава да је јако важно да родитељи буду технолошки образовани макар толико да могу да прате шта деца раде на интернету и да је битно остварити неки вид "надзора" над њиховим активностима.
Са децом мора да се разговара о томе шта је добро, шта не, и ако деца то не науче до адолесцентног доба, неће ни касније, наглашава Јанковић.
- Родитељи морају да се баве децом и њиховим животом и да им понуде алтернативу за игрице и друштвене мреже - каже наша саговорница.
У оквиру нашег пројекта ЛОГ ОУТ насиље, који се реализује у сарадњи са Градом Београдом, а усмерен је на превенцију и сузбијање последица дигиталног насиља, у наредним месецима имаћете прилику да се информишете о томе како да останете безбедни на интернету, на шта треба да обратите пажњу, како да уочите злостављање у дигиталном свету и да стекнете мноштво других корисних знања која ће помоћи да у Србији расту безбедна деца. Подржите нас, јер заштита деце зависи од свих нас!